görsel
Ülkeyi batırdılar resmen!

Bay ekonomistin eseri. Yazık!
Dedi ya, sonradan merkez bankasında bitakım bişeyler olmuş olabilir, ama ben c.başkanıydım o zaman, yoktum...yoktu o.

Merkez bankası kendi kendine harakiri yapmışsa cb mı suçlu olcak, yani..

Yoktu o.

Sen kendini assan, ben mi suçlu olcam yane?!;;)) aynı şey!!
https://www.youtube.com/watch?v=A_KCiPaIimM

şule aydın "aklınızı kafatasınızda tutabileceğiniz bir hafta diliyorum" diyerek bitirdiği tımarhanede bu hafta paylaşımına değil de yorumlar arasında olan "Bunlar iktidardan gittikten sonra hayatta kalan Türk vatandaşlarına Gazi unvanı verilmeli" paylaşımı buraya "cuk" oturuyor.

10 liraya çay alıp 150 liraya çay satan devletin kurumu Çaykur'un zarar ettiğini düşünürsek ki; isteseniz de böyle bir işletme-kurumu zarar ettiremezsiniz, yüksek teknoloji-sanayi 4.0 gerektirmeyen bir üretimde böyle yüksek bir kar marjı ile zarar etmek...
böyle bir ülkede para basma yetkisi ve piyasa düzenleme yetkisi olan merkez bankasının zarar etmesi gayet normal.
ooo koymuş ispark'a.
2012 den 2023 yılına kadar yapılan karlar bile bir yılda yapılan zararın yarısı etmiyor. Kur korumalı garantili işler yine millete girmiş gözüküyor.
zarar etmeseydi de ezanlar mı sussaydı...
Akp döneminde olmuştur. Ulan memleketin Başında ekonomist bir cumhurreis varken Ekonominin, paranın merkezinde bulunan kurum nasıl zarar ettirilir.
Özel şirket o kadar zarar etse patronlar o ceonun götünden kan alırlar.
Özel şirket o kadad zarar etse patronlar o ceonun götünden kan alırlar.
Akape döneminde değil bizzat BOP'çu döneminde olmuştur. Net.
Tarihi zararın sebebinin ağırlıklı olarak Kur Korumalı mevduat hesaplarında oluşan kur farkı ödemelerinin Hazine yerine merkez bankası tarafından yapılmasından kaynaklandığını hemen herkes tahmin ediyordur.

Amerikan Merkez Bankası da (FED) 2022'yi 58,8 milyar dolar gelirle kapatmasına rağmen 2023 yılında resmi olarak 114,3 milyar dolar zarar etmişti. Onlardaki bu zararın sebebi ise ABD Merkez Bankası'nın kısa vadeli faiz oranı hedefinin yönetilmesine yönelik harcamalar olduğu duyurulmuştu. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası da 2004 beri ilk kez zarar açıklamış ve bu rakamın 1,3 milyar euro olduğunu belirtmişti.

Ama... Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim bütçesine dair verileri de açıkladı. Sadece Mart ayında 209 milyar lira açık veren bütçedeki açık yılın ilk üç ayı sonunda 500 milyar lirayı aşmış oldu. Belli ki ekonomi bu lüks ve sefahat içinde yönetilemiyor.
(bkz: kılışdaroğlu merkez bankasını batırdı)

son yerel seçimden sonra yevmiyeleri kesilen ekmek kafalı elmırlarımızın pek sesi çıkmaz oldu boşluğu doldurmak lazım..
Imf ve dünya bankasından borç almak için.Hani Allah kitap vs.Sen ekonomik tedbirini almazsan itibardan tasarruf olmaz diye hazineye dadanıp vatandaşı ezersen son böyle olur.Hakkımı helal etmiyorum.Çokuk çocuğu karıştırmak istemem fakat bunların bilenine kadar çıksın.
Sesekayı batıran gılıştar yüzündendir kesinlikle şüphesiz..
herşeyi tek bir insan evladının yetksine bırakan ve bunun iyi olacağını düşünen bir millet, bu tercihlerinin doğrudan veya dolaylı olarak getirdiği her türlü sonucunun, bedelini de ödemek zorundadır!

hayat tercihlerimizden ve onların hayatımıza yansımalarından ibarettir...
okuyorum sonra bir daha okuyorum. Sonra da yazıklar olsun diyorum.
kur koruma mevduat denen şeyin ülkeye attığı kazıktır.

müsebbibleri hayrını görsünler.
kur korumalı mevduat ödemelerinin hazine'den merkez bankası'na devredilmesinin sonucudur.

kur korumalı mevduat uygulaması tamamen sonlandırılmadan merkez bankası bu zarardan kurtulamaz.
Bir saatten sonra insanların skinde bile olmayan, yılgın bir kabullenmişlikle tepkisiz kaldığı durum…

Neden:
- tek örnek değil, hannnngi birine yanacaksın,
- millet düşmüş yarım kilo peynirin derdine, kim sker 800 milyarı..
- para fazla büyüyünce 100 milyarla 1 trilyon, ya da dolar, ya da çin dinarı, insan algılayamıyor.. adam mesela 3 deste dolarla hayatını düzene sokabiliyor, değil mi? 30.000 dolar.. milyor, milyar.. algılayamıyorsun onu.. mesela tv’ler bile bazı şeyleri algılayamıyor.. yılbaşı ikramiyesiyle ne yapılır: 200 tane sıfır otomobil alınabilir.. tam 50 futbol sahası büyüklüğünde bir alanda kirlilik oluştu.. bu da onun gibi bir şey.. cebinde 1500 lira olmayan adam 800 milyarı algılayamaz.
Önceden takip etmediğim fakat duyunca artık takip edilmesi gereken bilgi olarak algıladığım bilgidir. Devletlerin açık vermesi pek tabii olağandır ancak detayı araştırılmalıdır.
faiz ve rant ekonomisinin acı sonu. altın borsa dolar faiz. ranttan vergi almak yerine rantiyenin gelirini arttırmanın neticesi. pandemi sonrası süper zenginlerin sayısı sadece türkiyede artmış ilginç. paranın ve ekonominin yönetimi bir ülkenin kaderini belirler. bu ülke atatürkten sonra hiçbir zaman paranın yönetimini ele geçiremedi. hoş, gaziyi zehirletenler de paranın gerçek sahipleriydi. bu ülkede 1863 te osmanlı bankası kurulduğundan bugüne kadar sistem hiç değişmedi. devlet, sistem (parlementer rejim), iktidarlar değişti. ama kapitalist efendiler tanzimattan beri aynı. bu ülkeyi iktidarlar değil masonlar yönetiyor dediğimizde kimse ne olup bittiğini anlamak söyle dursun, dalga geçip kızıyorlar bi de haricen. batının bize attığı en büyük kazık bu işte. olsun canım ya sağlık olsun, batılı demokrasimiz varya, yeter..modern kölelik ve sömürü düzeninin adı demokrasi, işte tam olarak böyle bir şey..zengin daha zengin, fakir daha fakir...

kâr ederken paralar Londra'ya..
zarar edince hazineye..

ama 500 ton altınımız hala ingilterede bağlı, naber...
tıpı ssk batağı için kk'nın suçlandığı gibi bundan 10 sene sonra erdoğan hatırlanmayacak ve merkez bankası başkanı suçlanacaktır...

edit: oha geçen yılın ortalama kurundan gidersek 32 milyar dolır yapıyor.

kkdf derken, doları tutmak için piyasaya dolar sür derken, döviz teminatlı ve müşteri garantili yap işlet zengin ol projeleri (köprüler, hastaneler, yollar) derken, devletin kasasında para kalmadı tabi, normaldir.