bugün

entry'ler (3198)

türk mü türkiyeli mi sorunsalı

milli kimlik ve etnik kimlik kavramlarını birbirinden ayırt edemeyenlerin sorunsalıdır.

anayasamızın 66. maddesindeki "türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes türktür." ifadesi etnik kimliğe değil, milli kimliğe vurgu yapar.

buna göre türk devleti ile vatandaşlık bağı bulunan kürt etnik kimliğine sahip kimseler "kürt asıllı türk" olarak tanımlanır. bu tanım birtakım ayrılıkçıların iddia ettiğinin aksine kürt etnik kimliğini inkâr amacı gütmemektedir. yani bu tanım ile karim benzema'nın "fransalı" değil de "cezayir asıllı fransız" olarak, mesut özil'in "almanyalı" değil de "türk asıllı alman" olarak tanımlanması arasında hiçbir fark yoktur.

ancak türk devleti aynı zamanda farklı etnik kimliklere sahip vatandaşlarının etnik kültürel değerlerini korumakla ve yaşatmakla yükümlüdür. bu yükümlülüğün vakti zamanında ve özellikle darbe rejimleri tarafından aykırı sesleri susturmak amacıyla bilinçli olarak ihmal edilmiş olması ne yazık ki ayrılıkçı odakları türkiye'ye karşı cesaretlendirmiştir.

örneğin "kürtçe yasağı" gibi ayrımcı uygulamalar türk milletinin temeline dinamit kurulmasına neden olmuştur. bundan dolayı ayrılıkçı odakların etkisine giren birtakım kürt asıllı türkler türk devleti ile vatandaşlık bağı bulunmasına rağmen milli kimlik bakımından türk olmadıklarını iddia eder hale gelmiş, bu iddialarını "kürt sorunu" adı altında paradigmalaştırmıştır.

ayrıca kürtçenin kürt asıllı olmayan türkler tarafından "terör dili" olarak algılanması da söz konusu ayrımcı uygulamaların bir sonucudur. bu algı, arapçanın laiklik karşıtı islamcılar tarafından "kutsal dil" olarak algılanması ile benzerlik göstermektedir. bu algıların önüne geçecek yegane şey eğitimdir ve kürtçenin "terör dili" olmadığı, 85 milyonun birbiriyle rahatça iletişim kurması için herkesin türkçe ile birlikte öğrenmesinde fayda bulunan bir dil olduğu bilincinin tüm türk milletine aşılanmasıdır.

son olarak anayasamızın 66. maddesindeki ilgili ifade, özü korunarak "etnik kimliği her ne olursa olsun, türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes milli kimlik bakımından türktür." biçiminde revize edilirse daha açıklayıcı ve kafa karışıklıklarını giderici olacaktır.

4 haziran 2024 anayasa mahkemesi kararları

rektör atamalarının mevcut usulü khk yerine kanunla yeniden düzenlenir. araştırma görevlisi ilanlarına başvuru koşulu olarak 35 yaş üst sınırının konulmasında olduğu gibi. onu da anayasa mahkemesi iptal etmişti, ancak kanunla düzenlenerek yeniden yürürlüğe girmişti.

hadise nin parasız erkeklere tepkisi

mehmet dinçerler ile parası için evlendiğinin itirafıdır.

3 haziran 2024 hakkari ye kayyum atanması

kesinleşmiş yargı kararı olmadan, yalnızca yürütülmekte olan soruşturmalara istinaden "geçici bir tedbir" olarak yapılmıştır.

maşallah, "geçici bir tedbir" dedikleri nedense hep 5 yıl sürüyor. 5 yılın sonunda yenilenen seçimin ardından her şey tekrardan en başa sarıyor.

akp iktidarı belediyelere yapılan kayyum atamalarını ne yazık ki bu şekilde istismar etmekte, böylece terör örgütünün uzantısı malum partiyi daha da iştahlandırmaktadır.

özlem kumrular

ekürisi metin uca'nın ardından yaklaşık 6 ay sonra hakk'ın rahmetine kavuşan akademisyen yazar.

erkolar kapatılsın

görsel

chp li o tekin in öcalan ın fotosu ile pozu

ak troll yalanı. apo tablosu, paylaşılan fotoğrafa montajla sonradan eklenmiş.

zeydan karalar'ı da seyhan belediye başkanıyken "cenaze arabasına pkk paçavrası astırdı" diye karalamışlardı. paçavrayı asanların belediye ile ilgisiz kişiler olduğu ortaya çıkınca bir özür bile dilemediler. işte böyle yüzsüz, böyle utanmazdır bunlar.

co pilot

bir uçağın başındaki pilotun yanında bulunan yardımcı pilot.

yapay zekâ aracı olanı insana bilgisayar değil de uçak kullanıyor izlenimi vermekte.

patiswiss

isviçreli değil, ankaralı bir marka.

adındaki "swiss" yanıltıcı biçimde isviçre çikolatası izlenimi veriyor. resmen nitelikli dolandırıcılık örneği. o nedenle isviçre devleti bu markaya dava açmalı.

halen tahattütlü internet kullanan tip

faturasında sürpriz zamlarla karşılaşmaz.

mersin de kıbrıs a tünel projesi

içme suyu hattı ve elektrik hattı projeleri kadar fizibl olmayacak bir projedir. olsaydı, maliyeti yıllardır tartışma konusu olan izmir körfezi'ne tüp geçit projesi şimdiye yapılmış olurdu.

türk dizilerinde aldatma furyası

türk aile yapısında ve türk toplumunun değerlerinde yeri olmayan çarpık ilişkilerin ilgi çekiciliğinin televizyon kanalları arasında reyting yarışına dönüşmesinin yıllardır süregelen tezahürüdür.

merkez bankası nın 818 milyar tl zarar etmesi

kur korumalı mevduat ödemelerinin hazine'den merkez bankası'na devredilmesinin sonucudur.

kur korumalı mevduat uygulaması tamamen sonlandırılmadan merkez bankası bu zarardan kurtulamaz.

hakim ziyech

gereği düşünüldü:
görsel

beko nun yeni logosu

1980'lerdeki logonun modernize edilmiş halidir.
görsel

kktc nin tanınması

türkiye hariç tüm dünyadan ambargo yiyen bir ülkenin vatandaşları güney kıbrıs'ın çifte vatandaşlığına ve pasaportuna ihtiyaç duyuyorsa bu kendilerinin değil, kuzey kıbrıs'ı tanımayan dünyanın ayıbıdır.

israil-filistin sorununda nasıl batı dünyası ve ortadoğu iki devletli çözüme yavaş yavaş sıcak bakmaya başlıyorsa aynısı eninde sonunda kuzey kıbrıs ve güney kıbrıs için de geçerli olacak.

adamla erkek aynı şey mi sorunsalı

erkek = eril cinsiyet, dişi'nin karşılığı.
adam = yetişkin erkek insan, kadın'ın karşılığı.

oğlak burcu olmak

yılbaşına yakın bir zamanda doğum günü kutlamaktır.

güney kıbrıs

bir gün gelecek, bayraklarını şu şekilde seve seve düzeltecekler:
görsel

kıbrıs cumhuriyeti

güney kıbrıs devletinin resmi adı.