1. 1.
  (bkz: bekke vadisi)
  1 -2 ... klasnick
 2. 2.
  islam dunyasinin kutsal kabul ettigi, suudi arabistan'in onemli sehirlerinden birisidir.
  2 ... radament
 3. 3.
  hac zamanında şehir nüfusunu yüzlerce kat artırarak parayı sömürge anlayışı geliştirmiş ülkelere yedirten şehir. Kabe'nin tam karşısına hilton ve shreton otelleri görmeniz bile burdaki milyarlarca doların nereye gittiğini görebiliyorsunuz.
  4 ... suran
 4. 4.
  hz. muhammed (s.a.v)'in doğduğu ve büyüdüğü şehirdir. hicret ederken çok hüzünlenmiş ve şunları söylemiştir;
  "sen, allah katında beldelerin en sevgili olanısın. çıkarılmış olmasaydım, senden çıkmazdım. senden başka bir yeri yurt tutmaz, yuva kurmazdım."

  fakat mekke'nin fethinden sonra tekrar mekke'ye dönmemiştir. medine'de yaşamaya devam etmiştir. medine halkıi buna çok sevinmiştir çünkü peygamberlerinin memleketine geri dönceğini ve ondan ayrı kalacaklarını düşünüp üzülmüşleridir. ama hz.muhammed (s.a.v) mekke'ye çok gitmek istemesine rağmen medine halkının yaptığı iyiliği unutmamış ve sırf onlar mahzun olmasın diye memleketine geri dönmemiştir.
  7 -1 ... desiree
 5. 5.
  sevgili peygamberimiz hz. muhammed'in doğduğu, kâbe'nin bulunduğu yer. bugün suudi arabistan topraklarında bulunsa da, kıymeti suudilerce bilinmese de bütün müslümanların sevdiği şehirdir. hac farîzasının gerçekleşmesi, orada mümkündür.
  4 ... gelberiyargelberi
 6. 6.
  suud ailesinin, uzay filmlerinden fırlamış, süper lüks bir kent yapmak için girişimlere başladığı şehir.
  gerçekten maketi, new york'un biraz daha yüksek ve teknolojik bir halini andırıyor.
  kabe ve çevresine zarar vermeyecekse şık duracak kesinlikle, ancak genel kanı, kabe'nin bu beton bloklar arasında unutulmuş duran ufacık bir nokta olarak kalacağı yönünde. suud ailesinin islamı pek sallamadığını düşünersek bu endişeler boş olmayabilir.
  2 ... regulus
 7. 7.
  Arabistan Yarımadası'nda bir şehir. islam dini bu şehri kutsal kabul etmektedir.
  islam dininde kutsal şehir. islam'da ibrahim'in MÖ 2000ler'de yerleştirdiği hanımı Hacer ve oğlu ismail'in etrafında inşa olunan Arabistan Yarımadası'nın Kızıldeniz sahilleri'ne yakın kenti.
  2 ... rire jaune
 8. 8.
  müslümanlar için ruhun sılası. hele de böyle hac vaktinde en çok olmak istenilen yer. hiç görülmemiş olmasına rağmen özlenen yer.
  5 ... hamit el sabah
 9. 9.
  kutsal şehir.
  ama bir şey var mekke'de. birinci ağızdan dinliyorum bugünlerde, bir şey var.
  bu şehre gelenler geldikleri yerin farkında değiller. buraya verilmesi gereken özen gösterilmiyor sanki.

  bir hacı anlatıyor:

  mekke'den medine'ye geldik. orada günlerce kendilerine bakmamış insanlar, yıkanmış yunmuş, sürmelerini çekmiş medine'ye varınca. peygamber kabri burada ya. e mekke'de de beytullah var?

  sordum. mekke'nin günahı neydi?
  3 ... forever young
 10. 10.
  insanlarinin medine deki insanlara nazaran nezaket fakiri oldugu kutsal topraklarin bulundugu sehir. 600'lu yillarda da boyleydi bu.
  1 -1 ... aynadaki adam