1. 1.
  kilise duvarına bildiri asan cesur adam. hicivci, devrimci ruha sahip saygı duyulası insan.
  7 -3 ... goldfinch
 2. 2.
  martin luther, yolda yıldırım çarpma tehlikesiyle karşılaşınca keşiş olmaya karar veren almanya dogumlu rahip.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Martin_Luther
  1 -1 ... sossamon
 3. 3.
  kilisenin toplumda yöneten değil, mantık ve aklın kaynaştığı dini en iyi şekilde temsil etmesi gerektiğini dile getirmiş alman reformcu. kutsal roma germen imparatorunun himayesine girmiş ve kiliseye bağlı kralların, imparator karşısında yenilgiye uğramasıyla reformlarını daha geniş bir alana yayma fırsatı bulmuştur. hayatını anlatan luther adlı filmde, joseph fiennes tarafından canlandırılmıştır.
  3 ... legend of the stranger
 4. 4.
  katolik kilisesine posta koyup, racon kesen,almanların ortaçağ sonundaki polat alemdarı.
  4 -2 ... dusunenadam
 5. 5.
  dinde yarattığı reformun yanında günümüz almancasının da kurucusu sayılır. Günümüzde kullanılan almancanın dil bilgisi kurallarını o bulmuştur. mesela almanca'da tüm isimlerin büyük harfler başlaması kuralını "tanrının yarattığı herşey büyük harfle başlamalı" mantıgına dayanarak koymuştur.
  3 ... arkun
 6. 6.
  bir gun rivayete gore insanlarin gidip kiliseden para ile cennetten toprak satin aldiklari donemde, bu arkadasta kiliseye gider. papaza "ya papaz efendi bana cehennem topraklarının hepsini ver" der. papaz $a$ırır kafası allak bullak olur fakat bizim arkadasin gosterdigi para karsısında papaz hemen cehennem topraklarını satar ve martin'e tapusunu verir. sonra martin cikar bir ta$in ustune ; ey ahali! artık sizin cennetten toprak almanıza gerek yok! cehennem topraklarının hepsini ben aldıgıma göre siz otomatikman cennete gideceksiniz der. ve sonra endulujans felan olayları gelisir. Protestanlık mezhebinin boyle ba$ladigi rivayet edilir.
  8 ... spiritualized
 7. 7.
  protestanlık mezhebinin kurucusu ve tarihin en trajik insanı.
  2 -1 ... novakatinamite
 8. 8.
  yazdıklarının doğru olmadığını söylemesi istendiğinde, "kutsal kitap tarafından ya da çok mantıklı bir neden aracılığıyla ikna edilmezsem, bunu yapamam. çünkü vicdanım tanrı sözünün elinde esirdir ve vicdana aykırı hareket etmek de ne doğru, ne de güvenlidir. bu gerçeğin üzerinde duruyor ve onda ayak diriyorum, başka bir şey yapamam, tanrı bana yardım etsin" cevabını veren alman ilahiyatçı.
  2 ... celestial
 9. 9.
  "tanrı ile kul arasına kimse giremez" diyen ilk insan. daha önceleri herkes "papa ne derse o lan" derken martin luther kağıt ve matbaanın keşfi sayesinde incili okuyarak papa'nın bütün kirli çamaşırlarını ortaya dökmüştür. papa kendisini aforoz etmiştir etmesine ama nafile. avrupa'da ki reform hareketlerini başlatandır. saygı duyulasıdır. helal olsundur.
  7 ... fightordie die
 10. 10.
  protestanlar için kutsal sayılan wittenberg şehrinde doğmuştur.
  1 ... filozofil