bugün

kilise duvarına bildiri asan cesur adam. hicivci, devrimci ruha sahip saygı duyulası insan.
martin luther, yolda yıldırım çarpma tehlikesiyle karşılaşınca keşiş olmaya karar veren almanya dogumlu rahip.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Martin_Luther
kilisenin toplumda yöneten değil, mantık ve aklın kaynaştığı dini en iyi şekilde temsil etmesi gerektiğini dile getirmiş alman reformcu. kutsal roma germen imparatorunun himayesine girmiş ve kiliseye bağlı kralların, imparator karşısında yenilgiye uğramasıyla reformlarını daha geniş bir alana yayma fırsatı bulmuştur. hayatını anlatan luther adlı filmde, joseph fiennes tarafından canlandırılmıştır.
katolik kilisesine posta koyup, racon kesen,almanların ortaçağ sonundaki polat alemdarı.
dinde yarattığı reformun yanında günümüz almancasının da kurucusu sayılır. Günümüzde kullanılan almancanın dil bilgisi kurallarını o bulmuştur. mesela almanca'da tüm isimlerin büyük harfler başlaması kuralını "tanrının yarattığı herşey büyük harfle başlamalı" mantıgına dayanarak koymuştur.
bir gun rivayete gore insanlarin gidip kiliseden para ile cennetten toprak satin aldiklari donemde, bu arkadasta kiliseye gider. papaza "ya papaz efendi bana cehennem topraklarının hepsini ver" der. papaz $a$ırır kafası allak bullak olur fakat bizim arkadasin gosterdigi para karsısında papaz hemen cehennem topraklarını satar ve martin'e tapusunu verir. sonra martin cikar bir ta$in ustune ; ey ahali! artık sizin cennetten toprak almanıza gerek yok! cehennem topraklarının hepsini ben aldıgıma göre siz otomatikman cennete gideceksiniz der. ve sonra endulujans felan olayları gelisir. Protestanlık mezhebinin boyle ba$ladigi rivayet edilir.
protestanlık mezhebinin kurucusu ve tarihin en trajik insanı.
yazdıklarının doğru olmadığını söylemesi istendiğinde, "kutsal kitap tarafından ya da çok mantıklı bir neden aracılığıyla ikna edilmezsem, bunu yapamam. çünkü vicdanım tanrı sözünün elinde esirdir ve vicdana aykırı hareket etmek de ne doğru, ne de güvenlidir. bu gerçeğin üzerinde duruyor ve onda ayak diriyorum, başka bir şey yapamam, tanrı bana yardım etsin" cevabını veren alman ilahiyatçı.
"tanrı ile kul arasına kimse giremez" diyen ilk insan. daha önceleri herkes "papa ne derse o lan" derken martin luther kağıt ve matbaanın keşfi sayesinde incili okuyarak papa'nın bütün kirli çamaşırlarını ortaya dökmüştür. papa kendisini aforoz etmiştir etmesine ama nafile. avrupa'da ki reform hareketlerini başlatandır. saygı duyulasıdır. helal olsundur.
protestanlar için kutsal sayılan wittenberg şehrinde doğmuştur.
avrupa da hıristiyan dininin bağnazlık ve tutucuuktan kurtarıması ve dinde reformun başarılması yönünde büyük atılımlar yapmış reformist. kendisine inananlar ve yolunda gidenler protestan mezhebini kurmuşlardır.
avrupa'nin aydinlanmasinin onemli ayaklarindan biri olan reform doneminin unlu din adami.

"kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik. fakat bu arada çok basit bir sanatı unuttuk. insan gibi yaşamayı." sözüyle ne kadar doğru düşündüğünü ortaya koymuştur.
hristiyan devrimcisidir.
bu ismin sonuna king jr. eklersek zencilerin en sevdikleri kisiliklerden biri olur ha ben sever miyim sevmem ikiyuzlu bulurum kalles bulurum bu adami muhammed ali varken bu adama halt yemek duser derim.. hos amerikadaki siyahi arkadaslarda muhabettin bir noktasinda savunacak bir yerini bulamadiklarindan iyi adam ya ben bilmiyorum kotu taraflarini der konuyu degistirirler.. (bkz: martin luther king jr)
ülkemizde, ortaçağ düşüncesine karşı çıkarak dinde reform hareketini başlatan kişi diye tanıtılan, hristiyanlığı feodal egemenliğin bir aracı olmaktan çıkararak burjuvazinin egemenlik aracı haline getirmeye çalışan alman papazı.

Nedense Katıksız bir türk düşmanı olduğu konusuna hiç girilmez. oysa bu abimiz türk karşıtlığını avrupa düşünce ve eyleminin merkezine yerleştiren batılıların önde gelenlerinden biridir.

türkler hakkında ettiği abuk sabuk kelimelerden birisi ;

'Türkler tanrı'ın öfkeli kırbacı yakıp yıkan şeytanın uşağıdır. onları yenmek için önce efendileri şeytanı yenmek ve türkleri yanlız bırakmak gerekir. türkün tanrısı olan şeytanı yenmeden türkleri yenmek kolay olmayacaktır'

vesaire, vesaire, vesaire

ben kendisine burdan bi hassiktir çekiyorum müsadenizle.
1521 yılında Roma Katolik Kilisesi tarafindan afaroz edildi...
kilise duvarına bildiri asmamıştır, bildiriyi kilise kapısına çivi ile çakmıştır... reformun babası olan şahsiyettir.

isim benzerliğinden dolayı sıklıkla martin luther king jr ile karıştırılır ki, alakası yoktur...
insanların gözünü açan , reform hareketlerini ilk olarak sağlayan , alman devrimci.
protestanlıgın kurucusu alman erkegi.
türkler tanrının bize gönderdiği bir cezadır o yüzden onlara nefret beslememeliyiz, onlardan nefret edenler tanrıya isyan etmiş olur demişliği vardır.
hıristiyanların hür, efendi olguğunu yayan ancak diğer taraftan feodaliteye karşı ayaklanan protestan köylülerin ezilmesine seyirci kalmış alman din adamı.

gelen uyarı üzerine bir not: "christian" kelimesinin Türkçe karşılığı "hıristiyan" dır "hristiyan" diye yazılmaz.
ırk ayrımına karşı güçlü direnişin sembolüdür. 1963'teki washington yürüyüşü gibi bir çok protesto gösterisinde, ırk ayrımına karşı barışçıl direnişten yana olmuştur. 1964 yılında nobel barış ödülüne layık görülmüştür. ve ırkçı biri tarafından öldürülmüştür.
nietzsche'ye göre alman felsefesinin büyükbabası olan luther'in peccatum originale'si, protestanlığın ta kendisidir.
almancaya yaptığı katkılardan(!) biri de türklerden esinlenerek ürettiği, hile yapmak anlamına gelen " türken " fiilidir.
" musa'dan biliyoruz ki, 6.000 yıldan eski dönemlerde dünya yoktu... "