1. 1.
  Amerikalı siyah Baptist rahip ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderidir.
  Morehouse Koleji Sanatlar Fakültesi,1948 sosyoloji mezunudur.Crozer Theoloji Seminerlerinden ilahiyat lisansını 1951'de almıştır.1955 te Boston Universitesi'de felsefe doktorası yapmıştır.1954'de,Martin Luther King, Alabama-Montgomery'deki Dexter baptist kilisesi papazı olmuştur.Montgomery otobüs boykotlarında liderlik etmiştir.Otobüs boykotları ülkedeki ayrımcılık yüzünden çıkmıştır. Bayan Rosa Parks'ın bir beyaza kendi oturduğu yeri vermemesi üzerine çıkan gerilim sonrası boykotlar görülmüştür.Siyahların ayaklanmaları başlamıştır.Martin Luther King eylemine,ABD yönetiminin otobüslerde gerçekleşen ayrımcılığı durdurmasıyla beraber son vermiştir.

  Irkların eşitliği inancı için çabalamış,haksızlıklara karşı şiddeti öngörmeyen direnişi savunmuştur.Alabama eyaletinin Montgomery kentinde ilk protesto gösterilerini düzenleyen King,Georgia eyaletinin Atlanta şehrinde barışçı eylemleriyle tanınmıştır.King, daha sonra Washington,D.C.'de Ağustos 1963'te Lincoln Anıtı'nın önünde ünlü "Bir Rüyam Var" konuşmasını yapmıştır. Martin Luther King'in başlattığı barış yanlısı protesto eylemleri,1964 Yurttaş Hakları Yasası'nın çıkmasını sağlamıştır.Yasayla Amerika Birleşik Devletleri'nde ırk ayrımcılığı yasaklanmıştır.

  insan hakları için ve siyahların ikinci sınıf vatandaş olmaktan çıkarılması için yaptığı çalışmalarla King,1964 Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştür.

  Martin Luther King,Tennessee eyaletinin Memphis kentinde 4 Nisan 1968'de bir suikast sonucu yaşamını yitirmiştir.

  1986'dan beri her yıl Ocak ayının üçüncü Pazartesi günü ABD'de King'in doğum gününde medeni haklar lideri ve yaşamı boyunca savunduğu idealler anılıyor, konuşuluyor,King'in barış sevgisi dile getiriliyor.

  (bkz: I have a dream)
  8 ... italiano
 2. 2.
  bir yerde haksızlık varsa her yerde vardır diyen düşünür. bu sözüyle de türkiyede sadece kendi haklarının çiğnendiğini düşünen alevi, solcu, muhafazakar, kürt arkadaşlara da selam göndermektedir
  6 -4 ... registerlater
 3. 3.
  ''Dünyada yapılmış olan herşey umutla yapılmıştır.'' dunyanin hic olmazsa adam akıllı bir yer olacagini butun ırklarina mustulayan gercek bir lider. erken vefat etmeseydi belki dunya simdikinden daha iyi olurdu.
  1 ... mulayim
 4. 4.
  (bkz: I have a dream)
  (bkz: başarmaya inanmak)
  ... mystery
 5. 5.
  ' bir düşüm var, bir gün siyah ve beyaz iki çocuk birlikte oynayacak. ' sözüyle ırkçılığın anlamsızlığını dile getiren insan hakları savunucusu.
  4 ... legend of the stranger
 6. 6.
  kuslar gibi ucmayi,
  baliklar gibi yuzmeyi ogrendik.
  ancak bu arada cok basit bir sanati unuttuk:
  kardesce yasamayi.

  martin luther king
  8 ... mulayim
 7. 7.
  zenci lider...
  siyahların baş tacı...
  2 -2 ... lucky strike
 8. 8.
  insan lider,
  insanlığın baş tacı ...
  5 -1 ... leggare
 9. 9.
  insan hakları deyince akla gelen ilk isimdir. bi de bizim ışıklarda mendil satan 18 in altındaki çocuklar...
  2 ... ozix
 10. 10.
  amerikaya zencilerinde insan olduğunu kabul ettiren adam. birisi çıkıp onlara müslümanların da insan olduğunu kabul ettirse tam olacak..
  2 ... dragonhead