1. 1.
  adem e ikisininde topraktan yaratıldıklarını , eşit olduklarını söyler lilith. adem kabul etmez. bunun üzerine tanrının anılmaması gereken adını söyler ve göğe yükselir. iblis le evlenir. adem çok yalvarır tanrıya lilith i ona geri versin diye. tanrı 3 melek yollar geri dönmesini söylemesi için. lilith kabul etmez ve her gün 100 çocuğu ölmeye başlar. bunun üzerine lilith intikam almak için yeni doğan bebekleri öldürür ( yeni doğan bebeklere yapılan muska bu inanıştan kalmadır ).
  daha sonra tanrı adem e havva yı verir. kaburga kemiğinden yaratır -ki eşitlik istemesin , adem in üstünlüğünü kabul etsin diye.
  68 -16 ... witch
 2. 2.
  Tanrı insanı başlangıçta çift yaratır. Çiftin erkeği bildiğimiz Adem, kadını ise Lilith'dir. Bu ilk insan çifti cennet bahçesinde birlikte yaşamaya başlarlar, ama bu mutlu bir beraberlik değildir. Anlaşmazlık sebepleri ise çağımızın boşanma davalarında ileri sürülenlerden pek farklı değildir: Adem Lilith'in olaylara neden kendisinden farklı yaklaştığını anlayamaz (ruhen ve fikren anlaşmazlık); onu kendisine hizmet etme, bahçeyi bakımlı ve düzenli tutma konusunda tembel ve isteksiz olmakla suçlar (ev işlerini ve ailesini ihmal etme). En önemli ve üzerinde en çok durulan sorun ise Adem'in, cinsel ilişki sırasında kadının sürekli altta olmasını istemesidir ve bunu da kadına üstünlüğünün gereği olarak görür, Lilith ise bu pozisyonu aşağılayıcı bularak karşı çıkar
  Kısacası anlaşmazlık sebebi Adem'in sürekli olarak kadına üstünlük taslaması, ona hükmetmeye çalışmasıdır. Lilith ise ikisi de aynı topraktan yaratıldığına göre eşit olmaları gerektiğini savunur ve erkeğin kendisinden üstün olmak istemesine bir anlam veremez. Sonunda birlikte yaşamalarının imkansız hale geldiğine karar verir ve Tanrı'nın söylenmemesi gereken adını anarak (ki bu isim cennetten çıkış için tek paroladır) uçup gider ve yeryüzünde Kızıl Deniz yakınlarındaki bir mağaraya sığınır.
  Kendisine sunulan sıcak yuvayı kapıyı çarparak terkettiği için artık yeri de cennetten dışlanmışlar arasında olacaktır. Çevresindeki cinlerle ve cinlerin kralı (ya da şeytanın ta kendisi) Şamael ile ilişkiye girer ve onlardan cin çocuklar doğurur, hem de günde yüz çocuk gibi yüksek bir oranda, inanışa göre dünyada kötülüklerin bu kadar yaygınlaşmasının sebebi budur.

  Lilith çağlar boyu kadınlara atfedilebilecek bütün olumsuz sıfatların taşıyıcısı olmuştur: Baştan çıkarıcı, fahişe, cadı, vampir, cinlerin başı, gece canavarı 'unvan'larından bazılarıdır. Saf, edilgen, cinselliği ancak yasak meyvayı tadınca öğrenen (böylece Adem'I kandırabilecek kadar kurnaz ve baştan çıkarıcı da olabilen) Havva'nın tersine başından beri gücünün ve cinselliğinin bilincindedir ve yeri gelince de kullanmaktan çekinmez.

  Şimdiye kadar erkekler tarafından yazılmış olan tarihte olumlu kadın figürlerinin olumsuzlara göre ne kadar az olduğu ve olumlu model olarak sunulanların da günümüzün kadınına ne kadar hitabettiği düşünülünce bu pek de tuhaf karşılanmaması gereken bir durum. Artık kadınların tarihi de yeniden gözden geçirilip farklı bir gözle değerlendiriliyor. Eski dinleri ve efsaneleri yeniden yorumlamak da günümüzün postmodern akımlarının bir parçası.
  33 -5 ... lilithhh
 3. 3.
  mitolojide ilk kadın. özellikleri "dişli" ve fena halde "dişi" olmasıdır.
  9 -1 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  Vampire: The Masquerade de caine'in kardeşi abeli öldürdükten sonra tanrı tarafından cezalandırılarak sürüldüğü yer olan nod (eden 'in güneyi)'da karşılaştığı dişi iblis varlıktır. bu varlık aslında babası adam'ın ilk eşidir. ondan disciplineleri öğrenir. burda cainei tanrı tarafından yollanmış melekler ziyaret eder. fakat caine melekleri reddeder ve lanete uğrar.

  bu dişi varlık cennetten kovulmamış kendisi terketmiştir. çünkü eşit olarak yaratıldığı erkeklere bağlı olarak yaşamayı aşağılayıcı birşey olarak görmüştür. * * *
  2 ... chazsmyr dhuunyl
 5. 5.
  clive barkers undying'de lanetlenmiş kraliyet ailesinin kız çocuklarının adıdır.sanırım adem'e baş kaldırışını bir sembol olarak düşündüklerinden;bilgisayar oyunlarında,frp lerde kötü hatun karakterlerin en önemlileri'nın ismi genellikle lilith olur.
  bence de gayet hoş bir isim.*
  2 ... gothic evil
 6. 6.
  pek şirin biraz da uçuk kaçık,günü gününü tutmayan,sohbeti eğlenceli,meslektaş yazar...*
  1 ... africa
 7. 7.
  sloganından anlaşıldığı üzere biraz evvel cuma pazarından geldiğini ve pazarın etkisini üzerinden atamadığını düşündüğüm sözlük yazarı.*
  ... devedikeni
 8. 8.
  forrest gump filmini fazlasıyla sevdiği belli olan uuser.*
  -1 ... shyer
 9. 9.
  kalbini kırdığım için üzgün olduğum yazar. kendisinden özür dilerim
  bir tek gönül kırdın ise,
  bu kıldığı namaz değil.
  72 mllet dahi,
  elin yüzün yumaz değil *
  3 -4 ... karga
 10. 10.
  "acaba yıllar önce kaybettiğim kardeşim o mu?" şeklindeki sorularla kafamı dolduran ve bu yüzden hemen gidip annemle konuşmamı gerektiren sempatik yazar. ~ ~swh~ ~
  2 -2 ... aura