bugün

dante nin yazdığı cennet,cehennem ve araf üçlemesinden oluşan ünlü kitabı
ilahi Komedya, insanlığın Tanrı sorgulamalarının dile getirildiği en ilginç platformlardan biridir. Cennet ve cehennem (ve dahi Purgatory denen o geçiş noktası) bu eser sayesinde gözle görülebilir olmuştur. Daha sonra yazılan, çizilen her şeyin kaynağında bu tasvirler yer almaktadır.

kaynak: http://www.ayan.org/dante/
cehennem 34, araf ve cennet 33, toplamda 100 kantodan olusur, cehennemde ona yol gosteren ustasi ve onculu vergiliustur.
butun komedya 14233 dizeden olusur ki , kusuratta hatta ediverdi isek affola, hatta bende bir surreal yolculuga cikayim, kendimi yaradana sunayim, o affetsin.
cehennem de zebaniden, arafta gunah ile vaftiz olandan kutsanan insanoglunun turlu gunahlarina tanik olan dante, cennette beatrice le bulusmus, cennette beatrice le takilmistir. beatrice arafta vergiliustan devraldigi dante ye, terbiyesizligin onde gidenligini yapmis, zebani, iblis onunde ona kalay atmistir.
7 olumcul gunahtan bahseder, oburluk, cimrilik, sehvet vesaire derken, insan ne pismis, tanri ne adaletli imis diye kilisenin kicini yalayan dante, dunya tarihinin en uzun ve genis destansi hikayesini yaratmistir, ki gelmis gecmis en uzun siir ilahi komedyadir.
hristiyanliktan baska herhangi bir dine inananlar ve inanmayip yuzu secdeye kapaklanmayanlar cehennemin 9 kat icersinde iskembeden hayat yasamaktadirlar. her gun har, her gun kor yiyen kara tren iscisi gibi ssk siz ve manitasiz hayat gecer mi? bence gecmez.
cehennemin unlu konuklari arasinda aristo ve platon, pagan vergilius, musluman muhammed ( ee hristiyan olmayani tikiyor dante), yahudi yahuda ve diger dinlerin temsilcileriyle, cok pis gunah islemis, topluluk icinde osurmus herhangi bir hristiyani bile 3000 fahrenaytta yanarken okuyacak, bu skindirik din anlayisina, orta caga lanet okuyacaksiniz.
yazildigi doneme dair, her ne kadar mizah yapip isi dalgaya sarsakta; orta cagda sen "kilise" sozu gecen, yer yer kiliseyi yeren, papalik ile dalga gecen kitap yazacaksin, ahmel altan gibi 30 baski takilacaksin, dizelerde vatikani tassaga saracaksin?

dassak ister dassak. iste dante nin ciger koruk gibi imis be abi. oyle de super bi insan.
dünya edebiyatının en ünlü eserlerinden biri olan, italyan şair dante nin 14.233 dizeli şiiri..

ilahi komedi anlamına gelir, cennet, cehennem ve araf olmak üzere üç bölümden oluşmakla beraber dante nin sevgilisi beatrice ye ulaşma amacı güden macerasını konu alır.. dante ye bu yolculukta ünlü filozof/şair vergiliusun refakatindedir.. kitapta selahaddin eyyubi gibi pek çok tarihsel sima ile karşılaşmak mümkündür..

kitap halen italyan okullarında edebiyat derslerinde ders olarak okutulmaktadır..
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.