1. 1.
  efsanevi kılıcı excalibur'u taştan çıkardığı öne sürülen emekci kraldır.yaklaşık 500 yıllarında yaşadığı düşünülen kral, ölene kadar camelot'ta kraliyet tacını ve holy grail sorumluluğunu taşımıştır. lancelot ve guinevere aşkı yüzünden korkunç bir sona sürüklenmiştir.
  kral arthur isminin bu kadar önemli hale gelmesi aslında monmouthlu geoffrey adlı tarihçi sayesinde olmuştur. bu tarihçi efsane ve gerçeği bir araya getirerek yazdığı britanya'nın kral ve kraliçeleri adlı eseri ile ortaçağ tarihçilerinin hep yanlış yönlenmesine neden olmuştur. aslen arthur efsanesinin bir kısmı da kelt kökenlidir. gerçekten de arthur diye bir kral gelmiştir ve de büyük işler yapmıştır. ordusunun başında parçalanmış olan britanya'yı bir araya getirmiş ve büyük zaferler kazanmıştır. ve gerçekten de avalon adası mevcuttur.(glastonbury) uzun yıllar ada olarak aranan avalon'un artık kara içinde kaldığı anlaşıldığında bulunması tabii ki daha kolay olmuştur. arthur'un olduğu sanılan mezarda burada bulunmuştur. lahitin üzerinde ise burada geçmiş ve geleceğin kralı arthur yatmaktadır yazmaktadır. bölgede arthur'un hayaletinin bir koruyucu olarak halen dolastığına dair söylentiler vardır.
  (bkz: merlin)
  (bkz: yuvarlak masa şövalyeleri)
  (bkz: morgan le fay)
  5 -1 ... autumn
 2. 2.
  Prof. D.N. Dumville'in 1984'de yazdığı bir kitapta, "hakkında tarihi bir kanıt yoktur, tarih kitaplarında yer almamalıdır" dediği mitolojik kişi. doğduğu tarih, kral olduğuna göre kral baba veya kraliçe annesinin kim olduğu, nerede yaşadığı, kiminle evlendiği, ne zaman ve nasıl öldüğü bilinmez.

  beşinci yüzyılda yaşadığı düşünülen arthur'un yuvarlak masası olsa idi bile etrafına oturtacak şövalye bulması imkansızdı çünkü şövalyeler avrupa'da sekizinci, ingiltere'de ise bundan yüzyıllar sonra ortaya çıkmıştır. (ben bu batının hiçbir hikayesine inanmıyorum kardeşim.)
  5 ... caty blake
 3. 3.
  gerçek olup olmadığı hala tartışılan ama bir hristiyanlık propagandasına dönüşmüş efsanevi britanya kralıdır.şövalyeleri ve halkı pagan oldukları halde kendisi hristiyandır ve adaletli,güçlü kişilik olarak yüceltilerek insanlara hristiyanlığın ne kadar yüce bir inanış olduğu empoze edilmeye çalışılmaktadır.şövalyelerinin hristiyan olmadıkları halde kutsal kase'yi bulmak için yollara düşmeleri de anlaşılması zor bir olaydır.
  4 ... pagan angel
 4. 4.
  lancelot tarafından boynuzlanmış şahıs.*
  holywood filmleri yalandır.ahanda gerçekler:
  ormanda gizlice buluşan çift baskına uğrar.guinevere bu olaydan sonra yakalanır ve idam edilir, lancelot ise kaçmayı başarır. lancelot'a ne olduğu hakkında bir bilgi yoktur.
  3 ... pagan angel
 5. 5.
  efsanenin dayandığı gerçek son yapılan araştırmalar ışığında ortaya çıkmıştır. antoine fuqua nın 2004 yılında çektiği film de bu konuyu anlatır. buna göre romalılar hazar gölünün kuzeyi ve batısında yaşayan sarmatyalılar ı * yenmiş ve ülkelerini ele geçirmişlerdir. ancak bu çok zor olmuştur. şöyle ki sarmatya atlıları romalı lara büyük kayıplar verdirmişleridir. roma lılar savaşçılıklarından etkilendikleri bu halkların insanlarının çocuklarını paralı asker olarak uzak diyarlara götürüyor oralarda belirili süre askerlik yaptıktan sonra ülkelerine dönmelerine izin veriyorlardı. arthur ve arkadaşları da ingiltere de askerlik yapan sarmatyalılardır. devir ise romanın çöküşü süreci ve anakaradan saxon istilasının yaşandığı zamanlardır. bu karmaşa içinde roma ingiltere den çekilmeye başlamıştır. doğan otorite boşluğunda yerinin doldurulması gerektiğinde; arthur öne çıkıp saxon lara karşı halkı birleştirip mücadele etmiştir. guinevere ise adanın yerli halkı olan woad savaşçılarındandır, ve woadların büyücüsü merlin in kızıdır. yuvarlak masa şövalyeleri ise onunla beraber ingiltere de yaşayan sarmatyalı asker arkadaşlarıdır. *
  2 -1 ... balsikeste baysungur
 6. 6.
  ölümünden hemen önce excalibur' u bir göle attığı ve gölden çıkan elin kılcı üç kez döndürüp göle çektiği iddia edilen ingiliz halk kahramanı.
  4 ... legend of the stranger
 7. 7.
  kendisi büyük ihtimalle roma kültürü empoze edilmiş bir kelt kabile şefidir. romalılar britanya'yı ms 5. yüzyılda terkettikten sonra, adadaki kelt kabileleri arasında başlayan savaşa müdahele etmek için gelip, adaya yerleşen ve keltleri adanın doğu ve kuzeyine süren anglo saxonlar ile savaşmıştır.

  3 gün sürdüğü iddia edilen badon hill muharebesi'nde anglo saxonlar'a ağır bir darbe indirmiştir. yeri veya orduların komutanları bilinmese de, bu muharebe çok büyük bir ihtimalle gerçektir. zira tarihi kaynaklara göre, 5. yüzyıl ortalarından, 6. yüzyıl başlarına kadar 70 yıl süreyle adadaki anglo saxon ilerleyişi durdurulmuştur.
  1 ... david brent
 8. 8.
  britanya tekrar bölünüp işgal altına girinceye dek avalon'da dinlenmeye çekildiği anlatılır öykünün sonunda.
  1 ... regulus
 9. 9.
  mezarının avalon da bulunduğu ve kendi hayaleti tarafından korunduğu rivayet edilen kral. bazı kaynaklar ise arthur un aslında arturius adında 6.yüzyılda yaşamış bir general olduğunu gösteriyor.
  1 ... lefter bartu de souza
 10. 10.
  insanlık tarihi o kadar ilginç ve muhteşem yalanlarla doludur ki... kral arthur bunlardan sadece biridir.

  aynı dönemde yaşayan arturius isimli romalı general ve fransa britanyasında anglo saxonlara karşı savaşan bir liderin efsanelerini ayrı ayrı yazmaya üşenen tarihçiler birinin adını diğerinin hikayesini alarak bunları "kral arthur" adında tek bir efsanevi karakterde birleştirmişlerdir. ne gerek var canım iki ayrı adamın iki ayrı tarihini yazmaya.
  -1 ... mellonnim