1. 1.
    şeylerden yayılan, burunla algılanan şey.*
    6 -4 ... cikarinbeniburdan
  2. 2.
    bazen birini de hatırlatır.
    7 ... hendrix
  3. 3.
    sinir hücrelerini diğer nöronlardan ayıran önemli bir özelligi ile diger algılarımızdan ayrılan beş duyudan bırıdır... Beynimizdeki yüz milyar nöron hayatımız boyunca yenilenmezken, burnumuzdaki milyonlarca koku alıcı hücre ortalama olarak 45 gün yaşar. Bu sürenin sonunda ölenlerin yerlerini yenileri alır. Yeni koku hücrelerinin inşa edildiği yer de, koku bölgesindeki bazal hücrelerdir. Bazal hücreler adeta koku hücresi fabrikası gibi çalışır; sürekli ve düzenli üretim yaparlar. Bu ve benzeri soruların yanıtları bilim dünyasında büyük bir merak ve araştırma konusudur. Şu anda bilinen, hücreler arasındaki göz kamaştırıcı mekanizmaların varlığı; bilinmeyen ise söz konusu mekanizmaların detaylarıdır. Dikkat edin, yaklaşık olarak her 45 günde bir milyonlarca koku hücreniz tamamen değişir. Ancak siz, gülün kokusunu yine gül olarak, portakalın kokusunu yine portakal olarak algılarsınız.

Koku hücrelerindeki devir teslim sırasında herhangi bir hata olsaydı, birçok kokuyu yanlış algılayabilir veya fark edemeyebilirdiniz. Oluşacak muhtemel bir karışıklığı düzeltmeniz de mümkün olamayacağı için, koku duyunuz sizi sürekli yanıltır ve büyük bir sıkıntı kaynağı olabilirdi. Ancak böyle bir şey asla olmaz. Yeni sinir hücreleri, görevlerini eksiksiz sürdürürler.

(bkz: koku hafızası)
    6 ... meleklerde aglar
  4. 4.
    beyza durmaz isimli yeni bir şarkıcının çıkış parçası.
    2 -1 ... denizci cakabey
  5. 5.
    (bkz: ten kokusu)
    (bkz: anne kokusu)
    (bkz: ayak kokusu)
    (bkz: ağız kokusu)
    gibi türleri olan, doğal ya da sonradan elde edilen, koklama duyusuna hitap eden algı.
    1 -1 ... asiti kaçmış kola
  6. 6.
    sözleri;

tam unuttum diyorken
    yola devam ederken
    köşe bucak gezerken
    nerden geldi bu koku
    bu kokuyu sürmeyin
    beni deli etmeyin
    sevdiğimin kokusu bu sürüp sürüp gezmeyin
    sürmee, sürrrrmeee..

bu kokuyu sürmeyin
    beni deli etmeyin
    sevdiğimin kokusu bu
    sürüp sürüp gezmeyin
    beni deli etmeyin
    bu kokuyu sürmeyin
    aşkımı depreştirip de
    içimi titretmeyin
    sürrrmeee..
    3 -1 ... atan alir spor
  7. 7.
    (bkz: patrick süskind)
    (bkz: das parfum)
    9 ... cikarinbeniburdan
  8. 8.
    (bkz: Post prodüksiyon)u (bkz: Arri) stüdyolarında yapılmış bir film
    1 ... timsah48
  9. 9.
    adını koyup tanımlamasak da, farkında olmadan bazı şeylere kendimizi yakın hissetmemizi sağlayan algı...
    tarifi de güçtür, tanımlamakta....
    kimi zaman bir kokuyu anlatırken renklerden, seslerden ve tanımlanabilmiş başka kokulardan yararlanırız.
    anne kokusu denildiğinde herkes anlar, ama herkesin annesi aynı mı kokar?
    hayır..
    koku aynı değildir ama anne kokusu denilince ortak kanı; güzeldir, sevgi doludur, doyurucudur, koruyucudur, sığınaktır..
    deniz kokusu, bebek kokusu, sıcak ekmek kokusu, ayak kokusu uzaaar gider..

aslında herşeyin bir kokusu var ve biz bazen bu kokuları tanımlayamıyoruz ama hissedip algılıyor, beynimizin bir köşesine kaydediyoruz..
    koktuğunu sanmadığımız şeylerin de kokusu var;
    korkunun, ihanetin, acının, yalanın, aşkın, sevginin, şevkatin...
    yoğun olarak bu duygunun içerisindeyken, bi düşünün, kokusunu anlatabileceğinizi göreceksiniz..
    4 ... cikolatavekahve
  10. 10.
    cisimlerden yayılan küçük zerrelerin burunda bulunan sinirler tarafından algılanmasıdır.
    2 ... hoscakal