bugün

entry'ler (346)

bir köy 7 yıl boyunca tecavüzü seyretti

insanın kanını donduran durumdur. tecavüzcü tacizci zihniyet ve buna çanak tutan ataerkil sistemin kökünü kazımak şart olmuştur. bir benzeri olan Nevin Yıldırım vakasında kendisine yakın akrabası tarafından defalarca tecavüz edilen Nevin köy halkının bunu bilmesine rağmen sessiz kalması sonucunda baskılara dayanamayarak tecavüzcüsünü öldürmüş ve geçen hafta sonuçlanan mahkemesince müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. işte bu yüzden erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz biz kadınlar olarak. bu adalet sağlanmadığı sürece her yerde kendi adaletimizi sağlayacağız ve eril zihniyetin kökünü kazıyacağız bu da böyle biline..

eylem sırasında oğlunu döven anne

anne yüreğidir. yalnız senelerdir aktif bir eylemselliğe sahip olduğum için annem tarafından sürekli bak bu eyleme gidersen valla herkesin içinde seni sürükleyerek eve getiririm şeklinde tehdit edilirdim yapabiliteleri varmış annemden tırsmaya başladım.

sözlük yazarlarının itirafları

uzun bir aradan sonra sözlüğe bir bakayım ne var ne yok dedim. ama gördüm değişen bir şey yok. tutayım kendimi yazmayayım dedim ama yine dayanamadım baktım hakaretli mesajlar falan güldüm kendi kendime sonra dedim la bu ne ya reelde yeterince uğraşıyoruz zaten bide burada mı uğraşayım. Şunu aklınıza sokun başka bir dünya mümkün ve o gün geldiğinde sizi ezilenlerin öfkesinden kimse kurtaramayacak. şimdi dağılın dellendirmeyin insanı siz ne anlarsınız lan mücadeleden yoldaşlıktan bencil yaratıklar.

oh iyi geldi valla.

otopsi yapılmadı diye kıçını yırtan tipler

En azından beyni çalışan tiplerdir. Her şeyin saniyeler içinde geliştiği "çatışma"da savcının nasıl öldüğünü tahmin eden katil devleti ve polisi tanıyan insanlardır. Kafanızın içindeki saman yığınına sesleniyorum 5 mermi nasıl atsın iki eylemci adamı resmen çapraz ateşe alıp öldürdüler ulan.

berkin elvan

kara kaşlı güzel çocuk. Umudumuzun adısın sen hala.

kobane

Özgürleşmiştir. Uğrunda düşen canlar mücadelemizde yaşayacak. Biji Serketina Kobanê‬! Kobane'de kazanan insanlık oldu.

ışid e kök söktüren kadın savaşçılar

Ypg/ypj içerisinde yer alan kadın savaşçılardır. ışid'in kaçırıp tecavüz ettiği köle pazarında sattığı kadınların intikamı için canlarını ortaya sermişlerdir. daha bugün bir tanesi ışid pezevenklerinin eline düşmektense silahındaki son kurşunu kendi kafasına sıkmıştır.

ışid in 900 pkklı yı yakalaması

insanlıktan nasiplenememişleri mutlu eden durumdur. merak etmeyin elbet hesabı sorulur bunun.
direnmenin onurunu asla bilemeyeceksiniz yazık!

kobane

insanlığın son kalesidir ve düşmeyecektir!

kadın olmak

direnmektir. gücünü kadınlığından almaktır.

5 adet harika yavru kedim var sözlük. Canım dostum kedim akşam saatlerinde doğum yaptı. Ama çok başka bir duygu. O benin uzun zamandır dert ortağım arkadaşım can kedim. Şimdi ise yavrularımız oldu tam 5 tane o doğum yaparken ben hıçkıra hıçkıra ağladım. Oleeey be sözlük!

istanbul üniversitesi nde sopalı ışid saldırısı

akp eliyle desteklenen çetelerin gerçekleştirdiği saldırıdır. ne ilk ne de son olacaktır. devrimcilerin gerçekleştirdiği etkinliklerde ortada hiçbir sorun yokken okula dalan polisler keyfi şiddet ve gözaltı gerçekleştirirken elleri sopalı çeteciler ellerini kollarını sallayarak dışarı çıkmıştır. Ögb, sivil polisler, çevik kuvvet çetecilerin tarafında durmuştur her zamanki gibi. ancak devrimciler saldırı sonrası bir basın açıklaması gerçekleştirmiş bu ve bunun gibi saldırılara daha öncelerde olduğu gibi asla pabuç bırakmayacağını belirtmiştir.

yaşasın devrimci dayanışma!

honey senpai

terbiyesiz, kendini bilmez yazardır. hem ırkçıdır hem de insanların acıları üzerinden trollük yapma tasasındadır. 15 yaşında bir çocuğun öldürülmesi sizin eğlence konunuz olamaz efendi!

az önce dükkanda sıkıştım sözlük. ama kelimenin tam anlamıyla temizlik yapılacak diye galerideki masalara kenara çekeyim derken devrilen bankonun arkasında kaldım. üstelik ses edebileceğim kimse yok telefon uzakta. acılı gözlerle etrafı süzerken en sonunda bağırmaya başladım nihayet bir iş arkadaşıma sesim ulaştı. tabi o da beni olduğum yerden çıkartamadı sıkışan masa kıpırdamıyor. nihayetinde tek çözümün arkadaşın beni masanın arkasından bi şekilde kucağına alıp çıkarması olduğuna karar verdik ve kurtuldum. aha yeminle ömrümün sonuna kadar orada kalacağımı düşündüm lanet ettim yahu.

kaç gün geçti bilmiyorum sayamıyorum bir yanım noksan sanki.
güzel güneşli bir gün idi akşam hafif bir esinti vardı. ürperdi içim bir anda sonra tam gözlerimin içine baktı ve sınıra haber yapmak için gitmek istediğini ve ne diyeceğimi merak ettiğini söyledi. tek bir kelime söyleyebildim; git!
git dedim ellerimle gönderdim onu savaşın gölgesine. ikimizde şu hayatta inandıklarımız uğruna ortak bir mücadele yürütüyoruz ona kal demek önce kendime sonra ona ihanet olurdu. ama işte o kadar kolay değilmiş her telefon çaldığında yüreğim ağzıma geliyor aman diyorum kötü düşünme kötü olmasın sakın. sonra bu sabah erken saatlerde telefonum çaldı fırladım açtım telefonun diğer ucunda ağlayan sesini duydum soramadım neyin var diyemedim ben de ağladım sonra tam telefonu kapatacağım sırada durdu ve "burası cehennem kadın, burası hayatın en gerçek yüzü ama iyiyim sakın bırakma kendini beni de yıkma ve kendine çok dikkat et aklımı sende koyma"dedi. bişey demedim ve kapattım. orada onca kilometre ötede o savaşın içinde bilgi toplamaya insanların yaralarını sarmaya çalışırken bile burada şehrin göbeğinde bir şekilde var olan beni merak ediyor evet dedim bu adam o adam benim yarim yoldaşım bu adam. geldiğinde tüm kemiklerini kendime kaynatırcasına sarılacağım ona sözlük.

sevmek böyle bir şeymiş meğer.

işi gereği başka adamla yatağa giren evli kadın

tasası sözlük erillerine düşmüş kadındır.
yahu size ne, mahallenin namus bekçisi misiniz siz ya. okuma bakma kardeşim gerisi seni ne ilgilendirir sen kimsin bir kadının hayatı hakkında ahkam kesiyorsun bir de kocasını eleştriyorsun falan.

kürtler bu kahpeliği unutmaz

şuan sınırdan Türkiyeye geçmeye çalışan halklara saldıran tc'yi sadece kürtler değil kimse unutmaz kimse unutmasın. hangi kitapta okudunuz sığınana saldırmayı siz. doymadınız kana zulme doymadınız. bir halk orada dibimizde ölüyor lan ölüyor lanet olsun size de sizin zulmünüze de. şunu sakın unutmayın gün gelir hesabı sorulur bunların.

kürtleri ulu sözlükte istemiyoruz

(bkz: ma illa pisliğ çıxarax)

rachel corrie

"Zulüm bizdense, ben bizden değilim!"

kobane

burnumuzun dibidir. lakin yüzümüzü doğuya dönmekten ölesiye korktuğumuz için göremediğimizdir. Kobane ve rojava sınırları aşılırsa ve "pis kürtler" öldürülürse sıra siz "temiz türkler"e de gelecektir bunu bilmek için alim olmaya gerek yok azıcık coğrafya bilgisi biraz gündemi takip etmek yeterli olacaktır.

peşmerge ve gerilla tarafından savunulmaktadır.

"Kürdistanda düşene dövüşene bin selam!"