1. 1.
  Türk sinema oyuncusu.

  istanbul'da doğdu. Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Sanat hayatı, "Zoraki Tabip" adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği bir filmle sinemaya adımını attı ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.

  Türk sinemasında başta inek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı.

  Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı. Filimlerde cogu zaman saf,sansli ama iyi yurekli karakterlerin rollerine girdi.1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında, biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1977'de Antalya Film Festivali'nde En iyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990'lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başladı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.

  12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi iletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü'nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.
  30 -2 ... trda
 2. 2.
  (bkz: saban)
  4 -3 ... trda
 3. 3.
  iyi bir komedyendi,topragi bol olsun.
  6 -2 ... selmagezinir
 4. 4.
  her konuya deginen bir filmi vardır mutlaka ..aşk-siyaset-yoksul tabaka-köylü-emekçi-zengin..ee uzarda uzar
  7 ... freeplayer
 5. 5.
  (bkz: tosun pasa)
  4 ... painkiller
 6. 6.
  yaşamının sonlarına doğru ağır ve duygusal filmlerde oynaması gerektiğini düşünmüş,bunu "propaganda" ile kanıtlamış ama devam etmesine ani bir kalp krizi izin vermemiştir.bu topraklarda yaşamış en takdir edilesi kişilerdendir,zira bu milletin yüzünü onun kadar çok güldürene ben daha rastlamadım.
  17 ... elendil
 7. 7.
  türk sinemasının komedi ustasıdır. o olmasaydı bizler ve star tv ne yapardı bilemiyorum...
  5 ... coban_itu
 8. 8.
  turkiye de hic kimsenin o kadar populer olucagini ve onun kadar sevilecegini sanmiyorum.
  6 ... hexagram
 9. 9.
  tek tipleme altına onlarca konu ve karakter sıgdırabilen,ve komedyen mizacı yanında ciddi rollerinde kıyak isimlerindendir,duygusal sahnelerde aglatma yetiside cok fazlacadır.
  5 ... karpuzkabugu
 10. 10.
  türkiyenin gelmiş geçmiş en büyük komedyeni olmasına karşın son dönemlerinde hızlı bir iniş trendine girmiştir. allah rahmet etsin.

  (bkz: ali sunal)
  2 -1 ... palta
 11. kemal sunal Başlığındaki Önemli Entry'ler

  1. hassiktirin lan oradan. bu adamin oyunculugunu begenmiyorlarmis. bir jenerasyon bu adamla buyudu, ne zaman kemal sunal filmi denk gelse 354354 kere izlememis olmamiza ragmen tekrar izleyen biz degil miydik ? 2000 dogumlu veletl... devamı ve daha fazlası 105. sayfada!
  2. Kemal Sunal ın tiplendirdiği kişiler hayatın aynasıdır. Cahili, okumuşu, zengini, safı, iyi niyetlisi, türlü pisliği filmlerinde vücut bulur. Bu adam ölmedi kolay kolay da ölmeyecek. devamı ve daha fazlası 108. sayfada!
  3. (img:#1181003) Kendisi bu diyardan göçüp gitmiş olsa bile, başarılı oyunculuğu ile,büründüğü rollerle, gülüşleriyle ölümsüzleşmiş, sesiyle, gülüşüyle içimizi sıcacık etmiş, bizde bıraktığı izlerle hepimizin hayatına dokunabilmiş... devamı ve daha fazlası 109. sayfada!
  4. Ölümüne en çok üzüldüğüm sanatçıdır. Ancak bugün bir de şu açıdan baktım; ülkemizin yetiştirdiği ve halkımız tarafından ailesinin bir neferi olarak görülen ender sanatçılarımız vardır. Bunların çoğu yeşilçam oyuncularıdır ve günü... devamı ve daha fazlası 109. sayfada!
  5. liseli ergenlerin tanıyamayacağı, anlayamayacağı kemal abimizdir. gülüşü yeterdi bizleri aydınlatmak için. dertlerimizi unuttururdu düttürü bir dünyayla. sonrası mı dokunmayın şabanıma, gülen adam, gurbetçi şaban, şabansız hababam... devamı ve daha fazlası 109. sayfada!
  6. aslen 10 kasım doğumluyum. ama mustafa kemal atatürk'ün vefat ettiği günde doğum günü kutlayamam, sevinemem. 11 kasım doğum günümdür. kemal sunal. devamı ve daha fazlası 110. sayfada!
  7. doğum günü aslında 10 kasım da olan kemal sunal. bir sohbeti sırasında şöyle demiştir. "ata'mın öldüğü gün kutlama yapamam. o yüzden benim doğum günüm 11 kasımdır." doğum günün kutlu olsun üstad. sana olan saygım her günden dah... devamı ve daha fazlası 111. sayfada!
  8. filmlerinde ahu tuğba'yı, serpil çakmaklı'yı, bahar öztan'ı, meral zeren'i, müjde ar'ı, fatma girik'i, pembe mutlu'yu, sevda ferdağ'ı, perihan savaş'ı, sevda aktolga'yı, meral orhonsay'ı,necla soylu'yu,nazan saatçi'yi,necla nazır'... devamı ve daha fazlası 112. sayfada!
  9. Bir kadın ile üç şey yapabilirsin; •ya onu seversin •ya onun için acı çekersin •ya da onu yazarsın demiş... rahmet ile... gönlü güzel. (img:#1468714) devamı ve daha fazlası 116. sayfada!
  10. Daha dün gibi Reklamlarda kendine özgü tavrıyla "e golaayyyy" deyişini hatırlıyorum. Güzel insandı, güzel yaşadı, güzel hatıralar bıraktı. Ölümünden 17 sene sonra bile ekranda görünce tebessüm ettiren ender bir insandı. (img:#146... devamı ve daha fazlası 116. sayfada!
  11. Gereksiz yere abartılmış vasat altı oyuncu. En komik esprisi (bkz:hihihi evet eşoğlueşek) devamı ve daha fazlası 132. sayfada!
  12. türk sinema tarihinin en büyük oyuncusu. onun gibisi gelmedi. devamı ve daha fazlası 132. sayfada!
  13. filmlerindeki replikleriyle, tiplemeleriyle halkın içerisinden biriydi. bu yüzdendir herhalde filmlerinin her dönem tekrar tekrar izlenebilmesi. devamı ve daha fazlası 132. sayfada!