bugün

Türk sinema oyuncusu.

istanbul'da doğdu. Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Sanat hayatı, "Zoraki Tabip" adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği bir filmle sinemaya adımını attı ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.

Türk sinemasında başta inek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı.

Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı. Filimlerde cogu zaman saf,sansli ama iyi yurekli karakterlerin rollerine girdi.1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında, biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1977'de Antalya Film Festivali'nde En iyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990'lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başladı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.

12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi iletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü'nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.
(bkz: saban)
iyi bir komedyendi,topragi bol olsun.
her konuya deginen bir filmi vardır mutlaka ..aşk-siyaset-yoksul tabaka-köylü-emekçi-zengin..ee uzarda uzar
(bkz: tosun pasa)
yaşamının sonlarına doğru ağır ve duygusal filmlerde oynaması gerektiğini düşünmüş,bunu "propaganda" ile kanıtlamış ama devam etmesine ani bir kalp krizi izin vermemiştir.bu topraklarda yaşamış en takdir edilesi kişilerdendir,zira bu milletin yüzünü onun kadar çok güldürene ben daha rastlamadım.
türk sinemasının komedi ustasıdır. o olmasaydı bizler ve star tv ne yapardı bilemiyorum...
turkiye de hic kimsenin o kadar populer olucagini ve onun kadar sevilecegini sanmiyorum.
tek tipleme altına onlarca konu ve karakter sıgdırabilen,ve komedyen mizacı yanında ciddi rollerinde kıyak isimlerindendir,duygusal sahnelerde aglatma yetiside cok fazlacadır.
türkiyenin gelmiş geçmiş en büyük komedyeni olmasına karşın son dönemlerinde hızlı bir iniş trendine girmiştir. allah rahmet etsin.

(bkz: ali sunal)
kendisine has tonlamasıyla söylediği "evet", "öyleyim di mi?" gibi replikleriyle hafızamda yer etmiş, üstün yetenek, komedyen.
hala oldugune inanamiyorum.simdi ciksa "saka yaptim lan essogluessek hihih" dese ne guzel olur.
''yeşil vadi iyidir,yeşil vadinin yeşilliği ottur ,bizim lütfü de iyidir'' tosun paşa
gercek 'sanatçı'lardan biri...
sabah vakti herhangi bir filminin yayınlanmayacağını bile bile, annelerin uykudan kaldırmak için kullandığı yalanın bir parçası olan insan. yine kalkılır, yine de televizyona bakılır.

salak lafını katiyen kabul etmiyorum bütün suç eşşekte
kendisine benzeyen kişinin karizmasını resetleyen aktör. zirvede dalga geçeni oyarım...
"aglamak yok gulmek var.pismanlik yok dostluk var.yarinlarda yarinlarda seni sevmek var,yarinlarda seni sevmek var,yarinlarda seni sevmek var,seni sevmek var"
her defasında aynı zevki alabildiğim filmlerin kahramanı. birazdan ne söleyeceğini ezbere bilirsiniz ama yinede ilk sefer ki gibi koparsınız.
Yüzlerce kere seyrettiğim filmlerini her defasında yendien seyrederk ilk günün tadını aldığım tek sanatçı.
Özellikle Kibar Feyzo hem kendisinin hem de Türk Sineması'nın başyapıtlarından biridir.
türkiyenin gördüğü en gerçekçi ve en kaliteli mizahçı. mizah bir olayı bir olguyu eleştirmek ve bunu komedi tadında yapmaksa eğer, kemal sunal bu işin piriydi.böyle kalacak böyle anılacak ve o her zaman bizleri hababamdaki şabanla çöpçülerin kralıyla bombacıların mülayimi ile güldürmeye devam edecek.
tüm filmleri

1972: Tatlı Dillim

1973: Oh Olsun, Canım Kardeşim, Yalancı Yarim

1974: Hasret, Mavi Boncuk, Salak Milyoner, Köyden indim Şehire, Salako

1975: Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hanzo, Şaşkın Damat

1976: Hababam Sınıfı Uyanıyor, Kapıcılar Kralı, Meraklı Köfteci, Sahte Kabadayı, Süt Kardeşler, Tosun Paşa

1977: Çöpçüler Kralı, Hababam Sınıfı Tatilde, Sakar Şakir, Şabanoğlu Şaban,

1978: Avanak Apti, inek Şaban, iyi Aile Çocuğu, Kibar Feyzo, Köşeyi Dönen Adam, Yüz Numaralı Adam

1979: Bekçiler Kralı, Dokunmayın Şabanıma, Korkusuz Korkak, Şark Bülbülü, Umudumuz Şaban

1980: Devlet Kuşu, Gerzek Şaban, Gol Kralı, Zübük

1981: Davaro, Kanlı Nigar, Üç Kağıtçı

1982: Doktor Civanım, Yedi Bela Hüsnü

1983: Çarıklı Milyoner En Büyük Şaban, Kılıbık, Tokatçı

1984: Atla Gel Şaban, Ortadirek Şaban, Postacı, Şabaniye

1985: Gurbetçi Şaban, Katma Değer Şaban, Keriz, Sosyete Şaban, Şaban Pabucu Yarım, Şendul Şaban

1987: Davacı, Deli Deli Küpeli, Garip, Tarzan Rıfkı, Yoksul

1987: Japon işi, Kiracı, Yakışıklı

1988: Bıçkın, Düttürü Dünya, Öğretmen, Polizei, Uyanık Gazeteci, inatçı

1989: Gülen Adam, Talih Kuşu, Zehir Hafiye

1990: Abuk Sabuk Bir Film, Boynu Bükük Küheylan, Koltuk Belası

1991: Varyemez

1998: Propaganda
turk sinema tarihinin gururu.avrupa da en cok taninan turk oyuncusu.ancak turk oldugu bilinmiyor.japonya da 8 tane fan sitesi bulunan,amerika da 3 fan sitesi bulunan,ingiltere de 4 diye giden en cok dvd satanlar arasinda gosterilen,amerikan,japon tiyatrolarinda islenen ne yazik ki turk olarak bilinmeyen,embesil entel kose yazarlarinin vasat bir oyuncu olarak gosterildigi,yillar gecmesine ragmen esprilerinin hic modasi gecmeyen,butun filmleri rayting rekorlari kiran turk sinema tarihin en iyi oyuncusu,dunya sinema tarihinin sayili oyuncularindan olan gurur tablomuz.
-saban oldu
-vah vah cok eyi adamdin ben ya.
Tam altı yıldır aramızda olmayan oyuncu....
ölümünün 6. yılında maalesef ki tamamen unutulmuş rahmetliktir. gazetelerdeki iki satırlık anmalar "yazıklar olsun" dedirtir insana.
türk sinemasının yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerden biri. Yıllardır filmleri tekrar tekrar yayınlanmasına rağmen aynı ilgiyi gören, fazla sanatçıya nasip olmayacak bir sanat hayatı yaşayan, şimdi de gönüllerde yaşayan halkımızın sevgilisi.
Türk sinemasında özellikle peter sellers'a benzettiğim yerdir.ingiliz sinemasında bence nasıl böyle bir peter sellers ekolü varsaki günümüze yansıması rowan atkinson'dur.Türk sinemasındada bence bir kemal sunal ekolü vardır.Ama kemal sunal'ın yerini kimse almamıştır alamazda bence en azından 30-50 yıl.Bu kadar büyük bir yetenek olamaz.Ama hep aynı rolde olmasına karşın ''saf,sakar ama iyi yürekli''diğer adıyla şaban olarak kemal sunal türk sinemasının sellers'ıdır.Türk sinemasına bitmez tükenmez ki bazıları tarafından tüketilmek isteyen bir hababam mirasının baş mimarlarındandır.Kemal sunal tek kişilik güldürme makinesidir...
Sinemada ender görülen bir yüz, ender görülen bir yetenek. Her ölüm erkendir ama O'nunki çok erken oldu.
bu ülke'de, sağcısının, solcusunun, öncüsünün, arkacısının sempatisini ve beğenisini kazanmış ender sanatçılardan biri. biri demek bile yanlış olabilir çünkü bir diğeri aklıma gelmiyor. bilen arkadaşlarımız varsa el sallasın.
siyasi görüşünü hiç bir şekilde yansıtmadığı için bu kadar sevilen ve bunada hakkı olan turkiyenin en buyuk komedi oyuncusu. bizim kuşak için çok değerlidir kemal sunal orta okulda ders çalışılıp ödülünü o akşamki kemal sunal filmi olarak alan çocuğun bu sevincini yaratan insandır kemal sunal. naif adamdır yaşınında getirdiği bir ağırlık vardı tabi vefaatından önce aynı şu an şener şen de olduğu gibi insan yaşlanınca güldürmek yerine ağlatmak ister mantığının öncülerinden biri. yaşasaydı bir şener şen kadar güzel duygusal filmlere imza atacağından emin olduğum allah rahmet eylesin dediğim saygı duyulası oyuncu.
aslen malatya'lı olan, türk sinemasının görüp görebileceği en büyük oyuncu.
sinemaları, replikleri, karakteri, küfürleri sapına kadar cümle alem tarafından ezberlenmiş olmasına rağmen,her görüldüğünde kendisini bir kez daha seyrettiren,seyrettirmeye de devam edecek olan,bir daha kendisi gibisinin gelmeyeceği, ''nur içinde yatsın'' dediğimiz rahmetlik oyuncu..
türkiye nin en büyük oyuncularından biridir. kapıcılar kralı, hababam sınıfı gibi filmleriyle efsaneleşen aktörün 80 in üzerinde filmi vardır. balalayka isimli filmin çekimlerine giderken, uçakta fenalaşıp hayatını kaybetmiştir.
türk toplumu kendisini komedi oyuncusu olarak bilmesine ve sevmesine karşın eleştirmenlerce düttürü dünya filmindeki rolü ile ödül kazanan muhteşem oyuncudur.
-ki,dram türünde daha başarılıdır. *
(bkz: propaganda)
(bkz: düttürü dünya)
asla unutulmayacak olan ve her filmi defalarca izelnilse bile ilk günkü gibi gülmekten öldüren sinema oyuncusu.
kapıclar kralı ile işini bilen kapıcıyı gösteren, kibar feyzo ile ülkedeki feodal düzen ve eşitsizliği hicveden, hababam sınıfıyla saf ama kaypak öğrenciyi gösteren, Mike Hummer'ı, bay kamber olarak türk versiyonu ile gösteren, Gurbetçi Şaban ile avrupa'da türk nasıldır sorunun karşılığını net olarak vern, e-kolay reklamları ile milyonların bir anlamda internet'i keşfetmesinde yardımcı olan türk sinema tarihinin en büyük oyuncularından biridir. unutulmaması lazımdır. başka kemal sunal yoktur. hatıralarını bari canlı tutmak gerekir.
çocukluğumun gülen yüzü. uğruna küçük çaplı isyanlar başlattıgım insan. okul için erken yatılan gecelerden birinde ev ahalisinin beni cebren yatırıp kemal sunal filmi izlemeleri esnasında sessizce ilerleyerek, salonun ortasına kazma kürek atmışlığım vardır.
ölümünün üzerinden 6 yıl geçmiş olmasına rağmen öldüğüne hala inanamadığım* türk sinema tarihinin en saf yüzü.
bilmediğimiz filmi kalmayan izlendiği ve ne olduğu biindiği halde izlenen filmlerin oyuncusu tek eğlence kaynağımız
yerli choplin
zannımca, rahmetli en iyi performanslarını zübük ve tosun paşa'da gerçekleştirmiştir. iki filmde birbirinin tam zıttı iki karakteri muhteşem biçimde canlandırması da üstadın ne kadar kaliteli ve çok yönlü bir aktör olduğunu gösterir.
saygıyla anılması gereken, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından birisi, sevmeyeni olmayan nadir insanlardan, büyük üstad, ne denilse az kalıyor yanında, iltifatların en güzelini hakeden dürüstlük abidesi samimi şahsiyet.
toprağı bol mekanı cennet olsun, allah gani gani rahmet eylesin.

http://www.youtube.com/watch?v=AowHCK87u4s&mode=related&search=
http://www.youtube.com/watch?v=O5l2JZ_tbdQ&mode=related&search=
kendini özleten oyuncu.
uçağa bindirilmek istendiği için göz göre göre öldürülmüş oyuncudur.
entellektüalite'yi halktan kaçmak onun sevdiği ne varsa ondan tiksinmek gibi algılayan -öyle olmasa bile bende öyle hisler uyandıran- türkiye "maydınlarının" pek sevmediği hatta filimlerini küçümsediği insandır. aslında bu maydınlara sormak gerekli 70-80 de türk sineması genelevlerde film çekerken nerelerdeydiniz? ha bu arada bu kavga sürer gider arada bu maydınların çalıştığı medya şirketlerinin kemal sunal filmlerinden topladığı reytingle artan reklam gelirleri gözden kaçar... burada fransız tvleri gece 3'te sarı mercedesi ve propagandayı alt yazılı verince insanın aklına da bir şeyler takılır...
sadece komedyen olarak değil, karakter oyuncusu olarak da süper performans gösteren bir kişi idi rahmetli. yaşayanlardan jim carrey i benzetirim kendisine.
oynadığı rolleri ondan başkasına yakıştıramadığımız tek efsane aktör.
türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük komedi oyuncusu.
türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi karakter oyuncusu.
Türkiye'nin en iyi oyuncularından olan kahkaha makinesi... saygıyla anıyoruz.
pek çok filmi derin sosyal mesajlar içerir.