1. 1.
  Türk sinema oyuncusu.

  istanbul'da doğdu. Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Sanat hayatı, "Zoraki Tabip" adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği bir filmle sinemaya adımını attı ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.

  Türk sinemasında başta inek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı.

  Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı. Filimlerde cogu zaman saf,sansli ama iyi yurekli karakterlerin rollerine girdi.1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında, biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1977'de Antalya Film Festivali'nde En iyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990'lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başladı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.

  12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi iletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü'nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.
  33 -3 ... trda
 2. 2.
  (bkz: saban)
  4 -3 ... trda
 3. 3.
  iyi bir komedyendi,topragi bol olsun.
  6 -2 ... selmagezinir
 4. 4.
  her konuya deginen bir filmi vardır mutlaka ..aşk-siyaset-yoksul tabaka-köylü-emekçi-zengin..ee uzarda uzar
  9 ... freeplayer
 5. 5.
  (bkz: tosun pasa)
  4 ... painkiller
 6. 6.
  yaşamının sonlarına doğru ağır ve duygusal filmlerde oynaması gerektiğini düşünmüş,bunu "propaganda" ile kanıtlamış ama devam etmesine ani bir kalp krizi izin vermemiştir.bu topraklarda yaşamış en takdir edilesi kişilerdendir,zira bu milletin yüzünü onun kadar çok güldürene ben daha rastlamadım.
  17 ... elendil
 7. 7.
  türk sinemasının komedi ustasıdır. o olmasaydı bizler ve star tv ne yapardı bilemiyorum...
  5 ... coban_itu
 8. 8.
  turkiye de hic kimsenin o kadar populer olucagini ve onun kadar sevilecegini sanmiyorum.
  6 ... hexagram
 9. 9.
  tek tipleme altına onlarca konu ve karakter sıgdırabilen,ve komedyen mizacı yanında ciddi rollerinde kıyak isimlerindendir,duygusal sahnelerde aglatma yetiside cok fazlacadır.
  5 ... karpuzkabugu
 10. 10.
  türkiyenin gelmiş geçmiş en büyük komedyeni olmasına karşın son dönemlerinde hızlı bir iniş trendine girmiştir. allah rahmet etsin.

  (bkz: ali sunal)
  2 -1 ... palta
 11. kemal sunal Başlığındaki Önemli Entry'ler