bugün

an itibariyle yildiz teknik üniversitesinde 2 günlük bir örneği görülmüştür. *
(bkz: kampuscek kar topu oynayalim)
(bkz: uludagsozluk kar topu zirvesi)
istanbul üniversitesinde 2 günlük örneği görülmüştür
havaların oldukça soğuk gitmesi sebebiyle "acaba olurmu" diye umutlandıran tatil çeşidi.
izmirde kar göremememiz nedeniyle hiç rastlamadığım tatil. yaz tatili geliyor kar tatilinin mevsimi geçti dedirten başlıktır.
sabahın erken saatin de haber kanallarını açtıran, tatilse sevinç çığlıklarıyla devam eden hadise ,*
kar yağışı yoğun olan bölgelerde yaşayan öğrencilerin, o bölgede yaşamanın avantajları bölümüne eklemeleri gereken, gözü sevilesi olaydır.
büyük şehirler de daha kolay verilen tatil çeşididir. hele istanbul da yağması yeter, yerleri tutmasa da olur.*
ama bitlis, muş, hakkari, kars gibi illerimiz de en az bir buçuk metre yağması gerekir tatil verilmesi için.
yaşadığım anısıyla harmanlanmış ilginç bir örneği:
2001-02 kışı idisanırım . istanbul'da seri kar tatilleri yaşanıyordu. kimi bünyeler sıkılmıştı ki artık yeter okula gideyim triplerine girmişti* . sabah tertemiz bir sokak görüp de havanın da açık olmasıyla uyandığımda, ilk defa önlük giymiş ilkokul bebeleri gibi sevinmiş, geç kalmayayım diyerekten okulun yoluna gitmiştim. ne okul yolundaki ne de vapurdaki görüntülerde eksik olan şeyin farkına varamamış olmamın sonucu okul kapısına kadar gittim. gördüm ki okullar tatilmiş *. özetle; dünyadan bihaber yaşayan ben, valinin hava tahminlerine göre karar verip okulları bir gün öncesinden tatil etmesini öğrenenemiş, benim gibi naif üç beş insanın birbirlerine verdiği "sakın ha kimseye söylemioz bugun okula geldiğimizi" sözüyle eve geri dönmüştüm.
çok kırılmıştım valiye, geçerken valilik binasının önünden izmaritimi bahçesine attım. zaten o da fazla dayanamadı, yerine muammer güler geldi.
ankarada, özellikle bilkent üniversitesinde, çığ düşene kadar olmayan tatil, hatta çığ düştüğünde bile olmayan tatil. böyle havalarda yurtlardan okula gitmek için yapılacak en mantıklı şey bir kızak bulup aşağıya doğru kendini sallandırmaktı, ama nerede kızak, nerede bizde o cesaret...
meterolojinin tahminleri tutarsa istanbul lu öğrencilerin bayram tatiline 2 gün önce çıkmasına neden olacak durum.
http://www.milliyet.com.t...06/12/25/son/sontur40.asp
mezun olalı yıllar olmasına ragmen duydukça tebessüm etmeme sebep olan olay.
ilimiz denizlide görülmekte ve öğrenci kısmısını sevince boğmakta olan durumdur.
Bir öğretmen ile karşı komşusunun 8 yaşında olan kızının diyaloğu.
Kapı çalar.

-Şey öğretmenim yarın kar yağacakmış okul tatil olur mu hava haberinde duydum.
Ö: Çok yağarsa olur.
-yaşasın inşallah çok yağar dua eder misiniz lütfen.

iki gün sonra. Kapı çalar.

-öğretmenim öğretmenim bişi soracaktım.
Ö: Sor canım
-Hava haberlerinde yarın poyraz var dedi poyrazda okul tatil olur mu?

öğretmen gülmekten yerlerdedir. Cevap veremez.
yarın kütahya'da da uygulanacak tatildir. 6. sınıfa giden yeğenim tatil olduğuna inanmadığı için yarın sabah okula gidip kendi gözleriyle görmek istemektedir , haberlere ve internete güveni sıfırdır. ya okullar tatil değilse diye düşünmektedir.
tıp öğrencilerinini doyasıya yaşayamadığı tatildir. ''siz doktor olacaksınız'' bahanesi ile öğrenci susturulur.
ilkokul, ortaokul ve lise dönemindeki öğrenciler için en mutlu dakikalara girer o tatil cümlesini duymak...özellikle lise bence...sabah kalkarsınız o günde sınavınız olduğunu farzedelim, sınavada çalışamamışınızdır herhangi bi sebepten ötürü, hemen tv açılır ve o, işte o an....tahminimce bir öğrenci için sabahın köründe alabilceği en güzel haberdir. hem sınavdan yırtarsınız hem de dışarda kar yağarken,her taraf bembeyazken uyumaya devam edersiniz. bu tarz tatillerde ev halkına sölenen cümlede genelde 'vakit yok' (yani rahatsız etmeyin) uyanınca başlıycam derse olur... ve kafa koyulduğu anda yastığa sızılır...
istanbul avrupa yakasında yavaştan tekrar başlayan kar sebebiyle tekrar bir umut sarmıştır içimizi.
istanbul için son ana kadar belli olmayacaktır. gözümüz kulağımız televizyonda hadi be sözlük sen yaparsın bu işi ne olur be.
isterse 5 metre yağsın üniversiteler için geçerli olmayan tatildir.
elde edilen kâr sonucu hak edilmiş olan tatildir.

(bkz: çok karlı bi gündü)
(bkz: evden dışarı çıkamadık)
memleket itibariyle * bazı insanların * hiç yaşamadığı olay.bu bünyelerin havuç burunlu kardan adamları bile olmamıştır be sözlük.
küresel ısınma sayesinde, sıklığı artacak tatil şeysidir.
çocukların dört gözle bekledikleri tatildir. kar yağması zaten başlı başına bir sevinçtir üstüne üstlük tatil olması "bakın kar yağdı siz de okula gelmek yerine rahat rahat gönlünüzce kızak kayın,kardan adam yapın" demektir.
yarın ankarada gerçekleşecek olan hadisedir.