bugün

tüm türkiye olarak övünebileciğimiz çok güzel bir sahile sahip ilçe. en ünlü mekanları petek pastanesi ve hasan babakebabçısıdır. bu mekanlarda sırasıyla waffle ve pilav üstü döneryemediyseniz yazık edersiniz ziyaretinizi. (bkz: 39uncu mekanize piyade tugayi)
bir hatay ilçesi.
14 sene yaşadığım,küçük istanbul diye hatırladığım,yarrıkkaya fırtınalarıyla ünlü,amanos dağlarını barındıran,çok özlediğim memleket.
Yazları Antalya sıcağını ikiye katlayan, Ulla gemisinin batması yüzünden denize girilemeyen ufak ve güzel memleketim.*Türkiye'nin en kozmopolit şehirlerinden biridir.Alevisi, Sünnisi, Türkü ve Hristiyanı bir arada görebileceğimiz ender güney illerinden biridir.Bundan onbeş sene öncesine kadar insanlarının höşgörüsü ile ünlü olan iskenderun aldığı göç fazlası nedeniyle bu özelliğini tamamen kaybetmiştir.insanlar artık olabildiğince kabalaşmıştır.Normalde yerli halkın dışarıdan gelen halka iskenderun kültürünü vermesi gerekirken yerlihalk eleştiriye katlanamayan insanlar haline gelmiştir (bkz: Göç) Bizi herşeye bağıran, çağıran, kızan ve her sözü kavga sebebi olarak görmemize neden olan insanlar topluluğuna dönüştürmüşlerdir çünkü her sorunda kavga çıkartmaları buna nden olmuştur.Artık eski tatil beldesi tadı tarihe karışmıştır diyebiliriz.

Şehirde inanılmaz sayıda dershane, dönerci, künfe salonu ve internet kafe bulunmaktadır.Şehirde fazla iş imkanı bulunmadığı için artık tersine göçün başladığını görebiliriz.iskenderun eski güzel havasını kaybetmiştir herhangibir Arap ülkesi şehrinden farkı kalmamıştır.

Nerede benim eski güzel iskenderunum...
belki de yeryüzünde hiçbir memlekette göremeyeceğiniz büyüklükte ve afrikadan muz sandıkları içerisinde yolculuk ederek iltica etmemiş olan has mı has yerli, yarasa büyüklüğünde hamamböceklerinin olduğu memleket.
sahildeki çay bahçeleri,mükemmel yemekleri,kışın bile insanı yakabilecek iklimi,sıcak kanlı insanları ve ikiyüzbine yaklaşan nüfüsuyla türkiyenin en büyük ilçelerinden birisi.
(bkz: akdeniz)
(bkz: akdeniz iklimi)
(bkz: arsuz)
yarikkaya firtinasiyla ünlü, cok sirin, tatli, metropol ilce.
küçük izmir diye çağrılan minik şirin ilçe.
uçurumuda çoktur ayrıca.zengin çok zengin fakir çok fakir.ortada kalan kesim çok az.
Üniversiteye gitmeden önce yapılan muhabbetlerde ulan bi çıkayım şurdan bir daha dönermiyim dediğim ancak bu bir senede fırsat bulduğum her tatilde Has Turizme atladığım gibi geldiğim memleketim.Dönerine, yemeklerine,sahiline denizine kurban olduğum şehir
Tanım:Hatayın en güzel ilçesidir.
arsuz gibi güzide tatil beldemizin bulundugu hatay'ın bir ilçesi.
sarımazı-belen yaylası ve daha hatırlamadığım bir sürü yeri içinde barındıran hatayın ilçesidir. kosmopolit bir yer olmasından dolayı çekici de bir yerdir.pac meydanında dönercileri meşhurdur ama halkının yaptığı çoğu ticari olay meşru değildir. (bkz: yarıkkaya)
(bkz: kenderuntanbul)
yarıkkaya'dan esen şiddetli rüzgarıyla, yazın oturduğunuz yerde sırılsıklam olmanıza neden olan nem oranıyla ve aynı şiddetteki sıcağıyla, döneri, humusu, künefesi ve daha birçok lezzetli yemekleriyle, muhteşem sahiliyle hiçbir zaman unutamayacağım memleketimdir.
(bkz: küçük izmir)
nedense hep türkiyenin en güzel yeri oldugunu düsündügüm koca ilce. http://de.youtube.com/watch?v=wuS3N3rdaMU
sınırlarında dogan ev arkadası nedeniyle makarnayı bile acı biberle yemeye baslama nedeni. *
tipik bir akdeniz iklimine sahip, deniz dolayısıyla medeniyetin olan, sıcak insanların yaşadığı şehir.
yazın sıcagında döner yemenın en zevklı oldugu hatayın en guzel ve hala ılce olan sehrıdır.guzel kızları ve sahılıyle goz doldurur.
sokakta işportacı havasında damacana su satılan yer.

--spoiler--
hanıııımmm sucu geldiiii!.. var mı damacanam boş diyenn!...
--spoiler--
yerlisi tarafından hatay ilcesi oldugu kabul edilmeyendir. sahildeki kayaların arasında sıcanlarla arkadaslık kurabileceginiz, uzaktayken özlenen.
bir andromeda şarkısı.
Sadece bir kere gittiğim ve bir daha gitmemeye yemin ettiğim Hatay'ın bir ilçesi. En işlek caddelerinde gençler , ağızlarında galiz küfürlerle dolaşıyor ve çevrelerindeki bayanları , çocukları iplemiyorlardı. Ayrıca sokaklarında hiç kimse birbirine saygı göstermiyordu. Sanki herkes birbiriyle kan davalı gibi bir izlenim uyandırmıştı bende.
hatay'dan daha fazla il olmayı hak eden güzel bir yer.