bugün

tüm türkiye olarak övünebileciğimiz çok güzel bir sahile sahip ilçe. en ünlü mekanları petek pastanesi ve hasan babakebabçısıdır. bu mekanlarda sırasıyla waffle ve pilav üstü döneryemediyseniz yazık edersiniz ziyaretinizi. (bkz: 39uncu mekanize piyade tugayi)
bir hatay ilçesi.
14 sene yaşadığım,küçük istanbul diye hatırladığım,yarrıkkaya fırtınalarıyla ünlü,amanos dağlarını barındıran,çok özlediğim memleket.
Yazları Antalya sıcağını ikiye katlayan, Ulla gemisinin batması yüzünden denize girilemeyen ufak ve güzel memleketim.*Türkiye'nin en kozmopolit şehirlerinden biridir.Alevisi, Sünnisi, Türkü ve Hristiyanı bir arada görebileceğimiz ender güney illerinden biridir.Bundan onbeş sene öncesine kadar insanlarının höşgörüsü ile ünlü olan iskenderun aldığı göç fazlası nedeniyle bu özelliğini tamamen kaybetmiştir.insanlar artık olabildiğince kabalaşmıştır.Normalde yerli halkın dışarıdan gelen halka iskenderun kültürünü vermesi gerekirken yerlihalk eleştiriye katlanamayan insanlar haline gelmiştir (bkz: Göç) Bizi herşeye bağıran, çağıran, kızan ve her sözü kavga sebebi olarak görmemize neden olan insanlar topluluğuna dönüştürmüşlerdir çünkü her sorunda kavga çıkartmaları buna nden olmuştur.Artık eski tatil beldesi tadı tarihe karışmıştır diyebiliriz.

Şehirde inanılmaz sayıda dershane, dönerci, künfe salonu ve internet kafe bulunmaktadır.Şehirde fazla iş imkanı bulunmadığı için artık tersine göçün başladığını görebiliriz.iskenderun eski güzel havasını kaybetmiştir herhangibir Arap ülkesi şehrinden farkı kalmamıştır.

Nerede benim eski güzel iskenderunum...
belki de yeryüzünde hiçbir memlekette göremeyeceğiniz büyüklükte ve afrikadan muz sandıkları içerisinde yolculuk ederek iltica etmemiş olan has mı has yerli, yarasa büyüklüğünde hamamböceklerinin olduğu memleket.
sahildeki çay bahçeleri,mükemmel yemekleri,kışın bile insanı yakabilecek iklimi,sıcak kanlı insanları ve ikiyüzbine yaklaşan nüfüsuyla türkiyenin en büyük ilçelerinden birisi.
(bkz: akdeniz)
(bkz: akdeniz iklimi)
(bkz: arsuz)
yarikkaya firtinasiyla ünlü, cok sirin, tatli, metropol ilce.
küçük izmir diye çağrılan minik şirin ilçe.
uçurumuda çoktur ayrıca.zengin çok zengin fakir çok fakir.ortada kalan kesim çok az.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.