bugün

reşit olmanın getirdiği avantajlardan biri. ayrıca hayırlı bir iştir.
6 ayda bir verilmesinin sağlık acısından olumlu bir hareket oldugu söylenen güzel hareket..hayat kurtarır..
"bu gün sana yarın bana" atasözünün de hatırlatacağı üzere..empati yapmak suretiyle gönüllü olunacak durum..
beş sebepten ötürü yapılan eylem.

1-kansız olmadığını kanıtlamak (maddi veya manevi.artık hangisini anlarsanız)
2-hasta yakınlarından ,pasta meyve suyu koparmak.
3-sağlıklı bir yaşam
4-ben kan verdim diyebilmek
5-insanlık için

ilk dört sebebi asıl maksat edinen insanlar sadece kan verirler.sonuncu seçeneği düstur edinenler ise,adamlık görüntüsü verirler.
- 50 kilonun üzerinde olmak
- 1 yıl içerisinde aşı olmamış olmak
- 1 yıl içerisinde piercing, dövme yaptırmamış olmak
- hepatit B, bel soğukluğu vb hastalıklar taşımamak
- kan aldırmadan 2 gün öncesine kadar aspirin, antibiyotik gibi ilaçlar almamış olmak
- tok olmak, gibi şartları gerektiren olay
(#480086) ilaveten kan vermeden önce doldurulan bir form vardır. kan testi için girilen muayene odasında formdaki sorular tekrarlanır. özellikle cinsel hayatınıza dair soruların üzerinde durulur. kan verme esnasında avuç kapatılıp açılırken abartmamak gerekir. kan verme işlemi 5 ila 10 dk arası bir sürede bitmesine rağmen bir o kadar daha istirahat edilmesi gerekir.
insanlık görevi, empatiyi iyi yönde kullanma avantajının getirdiği.
haber gelir. hastaneye doğrultursun yolu yaklaşırsın dev binaya yaklaştıkça o daha da devleşir sen ufacık kalırsın onun devliğinin yanında. dalarsın labirent koridorlara...
önce sol koldan örnek
sonra beklemek
temiz çıkmasına sevinmek
sonra yine beklemek
ve yepyeni bir deneyim
çok şey farketmek
mesela
sol koldan küçücük örnek alındığında
sağ elin sol kolu kavradığını
sağ koldan bir torba kan alındığında
sol elin onu yalnız bırakmadığını
keşke birbirine bu kadar yakın olanlar böyle sarılsa birbirine
bütün bunları hastanenin buz gibi kalemiyleyazmak.
son derece önemli bir görevdir. düzenli aralıklar verilen kan beden sağlığı açısından da iyidir üstelik. tanı ya da tanıma verilen 1 ünite kan ile kurtarılan hayatlar öyle çoktur ki. can alınmasına öylesine alıştık ki bu görevi unuttuk ülkece.
hasta yakınlarının kan bankasına olan kan borçlarını ödemek ve yeni kan alabilmek için neler çektiğini görünce daha da önemsediğim eylem. bu entry'i okuyan tüm yazarlarımıza ve okuyucularımıza boş zamanlarında kan vermelerini tavsiye ederim.
ayrıca (bkz: kanbankasi gen tr).
Türk halkının pek bir korktuğu yardım şekli. Hiçkimse delikanlılığa bok sürdürmese de sırf iğne korkusundan kan vermeyen çok adam vardır. Bir de kimilerine göre kızılay bu kanı satıyormuş bu sebepten vermemek gerekirmiş. *
form doldurma, kan testi,doktor onayı,kan alınması aşamalarından oluşup toplamda 1 saatimizi almayan eylem.
yakın zamanda kulak deldirtmenin bile formunuzun reddedilmesine neden olabiliyor. herhangi bir hastalığınızın olup olmadığı sadece formdaki tahadütünüzde kalmıyor, kanınız bir alette test edildikten sonra alınıyor. kızılay hastalıklı kanı bulaştırıp öldürdüğü kişilere tazminat vermekten sıkıldığı için bu kadar kasıyor herhalde.
belkide dünyanın en güzel bir işi. insanın içine anlamsız bir huzur veren ve kişinin 'ben bir hayat kurtardım' fikrine haklı olarak sahip olmasına vesile olan durum. her 2 ayda bir verilebilir, halkımızın kan vermemek için ürettiği bahanelerin başında gelen 'kilo aldırıyor' bahanesi külli yalan bir ifadedir. halkımız genelde 'ya hu kan verdik halden düşmeyelim' diyip kırmızı ete yüklenmesi ve günlük yemek yeme limitinin sınırını üst sınırlara çekmesinden kaynaklıdır. kan vermek gerçekten samimi ve insancıl bir şeydir.

(bkz: kan vermek hayat kurtarır)
bir bakıma can vermektir.
alkolllüyken yapmamanız gereken eylem. hatta son 3 günde alkol almamanız lazımdır. zira kurtarmanız gereken bünyeyi sarhoş olarak diğer tarafa yollamanız an meselesi. ironik dimi? hell yeaah.
iyi bir iş, hayırlı bir iş gibi görünmektedir ancak;

sizin "millet kan bulamıyor" dedikleriniz parası olmayanlar. sizin kızılaya ya da hastaneye verdiğiniz kanlar parayla o hastalara satılıyor. hastanın da parası olmadığı zaman kan aramaya başlıyor.

kan verecekseniz eğer acil kana ihtiyacı olan bir hasta için verin. kızılayın önünden geçerken kan bağışlamayın.
kızılayın bir ünite kanı 100 liraya sattığını biliyor muydunuz? dedirten olaydır.bu yüzden acil kan arayanlara yardım edilesi kalanlarına iki kere düşünülesi durumdur.şu şartları sağlıyorsanız çekinmeden kan verin.gereken şartlar
1. 6 aydır kan vermemiş olmak
2. 1 yıl içinde kulağını,kaşını vs.deldirmemiş olmak
3. halk arasında kansızlık dedikleri hemoglobin oranın 12 nin altında olmaması-kan merkezi tarafıdan ölçülür-(kızların bu oranı tutturması daha zordur malesef, gözlemlerle sabittir)
4. oruçlu olmamak
5. hasta olmamak

kan vermeden önce bir form doldurtularak bunlar tespit edilmeye çalışılır. sonra ufak tüp kan alınır ve test yapılır sonra doktor tarafından muayene edilir ve ancak ondan sonra kan verebilirsiniz. formda bulunan tebessüm edilesi sorulardan bir tanesi ''hiç para karşılığı seks yaptınız mı?''dır o derece sorgulayıcıdır.
(bkz: 1000000 iyi insan aranıyor)
onceleri pek bi tirsardim bi de uzun suren bi anemiden sonra "ben kan veremem, benimki bana yetmiyo" derdim. Bir gun okula kizilaydan kan bagisi icin geldiler. Kansizim saniyordum ama hemen orda ufak bir kan sayimi yapiyorlar, tansiyon olcuyorlar. Eger kriterlere uygun degilse, sagligina zarar getirebilcek bi durum varsa kesinlikle almiyorlar.
O gun bu gundur her yil kan veririm. Kan bagisladiktan sonra icimden "bu kan belki bir bebegin ya da bir annenin hayatini kurtardi" derim. Kendimle gurur duyarim vesselam *
Bi de ben hep sunu dusunurdum. Benim kan grubum bulunmasi zor bi grup degil. Benim kanima ihtiyac cok yoktur (hani turk filmlerinde nadir bulunan kan o rh- dir ya) zaten kolay bulunur vermeme gerek yok derdim. En son kan bagisimda gorevli dedi ki," -atiyorum- turkiyede en kolay bulunan kan grubu ab rh+ ise en cok ihtiyac duyulan kan grubu da o. o yuzden her bagis bizler icin cok kiymetli."
hem sevgili uludagsozluk okurlari, sizin kaninizla turkiye bir delikanli daha kazansa fena mi olur?
kızılay kanı hastaya satar. e ben amcam için kan veriyorum diye götünüzü yırtmanızın bir alemi yoktur. zira birinci dereceden akrabanız bile olsa verdiğiniz kanı satın almak zorundasınız. sizin kan vermiş olmanızın tek avantajı sıra beklemeyecek ve kan aranmayacaktır. verdiğiniz kan parası karşılığında hemen akrabanıza veya yakınınıza aktarılacaktır. bu yüzden kan bulma kurumu kızılay hep gözümde kansız bir kurum görünümündedir.
kesinlikle aç karnına yapılmaması gereken yardımdır.
onemli bir yardimdir. su kavanoz dipli dunyada bu kadar kolay iyilik yapma sansi pek azdir. lutfen 6 ayda bir bu karsiliksiz yardimi yapalim.
hayat kurtarmak ve birilerinin sevabını almaktır.
onur, gurur, mutluluk ve huzur veren hayırlı bir iştir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar