bugün

entry'ler (934)

kırk hadis

bir semerkand tv yapımı.
http://youtu.be/6tZL_xuGluM

"1-cennetin bedeli 'la ilahe illallah'tır. (süyûti, el-camiu's-sağir)
2-rahmetim gazabımı geçti. (buhârî, tevhid, 15, 22, 28, 55)
3-"âmentü billah" de, sonra da dosdoğru ol. (müslim, iman, 62)
4-allahu tealâ muhakkak ki sizin suretlerinize ve mallarınıza bakmaz. fakat kalplerinize ve amellerinize nazar buyurur. (müslim, birr)
5-bir kişinin kalbi dosdoğru olmadıkça (istikamet bulmadıkça) imanı dosdoğru hale gelmez. kişinin dili dosdoğru olmadıkça da kalbi dosdoğru olmaz. (süyûtî, el-camiu's-sagîr)
6-kıyamet gününde âlimlerin mürekkebi ile şehitlerin kanı tartılır, âlimlerin mürekkebi şehitlerin kanından daha ağır
gelir. (süyûti, el-camiu's-sagir)
7-dünyadan rağbetini kes ki allah seni sevsin. insanların elinde olanlardan rağbetini kes ki insanlar seni sevsin. (ibn mâce, zühd)
8-işlerin ancak sonuna itibar edilir. (buhari, kader, 5)
9-sözlerin en doğrusu allah'ın (c.c.) kitabı ve yolların en hayırlısı muhammed'in (s.a.v.) yoludur. işlerin en şerlisi de sonradan uydurulanlardır. (müslim, cuma 43)
10-utanmadıktan sonra dilediğini yap. (buhârî, edeb. 78)
11-cenab-ı hak'tan af ve afiyet talep edin. zira bir kimseye (imanî hususlarda) yakîn ihsan buyurulduktan sonra, afiyetten daha hayırlı birşey verilmemiştir. (buharî, edebü'l-müfred)
12-söz vermek borçtur. (taberâni, el-mu'cemü'l-evsât)
13-yemek sofranıza hepiniz toplanın. yemeğe başlarken de cenab-ı hakk'ın ismini anın, allah o yemeğinizi sizin için mübarek kılar. (ibn mâce, et'ime)
14-insanın kendini ilgilendirmeyeni (mâlâyaniyi) terk etmesi, müslümanlığının güzelliğindendir. (mâlik, muvatta, hüsnü hulk)
15-gerçek zenginlik mal-mülk çokluğu değil, gönül zenginliğidir. (buhârî, rikâk)
16-temizliğe devam et ki rızkın artsın. (ali el-müttaki, kenzü'l-ummâl)
17-cenab-ı hakk'ın en çok sevdiği amel, az da olsa sürekli ve devamlı olandır. (müslim, salât 217)
18-ey insanlar! hayatınız sona ermeden, günahlarınızdan pişmanlık duyarak allah'a tevbe edin. (ibn mâce, salât, 117)
19-günahından tevbe eden, sanki günah işlememiş gibi olur. (ibn mâce, zühd)
20-kişi ile küfür ve şirk arasında namazı terk vardır. (müslim, iman 134)
21-amellerin kıymeti niyetlere bağlıdır. herkesin niyeti ne ise eline o geçer. (buhârî, iman, 41)
22-cennet annelerin ayakları altındadır. (ahmed bin hanbel, el-müsned)
23-haset, ateşin odunu yakıp yok ettiği gibi iyilikleri yok eder. (ibn mâce, zühd)
24-allah tealâ şu kula rahmet eylesin ki, bilerek konuşur ya da susar. böylece dilin zararından korunmuş olur. (ibn mübârek, kitabü'z-zühd)
25-her işittiğini başkalarına söylemek, insana günah olarak yeter. (müslim, ebû davud, hâkim)
26-cebrail bana komşuyu öyle tavsiye etti ki, komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım. (buhâri, müslim, birr)
27-kanaat tükenmez hazinedir. (taberânî, el-mu'cemü'l-kebîr)
28-selâm, kelâmdan (konuşmadan) öncedir. (tirmizi, isti'zân, 11)
29-hiç biriniz kendisi için arzu ettiğini mümin kardeşi için de arzu etmedikçe hakiki mümin olamaz. (buhârî, müslim, birr)
30-tevazu sahibi olanı allah yüceltir, kibirli olanı da allah alçaltır. (süyûti, el-câmiu's-sagîr)
31-allah, insanlara acımayanlara merhamet etmez. (ahmed b. hanbel, el-müsned)
32-ne mutlu o kimseye ki, kendi kusuru başkasının kusurlarıyla uğraşmaktan onu alıkoyar. (deylemî, müsnedü'l-firdevs)
33-müslümanların işini önemsemeyen onlardan değildir. (teberânî, es-sağîr)
34-insanların hayırlısı, insanlara en faydalı olanıdır. (ebu ya'lâ, el-müsned)
35-müslüman o kişidir ki, diğer müslümanlar onun dilinden ve elinden emniyettedir. (müslim, iman, 65)
36-babaya itaat, allah'a itaattir. (münzirî, et-tergîb ve't-terhîb)
37-âlimlerin âbidlere üstünlüğü, benim sizin en alt derecede olanınıza üstünlüğüm gibidir. (tirmizî, ilim 19)
38-güzel sözler sadaka yerine geçer. (buhâri, cihad, 72)
39-kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız; sevindiriniz, nefret ettirmeyiniz. (buhârî, edeb, 80)
40-ilmin esirgenmesi helâl olmaz. (deylemî, müsnedü'l-firdevs)"

nexcare

3m firmasının ürettiği doğal banyo süngeri markası.

musicopat com

lisanslı içerik sunan sitedir. hiçbir sanatçının emeği çalınmamış, aksine meslek birlikleri aracılığıyla sanatçılar bu projeden para kazanmaktadırlar. türk internet sektörünün yakın zamandaki en büyük projesi bana kalırsa.

özlü sözler

para kazanmak için sağlığımızı, sağlığımızı kazanmak için paramızı harcıyoruz.

patlamismisir.(gerçi çok bilindik bir laf ama olsun)

18 yaşından küçükler yazar olamasın kampanyası

(bkz: zeka yaşı)
(bkz: biyolojik yaş)

worship

"Christmas is a time when people of all religions come together to worship Jesus Christ." -- Bart Simpson.

yasmin

bir pirinç türü.
(bkz: jasmine/#2552822)

jasmine

bir pirinç türü.ülkemizde yasmin olarak da adlandırılıyor. baldo pirince göre daha uzun ve ince. değişik de bir kokuya sahip olan bu pirinci pişirirken suyu ve yağı daha az kullanmak gerekiyor. zira baldo pirinç gibi şişmiyor.

tus

yanlış uygulama. diğer bölümleri bitirip uzmanlık eğitimi almak isteyen kişiler ales gibi kolay sayılabilecek bir sınava girerken; tıp fakültesi mezunlarının yüksek lisans sayılabilecek uzmanlık eğitimi için bu kadar zor bir sınava sokulmaları en basitinden adaletsizlik. bu sınav yüzünden doktor adaylarının son senelerde pratik kazanmaları için yapmaları gereken stajlara ve intörnlüklere konsantre olamadıkları da bir gerçek.
kpss bile daha mantıklı bir sınav kalıyor yanında.
buradan tüm tıp fakültesi öğrencilerine kolaylıklar diliyorum.

cons

ing:eksi yönleri, dezavantajları, kötü yönleri.
ürün inceleme ve karşılaştırma yazılarında sıklıkla kullanılır.

(bkz: pros and cons)

pros

ing:artı yönleri, avantajları.
ürün inceleme ve karşılaştırma yazılarında sıklıkla kullanılır.

(bkz: pros and cons)

aç kurt dağdan iner aç insan dağa çıkar

http://www.kalan.com/scri...ergi.asp?t=3&yid=3186

zengin kari arayan adam

zengin kız arayan adam'ın yüzsüz hali.

türkiye de hızlı bir artış gösteren lezbiyenlik

türk erkeği'nin suçudur. ya da dış güçlerin bir oyunu türk erkeklerine?

matematigi 5 beden egitimi 0 olan insan

takdir almaya hak kazanıp müziği bir olan insanla akrabadır. evet ben,sınıfta kalmadım, müdür yardımcısı karneyi yırttı, yeni karne hazırladı hemencecik, müziğim de üç oldu.

zaman gazetesi nin deneme sinavlari

kaliteli denemeler. bizim zamanımızda deneme verdiği günler zaman yok satardı.biraz zor evet ama bu çoğu kişiyi motive etmeye yönelik diye düşünüyorum. zaten görece başarısız olanlar diğer kitaplarını, dergilerini bitirmediği için satın almaz bunları, bu yüzden onların da morali bozulmaz.

vakit

sert gazete. savunmak gibi bir amacım olmasa da kendilerini; son eleştiri konusu yapılan olayda ben bir hatalarını göremiyorum. birisi ölünce türkiye'de bütün medya o kişinin iyi yönlerini anlatmaya koyulur, bu yıllardır böyledir. bunun tersini, hem de belgesiyle yapan bir gazete-kötü niyetli bile olsa- eleştirilmemeli. ben esas kenan evren öldüğü zaman medyanın atacağı manşetleri sabırsızlıkla bekliyorum (kenan amca'dan fazla yaşayacağımı umaraktan).

arkadasin yerine imza atmak

sahtekarlık. öğrenciyken bunu yapanların sahtekarları,dolandırıcıları, rüşvet yiyenleri, belgede sahtecilik yapanları eleştirme hakları yok diye düşünüyorum. önce kendimize çeki düzen vermemiz lazım.

ibrahim adnan saracoglu

bitkisel tedavi konusunda dünya çapında başarılara imza atmış bir kimyager, prof. dr.
Bitkilerin hastalık tedavilerinde kullanımını anlattığı Bitkisel Sağlık Rehberi, Kuran ayetlerini araştırma sonuçlarıyla açıkladığı Kuran ve Bilim adlı iki kitabı bulunuyor.

kendisiyle yapılan ropörtaj için:
http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=41371

reflü

iki yudum sütün faydalı olduğu söylenen dert.daha fazla içilirse zararlıymış.

"Evet, sütte özellikle, mide yanması, reflüde, kullanım ölçüsü iki yudumdur. Mide yanması başladığında, iki yudum içersiniz. Bir bardak içerseniz faydası yok, zararı var."

Prof. Dr. ibrahim Adnan Saraçoğlu