1. 1.
  aramıza yeni katılan şair ruhlu(!) güzel insan. 8yıllık arkadaşım olur kendileri,6. sınıfta tanışmıştık,iyi ki de tanışmısız..
  1 ... hilosh
 2. 2.
  ingiliz edebiyatının shakespeare den sonra en büyük sairi kabul edilir kendileri.paradise ve paradise lost şiirleri acaip meshurdur.kördür.ama yasama sevincini kaybetmemiştir.
  bu siirlerde seytanı biraz karizma göstermisitr.adem le havva nın cennetten kovulsu bu siirlerin konusudur.
  al pacinonun seytanın avukatındaki adı da john milton dır.tesadüf deildir.
  2 ... john milton
 3. 3.
  şiirlerinde din olgusuna çokça rastlanılır. şekspir kadar iyi olmasına rağmen yazdıklarının keskin, uç konularda oluşu* popülerliğini azaltmıştır belki de. paradise regained de kendisinin verdiği ilhamı silemedi bünyelerden sonraları hatta.

  bir diğer başarılı isim için:
  (bkz: Samuel Taylor Coleridge)
  1 ... antimatter
 4. 4.
  ingiliz edebiyatının önemli şairlerinden biridir. aynı zamanda siyasette de etkin rol oynamıştır. kör olduktan sonra kızlarına 3 dilde okumayı öğretmiştir. kızlar okuduklarını anlamasalar da babalarının gözleri olmuşlardır.
  1 ... scarlet
 5. 5.
  paradise lost isimli eseriyle tanınan ingiliz edebiyatçıdır. dan brown, melekler ve şeytanlar adlı kitabında, galileo'nun sürgündeyken milton'un evinde misafir olarak kaldığını ve her ikisinin de illuminati tarikatı'na üye olduklarını iddia etmiştir.
  1 ... legend of the stranger
 6. 6.
  17. yy yazarı ve şairi.ingiliz edebiyatında chaucer kadar önem arz eder.puritanizm akımının öncülerindendir ama önceleri 'cavalier' bir tutum edinmiştir.
  kendine has özgürlük anlayışı için okulu bırakmıştır. hayatında yaşadığı iniş ve çıkışlar ona elem verdiği için böyle bir ruh hali tüm yaşadığı deneyimleri yazmasına sebebiyet vermiştir.
  yazmış olduğu italyan sonetlerinde oldukça başarılıdır.
  kariyeri 3 ayrı dönemde incelenir edebiyat alanında.
  ... fayaka
 7. 7.
  1660 da, kral 2. charles a saldırdığı gerekçesi ile, kilisenin de onayı ile bütün kitapları londra da yakılan adam.
  ... havada panik
 8. 8.
  çocukluğundan beri yazar olma sevdasıyla yaşamış bir büyük şardir hatta ilk dönemlerindeki ''lycdas'' şimdi bile okunur. şairliğinin öncesi siyaset hakkındaki sözeri daha sonra ona pahalıya mal olacaktır. ingiliz burjuva devrimi ve kralın kafasının oliver cromwell'in emri ile kesilmesinden sonra ''commonwealth'' kulurur. onun fikrine göre yeni tip demokrasidir bu. aynı zamanda demokrasi özgürlük gibi değerlerin liberal savunucusu olur.

  daha sonra latince çeviri işi ile uğraşır. ama ilerki dönemerde gözü görmez hale gelir. aynı zamanda felaketlerin habercisi gibidir bu olaylar çünkü ''commonwealth'' dağılır kral tekrar güçlenir. bunun sonucu olarak da milton'un da tutuklanması için emir verilir. fakat o biraz da arkadaşlarını yardımı ile saklanır. ama işin kötü tarafı-kral bir yana-elyazmaları halk tarafında yakılır. ve körlüğü ile alakalı da ilginç yorumlar vardır.

  ''kral'a karşı gelmenin cezasını çekiyordur john milton!''

  haliyle kral yeryüzünde tanrının bir temsilcisi ya! monarşinin yeniden kurulması belki de en fazla milton'u çektirmiştir.

  bunun yanında bu dönemlerde edebi olarak da verimliliğinin arttığı dönemlerdir incildeki ''eve and adam''(havva ile adem) arasındaki hikayeden etkilenir ve epik poemlerini bu hikaye doğrultusunda yazar. 1667'de ise ''paradise lost'' gelecektir, ki yazıldığında kimse gözlerine inanamaz;milton'un gözlerine inanmadıkları gibi..

  On His Blindness

  When I consider how my light is spent
  Ere half my days in this dark world and wide,
  And that one talent which is death to hide
  Lodg'd with me useless, though my soul more bent
  To serve therewith my Maker, and present
  My true account, lest he returning chide,
  "Doth God exact day-labour, light denied?"
  I fondly ask. But Patience, to prevent
  That murmur, soon replies: "God doth not need
  Either man's work or his own gifts: who best
  Bear his mild yoke, they serve him best. His state
  Is kingly; thousands at his bidding speed
  And post o'er land and ocean without rest:
  They also serve who only stand and wait."

  ''John Milton''
  3 ... calderon de la barca
 9. 9.
  şeytanın avukatı filminde al pacino'nun canlandırdığı karakter.
  ... junior
 10. 10.
  ülkemizde neredeyse hiç tanınmıyor.
  ... zinani