bugün

(bkz: the devil s advocate)
(bkz: abdullah öcalan ın avukatı)
(bkz: inci sözlük moderatöründen ssg ye ayar)
batı kökenli bir deyimdir.
vatikan' da papalık seçimlerinden önce, papa adaylarının geçmişinin temiz olup olmadığını araştırmakla görevlendirilmiş kardinallere verilen addır. bu kardinal gizlidir. kim olduğu papa adayı tarafından bilinmez. soruşturmasını da gizli yürütür. eğer papa adayının geçmişinde, hristiyan doktrinine aykırı bir şey tespit ederse, o kişi papa olamaz.

kardinal, kötülüğü araştırdığı için böyle tasvir edilir.

ayrıca başrollerinde al pacino, charlize theron ve keanu reeves' in oynadığı güzel bir film' in türkiye' de vizyona girdiği isimdir.
(bkz: Mephisto Bart Kucabara)
filmi geçtim ama yaşamında bir düzen tutturamamış insanın avukatlığı.
Al pacinonun yine Şahsına münasır rollerde yer aldığı bir film enteresan bi film.
Çok çok güzel bir film diyemem ama son sahnesi iyidi.
geçenlerde bir türk dizisinde kendisi ile ilgili bir sahneye şahit olduğum film. bu sahnede uyuşturucu satın alınan bir dvd kiralama dükkanı var ve bu dükkana gidip uyuşturucu satın almak istediğiniz de parola olarak " şeytan diye bir film var mı" diye sormanız gerekiyor.

buraya kadar normal olarak algıladım. uyuşturucu kötü bir şey ya parola olarak "şeytan filmi" mantıklı geldi. 1973 tarihli bir film var adı the exorcist. sözlük anlamı dua ederek ruhları huzura kavuşturan kimse. bu filmi şeytan diye türkçeleştirmişiz ki bir yere kadar mantıklı bile olabilir.

zira biz de papaz yok şeytan çıkarma da yok. filmi imam diye de çeviremeyiz o yüzden the exorcist filmini şeytan diye vizyona sokmak da sıkıntı yok. yalnız işte başa geri dönersem bu yerli dizide uyuşturucu satılan dvd dükkanının kapısında şeytanın avukatı filminin afişi var.

türkiyede olmaz ama amerikada adam tazminat davası açar.
sonunda al pacino şeytan cıkıyor ve kibir onun en büyük günahı. pardon spoiler tuşunu unuttum.
bir film.
güncel Önemli Başlıklar