bugün

Boyalı Kuş isimli romanı derhal okunması gereken yazar. 2. Dünya Savaşı'nın Yahudi çocuğu, bakın savaşı bir çocuk gözünden nasıl değerlendirmiş. intihar ederek ölmesi de ilginç kişiliğine dair önyargıları pekiştiriyor.
1933 polonya doğumlu "çatlak" yazar. 24 yaşında burslu olarak gittiği abd'de psikoloji doktorası, princeton ve yale gibi üniversitelerde hocalık yaptı. kendi adıyla ve yabancı diliyle* yazdığı ilk eseri boyalı kuş'la fransadan en iyi yabancı roman ödülü aldı. Adımlar, bir yerde (filmi de yapıldı), boşluk, şeytan ağacı, çelik bilye, kör randevu, ihtiras oyunu diğer kitapları.

Ben daha yazsın diye beklerken o başına bir poşet geçirerek küvette intihar etti. (Kitabı elimdeyken gazetede küçük bir başlık gördüm)

Okumayanlar için gerçek bir kayıp. Çağdaşımız, sıklıkla okuduklarımıza benzemez yazdıkları. Daha da güzeli yazdıkları çoğunlukla serdengeçti imiş.
asıl adı josek lewinkopf olup, babasının nazilerden saklamak için adını jery kozinski olarak değiştirdiği 1933 polonya doğumlu yazar.
en bilinen romanları, boyalı kuş, adımlar ve being there'dir. romanları dünyada 30 dile çevrilmiş, being there filme alınmış ve başrollerini peter sellers oynamıştır.
1991 yılında ölmüştür.
görüntüsüyle georges perec'i anımsatan, lakin konu ve üslup bakımından kelime oyunu yerine tuhaf bir atmosfer yaratmıyı tercih eden edebiyatçı.ne edebiyatçısı, dâhi.
gerçek adı joseph novak'tır. yaşamı ve karakteriyle tam bir muammadır. pek çok konuda saplantılı ve hatta deliliğe varan dehasıyla garip bir insandır.
boyalı kuş romanıyla ne denli güçlü bir yazar olduğunu daha iyi anlayacağınız yazar.
romanlarını beğenerek okumuş olduğum, polonyalı yazardır.küçükken konuşma yeteneğini kaybetmiş,bir kayak kazası sonucu yeniden konuşmaya başlamıştır,en ünlü romanlarından biri boyalı kuştur;adımlar, şeytan ağacı, kör randevu diğer yapıtlarındandır...kosinski romanlarında insanoğlunun en karanlık taraflarını gün yüzüne çıkarmış,şiddeti,acımasızlığı,cinselliği kitaplarına konuk etmeyi sevmiştir, ölümü de yapıtlarında yarattığı karakterler kadar ilginç olmuştur,başına bir naylon poşet geçirerek küvette intihar etmiştir,intihar etmeden önce yakınlarına ' çalışamıyorum,yazamıyorum 'dediği rivayet edilmektedir bu da ernest hemingway ile aralarında bir benzerlik kurmama neden olmuştur ve olmaktadır...
kitapları genelde içerdiği cinsellik ve şiddet sebebiyle geniş kitlelerin ilgisini çekse de bunların çok ötesinde anlamlara sahip olan dahi yazar. Çelik Bilye romanında klasik müzik geleneğinden gelen, fakat gizli bir kimlik kullanarak pop albümleri çıkaran bir besteci vardır ve tek isteği bir gün birinin müziğinin gizliden gizliye barındırdığı klasik altyapıyı keşfetmesidir. Sanki Kosinski biraz da kendini anlatmıştır.

bir yerde romanı diğerlerinden oldukça farklıdır, ilginç olan romanın film uyarlamasında oynayan peter sellers için de bu filmin tüm diğer filmlerinden farklı olmasıdır.
Boyalı kuş adlı romanı en başarılı romanlarından biridir. Bu kitabında aynı zamanda psikolojik bazı imgelerede yer vermiş bunun yanı sıra o dönemin orta avrupasında yaşanan aksaklıklar ve aile tutumuna da yer vermiştir. Bu yüzden 1989 yılına kadar bu kitap demir perde ülkesi olan polonya tarafından yasaklanmıştır.

kitapları genelde bir kahramanlı olup o kahramanı hikaye içerisinde oynatarak sadece gerilimi amaç edinmemiş, çeşitli toplumsal mesajlar da vermeye çalışmıştır. Eserlerinde daha çok yakın çağ yazarlarının görüşlerini benimsemiş ve genelde romantizm akımı destekli eserler ortaya koymuştur. "Being there", orada olmak adlı eseri filme çevrilerek British Academy of Film Arts tarafından 1981 yılında en iyi senaryo ödülü almasına sebep olmuştur.Aynı eser ile Amerikan yazarları birliği'nden de 1980'de ödül almıştır.

Lodz'da doğan yazar ikinci dünya savaşı'ndan sonra amerika'ya göç etmiş ve bu savaş sırasında gayet maceralı bir hayata sahip olmuştur. Genelde yazmış olduğu eserlerin bu ikinci dünya savaşı sırasında yaşadıklarından dolayı fazla gerilimli olduğu düşünülmektedir.

1979'da vermiş olduğu bir reportajda şöyle demiştir:

"ben bir intihar meraklısı değilim ancak özgür olmak istiyorum. eğer bir gün vücudumda veya aklımda gideremeyeceğim bir sorun ortaya çıkarsa, düşünmeden yaparım"

ve intihar notu ise şudur:

" şimdi kendimi uykuya vereceğim belki biraz normalinden daha fazla olacak. sonsuza kadar olacak."
turkceye "bir yerde" olarak cevrilen "being there" romani kanaatimce cok kereler okunmasi gereken romanlar siralamasinda ust siralarda yer alan polonyali yazardir. ayrica peter sellers in oynadigi ve hal ashby nin yonettigi ayni isimli filmin senaryosunu da kendisi yazmistir.
Boyalı kuş adlı kitaptan '' lekh boyadığı kuşu diğer kuşlara katılması için özgürlüğe salardı. diğerleri bir süre şaşkın bakarken benzerini görmedikleri kuş, boşu boşuna kendilerinden biri olduğuna onları inandırmaya çalışırdı. parlak renklerin iyice şaşırttığı kuşlar onu kuşkuyla inceler, sonra birbiri ardından saldırıp boyalı tüylerini gagalayıp yolmaya koyulurlardı. tüysüz ve kan içinde kalan zavallı kuş havada, duramaz düşerdi. aynı sahne sık sık tekrarlanır, kurbanlarımızı hep ölü bulurduk.Gövdelerindeki gaga izleriyle yaraları dikkatle yayar, renkli kanatlardan sızan ve boyaya karışan kan, kuşçunun eline bulaşırdı.'' jerzy kosinski.
"boşluk" gibi "insan" denilen canlının zaaflarını ve zekasını bir arada anlatan, sağlam bir esere imza atmış ve intihar ederek yaşamına son vermiş yazardır.
cehaletin, boş inancın tutsağı insanlar ve şiddetin şiirini yazan bir yazar.

"kosinski'de hemen hemen her rakip yazarı altedecek teknik virtüözlük vardır. ama pek az yazarın da geçmişinde onun engin tecrübeleri yatmaktadır." der. los angeles herald examiner.

boyalı kuş romanını ilk okuduğumda 20 yaşındaydım. odtü mezunu yaşı benden büyük bir tanıdığımın "al şunu oku" demesiyle ödünç alıp bir çırpıda okuyup sonra kitabı geri vermiştim. yıllar sonra, kitapçıda gezerken, başka bir yayınevinden çıkmış (e yayınevi) olduğunu görüp aldım. tekrar okudum. eski baskı çok daha iyiydi. ama o baskıyı yapan yayınevini hatırlamıyorum.
http://tinyurl.com/yjj3qbz
bir yerde isimli kitabının filmi de çekilmiştir.

(bkz: being there)
yaşadıklarının insan yüzünü değiştirebildiğini kanıtlayan yazardır; ikinci dünya savaşı'nda tek başına sağ kalmayı başarmıştır.
naylon poşeti kafasına geçirerek intihar etmiş yazardır.
önemli bir zekadır kendileri. edebiyatı ve kitabı sevmenizi sağlayacak isimdir. önemli bir kalemi vardır, iyi bir anlatım gücü vardır.
Daha önce bir çocuğun gözünden Yahudilere yapılanları başka bir yazar yazmadıysa gerçekten tebrik etmek lazım, iyi güzel düşünmüş bir çocuğun gözeünden yapılanları okumak çok farklı duyguları tattırıyor insana... Kitabın isminin Boyalı Kuş olması bile yaratıcı zekanın dibine vurmak demektir. Bir çocuk gözünden yapılan insanlık dışı olayları en güzel şekilde anlatmıştır.
Biraz ters bir yazardır, farklı bakış açısını mükemmele varacak derecede yakalamış insandır. Boyalı kuş kitabı, insanı fazlaca düşündürür, imkan bulursanız alın okuyun, sarsıcı kitapdır. Kitabın kahramanı intihar etmeden önce, şu sözleri düşünür, beni çok etkilemişti.

"Her zamankinden daha uzun bir süre uyuyacağım.
Buna sonsuzluk deyin."
'boşluk' adlı roman sayesinde tanıdığım yazar. romanlarında psikolojik çözümlemelere bolca yer vermektedir. ayrıca başına plastik torba geçirerek intihar ettiğini söylenir. (bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler)
e yayınlarından neşredilen adımlar adlı eseri muhakkak okunmalıdır.
boyalı kuş kitabının yazarı, polonya asıllı amerikalı yazar.