1. 1.
  iran`in tahrandan sonra ikinci buyuk sehri. uzun sure irandaki sahliklara baskentlik yapmistir. dunyada gidilip gorulesi sehirler listesinde en baslardadir.*
  sehir planlamasinda gercekten ustun bir basari ornegidir. sehirdeki en yuksek bina dort katlidir. ve sehrin tarihi dokusunu bozmamak adina tum yapilarin renkleri sarinin tonlarindadir. sehrin yeni kismi bile bu guzel havayi bozmamistir.
  ortasindan gecen nehrin* uzerinde iki tane cok guzel kopru vardir. bunlar ayni zamanda baraj olarak da kullanilir. (bkz: sis-e pol).
  insani genelde tuccardir ve sehirli insanlardaki o yapmaciksiz kibarligi hemen sezersiniz davranislarinda. irandaki cogu yerin aksine burada cok az turk`e* rastlayabilirsiniz. nufusun cogunlugu farstir.
  dogunun incisidir isfahan. bir beyitte soyle demistir sair*:
  isfahan nisf-e cihan
  eger tebriz ne based
  *isfahan, dunyanin yarisi(ydi)
  tebriz olmayaydi
  tabi ikinci misrayi tasvip etmesem de, ilk misra pek hakikatlidir.
  7 -2 ... child
 2. 2.
  ömer hayyam'ın nişabur'la beraber hayatının büyük kısmını geçirdiği iran vilayeti..zamanında ilim ve irfan yuvası olarak kullanılan kutsal beldelerden..
  5 ... rasko
 3. 3.
  Klasik türk müziğinde bir makam adı.insana hareket kabiliyeti ve güven hissi verir, ateşli hastalıklardan vücudu korur, anıları tazeler. Gün batımında dinlenirse daha etkili olur, ikizler ve yengeç burcunun makamıdır.
  Dede efendi'nin bu makamda bestelemiş olduğu bir ayin de mecuttur.
  4 ... farabi
 4. 4.
  içinden geçen nehir üzerinde si e se pol (otuz üç sütun köprüsü) ve kaju bridge i barındıran, farisiler tarafından nesf-i cihan (dünyanın yarısı) olarak adlandırılan (bunu söyleyenler istanbul u kesinlikle görmemiş olanlardır * iki köprü, meydani imam (imam meydanı)40 sütunlu bir saray (ki 20 sütünu vardır diğer yirmisi için sarayın önünde bulunan havuzdaki yansımaya bakmanız gerekir) ve birkaç cami ve tarihi binadan oluşan elit farisilerin yaşadığı iran şehri. köprülerin altlarındaki nargile kafeler bence bu şehrin en büyük güzellikleridir.
  2 ... necromancer
 5. 5.
  gerçekten muhteşem bir şehirdir ,gidilip görülesi ve beğenilesi vardır. *
  1 ... elijah
 6. 6.
  ağrı'nın doğubeyazıt ilçesinde bulunan ve ağrı dağı tırmanışına giden dağcıların, kaldığı otelin adıdır aynı zamanda.
  1 ... fosiladam
 7. 7.
  dünya üzerinde cenneti görmek isterseniz, gitmeniz gereken ilk yerdir.

  adı eski farsça kaynaklarda sipahan olarak geçer ve genel kabul gören görüşe göre kelime anlamı atlı askerler olup şehir, sasani ordusu bir savaş çıktığında önündeki düzlükte toplandığı için bu adı almıştır.
  3 ... marionette
 8. 8.
  sifali turk muzigi makamlarindandir.
  zihni acar, zekayi arttirir.
  bu makam, umera meclisine daha cok etki eder.
  *
  2 ... papagan
 9. 9.
  güzeller güzeli şehir. zayende ırmağının kuru olmadığı bir döneme tesadüf ederseniz, üzerindeki pek çok köprüden birinde, bilhassa gözlerinin altında suyun teraslandığı, 33 gözlü sio se pol'ün suya sıfır çayhanesinde oturup keyif yapmak ömre bedeldir.
  1 ... xyyx
 10. 10.
  isfahanın dik yokuşu
  söküldü meshin dikişi
  her güzelin var bir eşi

  alaydım kaçaydım harput elinden
  saraydım, kucaydım ince belinden

  isfahanda han kalmadı
  mısırda sultan kalmadı
  sende bende hal kalmadı

  alaydım kaçaydım harput elinden
  saraydım, kucaydım ince belinden

  dizelerine sahip elazığ (harput) türküsüne konu olmuş şehirdir.
  2 ... alchuck