bugün

iran`in tahrandan sonra ikinci buyuk sehri. uzun sure irandaki sahliklara baskentlik yapmistir. dunyada gidilip gorulesi sehirler listesinde en baslardadir.*
sehir planlamasinda gercekten ustun bir basari ornegidir. sehirdeki en yuksek bina dort katlidir. ve sehrin tarihi dokusunu bozmamak adina tum yapilarin renkleri sarinin tonlarindadir. sehrin yeni kismi bile bu guzel havayi bozmamistir.
ortasindan gecen nehrin* uzerinde iki tane cok guzel kopru vardir. bunlar ayni zamanda baraj olarak da kullanilir. (bkz: sis-e pol).
insani genelde tuccardir ve sehirli insanlardaki o yapmaciksiz kibarligi hemen sezersiniz davranislarinda. irandaki cogu yerin aksine burada cok az turk`e* rastlayabilirsiniz. nufusun cogunlugu farstir.
dogunun incisidir isfahan. bir beyitte soyle demistir sair*:
isfahan nisf-e cihan
eger tebriz ne based
*isfahan, dunyanin yarisi(ydi)
tebriz olmayaydi
tabi ikinci misrayi tasvip etmesem de, ilk misra pek hakikatlidir.
ömer hayyam'ın nişabur'la beraber hayatının büyük kısmını geçirdiği iran vilayeti..zamanında ilim ve irfan yuvası olarak kullanılan kutsal beldelerden..
Klasik türk müziğinde bir makam adı.insana hareket kabiliyeti ve güven hissi verir, ateşli hastalıklardan vücudu korur, anıları tazeler. Gün batımında dinlenirse daha etkili olur, ikizler ve yengeç burcunun makamıdır.
Dede efendi'nin bu makamda bestelemiş olduğu bir ayin de mecuttur.
içinden geçen nehir üzerinde si e se pol (otuz üç sütun köprüsü) ve kaju bridge i barındıran, farisiler tarafından nesf-i cihan (dünyanın yarısı) olarak adlandırılan (bunu söyleyenler istanbul u kesinlikle görmemiş olanlardır * iki köprü, meydani imam (imam meydanı)40 sütunlu bir saray (ki 20 sütünu vardır diğer yirmisi için sarayın önünde bulunan havuzdaki yansımaya bakmanız gerekir) ve birkaç cami ve tarihi binadan oluşan elit farisilerin yaşadığı iran şehri. köprülerin altlarındaki nargile kafeler bence bu şehrin en büyük güzellikleridir.
gerçekten muhteşem bir şehirdir ,gidilip görülesi ve beğenilesi vardır. *
ağrı'nın doğubeyazıt ilçesinde bulunan ve ağrı dağı tırmanışına giden dağcıların, kaldığı otelin adıdır aynı zamanda.
sifali turk muzigi makamlarindandir.
zihni acar, zekayi arttirir.
bu makam, umera meclisine daha cok etki eder.
*
güzeller güzeli şehir. zayende ırmağının kuru olmadığı bir döneme tesadüf ederseniz, üzerindeki pek çok köprüden birinde, bilhassa gözlerinin altında suyun teraslandığı, 33 gözlü sio se pol'ün suya sıfır çayhanesinde oturup keyif yapmak ömre bedeldir.
isfahanın dik yokuşu
söküldü meshin dikişi
her güzelin var bir eşi

alaydım kaçaydım harput elinden
saraydım, kucaydım ince belinden

isfahanda han kalmadı
mısırda sultan kalmadı
sende bende hal kalmadı

alaydım kaçaydım harput elinden
saraydım, kucaydım ince belinden

dizelerine sahip elazığ (harput) türküsüne konu olmuş şehirdir.
farid farjad'ın anroozha 5 'in de üç numaralı şarkısının adıdır insanı alıp masal gibi bir yerlere götürür.
http://ansiklopedika.org/%C4%B0sfahan
iranın tarihi ve doğal güzellikleri bakımından en muhteşem şehirdir. ayrıca dünyanın en güzel şehirleri arasında da gösteriliyor.
çarşısında el işi iran halıları ve baharatlar satılan iran kenti.
içinden zayende nehri geçen, içimizden geçen bir şehir.
iranın isfahan eyaletine bağlı bir şehirdir. iranın 3. büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Şehir tarihi eserleriyle ünlüdür.
Uşşak veya Beyati makamı dizisiyle aynı olan makam. Basit Isfahân makamı dizisine Dügâh perdesinde bir Rast dörtlüsünün zaman zaman katılmasından meydana gelmiştir.
1722 afgan işgali ne kadar gayet parlak bir dönem geçiren eski başşehir.

görsel
nefsi cihan, dünyanın yarısı.
Klasik turk muziginde bir makam adidir.

burcumdan oturu zamani vaktinde biri, bu makamda muzikler dinlememi soylemisti.
Ikizler ve yengec burclarina iyi geliyormus. Geliyormus diyorum, cunku dinlemedim.
isfahan nısfi cihan eger tebriz na başe

isfihan dünyanın yarısı, Eğer tebriz olmasaydı.
rüya şehir. bu şehirde abbasi hotel diye bir yer vardır ki insana kendisini pers prensi gibi hissettirir. avlusu cennetten bir parça gibidir. gecelik fiyatları da böylesine ultra müthiş bir otele göre gayet makuldur. iran'a vize olmadığı ve isfahan'a türkiye'den direk uçuş olduğu düşünüldüğünde oryantal bir hafta sonu kaçamağı için insanı cezbeder.

ayrıca, naghsh-e jahan meydanınının güzelliğini ve çevresini kuşatan yüzlerce esnafın sattığı el işi ürünlerin muhteşemliğini anlatacak kelime bulmak için ömer hayyam olmak gerek.

ha son olarak, kaldırımda yürürken sürekli size selam verilirse benim gibi heralde başkasınadır diye aval aval çevrenize bakınmayasınız!
ikizler burcunun terapi makamıdır. iranda çok güzel bir şehirdir. Tarihte Safevi TÜrk Devletine başkentlik yapmış olan bu şehirde ermenilerin fazlaca bulunması üzücüdür.
yakın zamanda ziyaret etme fırsatı bulduğum iran ın tarihi şehri. köprüleri, büyük meydanı ve pazarlarıyla oldukçe etkileyici bir şehir. gidip görünüz efendim.
iran içinde biz Türkler için Tebriz'in yeri ayrı olsa da şahsım için Tebriz'den sonra görülmesi gereken, sevilen ikinci iran kentidir.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Gitmek, görmek, gezmek istediğim bir yer.
iran.