bugün

iran içinde biz Türkler için Tebriz'in yeri ayrı olsa da şahsım için Tebriz'den sonra görülmesi gereken, sevilen ikinci iran kentidir.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
yakın zamanda ziyaret etme fırsatı bulduğum iran ın tarihi şehri. köprüleri, büyük meydanı ve pazarlarıyla oldukçe etkileyici bir şehir. gidip görünüz efendim.
ikizler burcunun terapi makamıdır. iranda çok güzel bir şehirdir. Tarihte Safevi TÜrk Devletine başkentlik yapmış olan bu şehirde ermenilerin fazlaca bulunması üzücüdür.
rüya şehir. bu şehirde abbasi hotel diye bir yer vardır ki insana kendisini pers prensi gibi hissettirir. avlusu cennetten bir parça gibidir. gecelik fiyatları da böylesine ultra müthiş bir otele göre gayet makuldur. iran'a vize olmadığı ve isfahan'a türkiye'den direk uçuş olduğu düşünüldüğünde oryantal bir hafta sonu kaçamağı için insanı cezbeder.

ayrıca, naghsh-e jahan meydanınının güzelliğini ve çevresini kuşatan yüzlerce esnafın sattığı el işi ürünlerin muhteşemliğini anlatacak kelime bulmak için ömer hayyam olmak gerek.

ha son olarak, kaldırımda yürürken sürekli size selam verilirse benim gibi heralde başkasınadır diye aval aval çevrenize bakınmayasınız!
isfahan nısfi cihan eger tebriz na başe

isfihan dünyanın yarısı, Eğer tebriz olmasaydı.
Klasik turk muziginde bir makam adidir.

burcumdan oturu zamani vaktinde biri, bu makamda muzikler dinlememi soylemisti.
Ikizler ve yengec burclarina iyi geliyormus. Geliyormus diyorum, cunku dinlemedim.
nefsi cihan, dünyanın yarısı.
1722 afgan işgali ne kadar gayet parlak bir dönem geçiren eski başşehir.

görsel
Uşşak veya Beyati makamı dizisiyle aynı olan makam. Basit Isfahân makamı dizisine Dügâh perdesinde bir Rast dörtlüsünün zaman zaman katılmasından meydana gelmiştir.
iranın isfahan eyaletine bağlı bir şehirdir. iranın 3. büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Şehir tarihi eserleriyle ünlüdür.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.