bugün

kişinin yaşamına kendi isteğiyle son vermesi olayı.

ahireti hesaba katmayan kişinin kendince kaçış yoludur.
bir şekilde her bir şeyi telefi edebileceğin mekanı bırakıp kendini bataklığa atmaktır.
ölümü basite indirgeyen, onu küçümseyen insanın yaptığıdır.
yaratanın kesin kez haram kıldığı bir yöntemle o'nun huzuruna varmaktır.
(yüksek olasılık)dünya hayatında bitmeyen dertlerine daha ağırını ve kalıcı olanını eklemektir.
cahilliktir.
(bkz: meraktan)
Tavsiye edilmez.

Çünkü sağlığa zararlıdır.
Keske gunah olmasaydi.
"Yalnızca gerçekten ciddi bir tek sorun var: intihar.Yaşamın yaşanmaya değip değmediğini düşünmek, felsefenin temel sorusunu yanıtlamaktır. Dünyanın üç boyutlu olması, zihnin dokuz ya da on iki kategorisi olması gibi sorunlar sonra gelir. Bunların hiç önemi yok.Yanıtlamak gerek önce. Nietzsche'nin de söylediği gibi,bir filozof saygıdeğer olabilmek için özüyle sözü birolmak zorundaysa, bu durumda yanıtın önemi ortaya çıkar, çünkü yanıt kesin davranışı önceler. Bunlar yürekte kendini gösteren apaçıklıklardır, ama onları zihinde aydınlık kılabilmek için derinleştirmek gerekir..."

Yazının devamı için:
http://www.felsefe.net/ge...intihar-albert-camus.html
o ıssız duvar dibinde yüzünde tebessümle beni bekleyen,
güzel bir kadın var.
adı; intihar. m.k.serhatlı
Alper Hasanoğlunun konu ile ilgili güzel ve faydalı bir yazısı
http://www.radikal.com.tr...hasanoglu/intihar-1219741
anlık değildir.
haram olandır. insan, kendisine emanet edilmiş bedene iyi bakmalı, kafasına göre hayatına son vermemelidir.
nedense hep islam üstünden değerlendirilerek hor görülmeye çalışılan anormallik veya gizem hareketi. bir öğrenemedi şu teneke kafalılar islam üstünden bağımsız düşünmeye geçmeyi.
Güçsüz ve aciz insanların yapmış olduğu eylem.
Sağlığa zararlıdır.

Evde denemeyiniz.
bir insan neden intihar eder? biraz dolambaçlı anlatacam sanırım. karmaşık bir mevzu. şimdi bu dışkı dediğimiz şey var ya, toprağa faydalı değil mi? Yani gübre. Peki neden kötü
laflar içinde kullanılır? Kötü koktuğu ve vücuttan atıldığı için değil mi? Peki neden insan doğaya gübre kadar bile faydalı olamıyor ki? Defilelerde(Fransızca kökenli) seçilen güzeller dahil. hehehe. Biraz insan ol diye bir laf vardır. Marifet mi insan olmak? Dünya'nın doğal işleyişinde bulunup bu işleyişe zararı olan tek varlığız sonuçta. Bir insan neden insan olarak kalmak istesin ki? Hayvanların ahiret derdi bile yok. Gergedanlar mesela dövüşte kopan boynuzun hesabını görecek ve yok olacaklar. insan öyle değil ki. Bir insan neden kafayı yememek için uğraşır? Ya doğru sonuçlara varır Cennet'e gidersin, yada kafayı üşütür yok olursun. Cezai ehliyetin ortadan kalkar yani. Peki neden insanoğlu yanlış yapmayı(Cehennem'i) delirmeye tercih eder? Hangisinin faydası iktisadi anlamda daha yüksektir? Şey, aslında intihar etmekte aptallık sanırım. intihar eden bir ateistin intihar etmeden önce aklına gelebilecek iki tane çok keskin soru var. Yok olmak yada Cehennem'e gitmek. Hangisi olacak? Bir müslümanın(daha geniş manada teistin) da tek bir şeyden eminliği var. Cehennem'e ya gidecek yada gidecek. intihar etmenin cezası bu. Bir insan neden intihar eder? Neden bazı zamanlarda intihar etmek yaygınlaşır? Açlık, evlada ve eşe mahçubiyet, namus davası gibi sebepler gösterilebilir buna sebep.

hani belki biraz saçma sapan ve tuhaf sorulara tuhaf cevaplar ya, konusundan kaynaklanıyor aslında. işte öyle bir şey.
günler geçtikçe daha da güzelleşen hede. hele türkiyede yaşamak. aq.
kimimiz umursamaz oluyoruz, kimimiz melankolik, kimimizin stres katsayısı daha fazla oluyor, dayanma eşiği daha düşük. intihara bazı insanlar daha eğilimli oluyorlar. bazen elle tutulur, görünür nedenler olmayabilir, niye yapıldığına anlam veremeyebiliriz. ama hafife almamak lazım. yaşadıklarından bağımsız olarak yalnızca kişinin ruh hali bile büyük bir etken. altında sandığımızdan karmaşık nedenler yatabilir. kimin neyi, ne şiddetle yaşadığını bilemeyiz. bencillikle, korkak olmakla ya da başka bir şeyle suçlamanın anlamı yok. herşeyi bırakıp o durumdaki birini suçlamaya odaklanmak da kolaycılık ve acımasızlık. hepimiz bir ölümün ardından söz söyleme gereği duyuyoruz bir şekilde. ama konuşmayı beceremiyorum ben böyle hassas konularda. konu birinin ölümüne dayandığında uygun kelimeleri seçmekte zorlanıyorum.

bugün benim hayatıma hiç olmadığı kadar yakındı. yanıbaşımda biri intihara kalkışmış. iyi ki ben görmedim. bir arkadaş tesadüfen kanları görmüş hemen haber vermiş ambulansa ve güvenliğe. diğer arkadaşlar da kanları falan görmüşler. korktum, bakamadım. ona rağmen etkisinden de kurtulamadım. o yerin yakınından geçemiyorum. bi titreme geliyor içime. allahtan iyiymiş şimdi ama. üzülüyorum, kızıyorum, yıkılıyorum, saçmalıyorum ama hiçbir zaman intiharı düşünecek ve bunu eyleme dökecek kadar umutsuz olmadım, gözüm kararmadı. bunun için şükrediyorum.

demek istiyorum ki acıtsa da, yorsa da, aşılamayacak gibi görünse de; herşey eninde sonunda bir yolunu buluyor, geçip gidiyor ya. sen'den önemli değil hiçbir dert. cidden. elinde bir adet hayat var. yaşamaya bak. kendini öldüreceğine, seni kendin dışındaki herşeyi bu kadar ciddiye almak zorunda bırakan iç ve dış sistemi öldürmeyi dene dostum. yeni bir sistem yaratmaya çalış. kötüyse de kötü. bırak gitsin gittiği yere kadar.
hayatta kısayolu seçmek, basite kaçmak, aciz olmak falan olmayan eylemdir. aksine büyük bir kararlılık, cesaret ve planlama gerektir. zor iştir. intiharı hiç akla getirmemek ise apayrıdır.
eğer islam da ve hristiyanlıkta (yahudilikte bilmiyorum) intihar günah olmasaydı 4 de 3 ü canı sıkılıp intihar etmiş olurdu.
ateist olmamanın bir faydası daha.
adına boşluk dediği olgunun insanı tamamen ele geçirmesiyle ve ruhunun kanamaya başlaması sürecinin ardından mantığın devre dışı bırakılarak koybolmuşluk ve hiçlik hissinin getirisi ve sonucu.
Arkadas ve sevda
Yok

Bazi gunler belkide hic olmayacakmis gibi geliyor

Belkide dusen yaprak oluruz

Agactan

Orta dalindan

Kara gozlu biyikli uzun boylu kivircik arkadas
Olmayacak mi

Ya sevda iri mavimsi gozlu
Kahve sacli minik elli
Olmayacak mi

Belkide uc olacakti onun ismini
O koyacakti

Ya olurse birileri
Ya kaderse
ya sabir testiyse
ameliyat masalari

Birakmak zorunda kalirsam hayati
Hiyari
Manyagi

Uzulucem

arkadas ve sevdayi goremedigim icin.
Gunahtir.
(bkz: sisifos söyleni) (bkz: üst insan) yıllar boyu hep yaşamın saçmalığı felsefeciler tarafından sorugulanıp durulmuş, anlamsızlar dünyasında bizleri anlamlı kılan aslında geberip gidip yaşama son vermektir. fakat insan sürekli olarak kendine saçma bir ugraşlar silsilesi bulur sürekli savrulup gider. peki bunun farkında olan insan neden intihar etmez?

çünkü tanrı tarafından cezalandırılan sisifos sürekli geri yuvarlanan taşı tepeye koyarken aslında tanrıya bir meydan okuyuş sergiler. insanlarda(hayvandan gelenler için geçerli, ademle havvadan olan üstüne alınmasın) bu saçmalıklar silsilesine meydan okuyarak yaşama yolunu seçer.
Bugün bir adım daha yaklaştığım aktivite.
çıkmak kurtulmak o kadar istiyorum ki şu hayattan, Ölmek için Allah'a dua eder oldum, cevap yok tabi sürünmeye devamm...
inançlı bir insanın yapmaması gereken, inançlı bir insanın yapmayı aklından geçirdiği son getirici eylem.
Bu dünyaya kendi isteği dışında gelmiş insanın , bu dünyadan kendi isteği ile ayrılması olayıdır.
bencilliktir. bazen her şey ve herkesin size karşı olduğunu görür ve sınıra gelirsiniz. çevrenizde kimse yoktur. sınırı geçtiğiniz anda sadece siz değil aileniz de üzülüp çığlık atacaktır. yavaşça geri çekilir ve sabır gösterip savaşmak için geri dönersiniz. insan ürünü olan her kötülüğe asil biçimde yanıt vermek, kötülerden kaçmayıp, onlarla yaşamamaya karar verirken onları sevindirmemek gerekir.
intihar düşmanı sevindirme sanatıdır. faydasız ve gereksizdir. savaşmak her zaman en doğrusudur.