https://www.youtube.com/watch?v=W05b_5p0eIY
Kitaplarını okumadan ilber hoca'yı anlayamazsınız.

Meselâ, diplomat olmak isteyenler avrupa ve biz ile imparatorluğun son nefesi adlı eserleri okumalı.

Zaman kaybolmaz adlı eseri ise ilber hoca'dan tutun, onun tarih görüşüne kadar her şeyi kaplıyor.

Ben şu ana ilber hoca'nın 5 kitabını okudum. Tavsiye ederim.

(bkz: Türklerin tarihi) 1. Ve 2. Cilt.

(bkz: Avrupa ve biz)

(bkz: istanbul dan sayfalar)

(bkz: ilber Ortaylı seyahatnamesi)
şu anki 2. büyük tarihçidir.
bilgi ve birikimi göz ardı edilen büyük üstattır. popüleritesine takılıp kalmaktansa ortaya koyduğu eserlere ve fikirlere odaklanmak gerekmektedir.
bizlerin hepimizin nasıl aslolanı es geçtiğimize dair;
kısa bir süre önce söyleşi için üniversiteye geleceği haberini aldım. saati benim programa uyuyordu dedim tamam bu iş giderim. söyleşi günü geldi toplantı salonu önünde muazzam bir kuyruk var. içeri kontrollü bir şekilde alınıyor insanlar ara ara işte salonda 300 200 100 kişilik yer var diye anons geçiliyor. söyleşi yapılan salon dolduktan sonra dediler ki küçük bir salon daha var oraya da sinevizyon ile yayın yapılacak insanlar hala bekliyor. en son o salonda dolduğunda koltuklar felan geçtim merdivenler trabzanlar her yer ilber Ortaylı'yı görmeye dinlemeye gelen insanlarla dolu, kapının önünde hala en az 300 kişi vardı ve bekliyorlardı.
tüm bunlar olurken salonun kapısının çaprazında bir stand üzerinde ilber Ortaylı kitapları bütün kitapları boynu bükük bekliyor. o kadar insandan biri de şurdan iki tane kitap almalıyım şu konuda eksiğim merakım var. o kitaplar öyle geldi öyle geri gitti satıldıysa 3 5 tane satılmıştır. ilber Ortaylı'yı tabi ki de görün dinleyin ama ne yazdığını ortaya ne koyduğunu göz ardı edeceksiniz sırf popüleritesine kapılıp sosyal mecralarda muhabbete dönecekseniz işi siz boku yemişsiniz.
Ülkü ocaklari dergisi okuyan hoca. ocak dergisine verdiği önem gençlerde bir kıvılcım oluşturacaktir. adamsın hocam.
çok bilgili olsa da malum tarihçinin biraz gölgesinde kalıyor sanki.
Umman gibi bir adamdır.

Büyük bir müverrihten fazlasıdır, allâmedir.
Birazdan Kütahya'da bir söyleşisi olacak hocamız. Bir saat kala salon tıklım tıklım doldu.
üsteki yazarla anlaş onla git gel.. yalnız gitmemiş olursun ama böbrek konusunda garanti veremem..
kudüs konusunda söyledikleriyle hayrete düşüren kişi. yok efenim amerika da yahudi lobisi yardım ettiği için türkler yürüyüş yapabiliyormuş, dünyada en son vatan edinen bizmişiz.

bir de annem kendisinin kitabını almış , ne zaman görsem kitap elinde durmadan okuyor. üstelik annem ondan daha iyi tarih bilir. ama annem asla böyle laflar söylemez, çünkü asildir.
görsel adam fazlasıyla düzgün ekonomi hesabı yapımış. ekonomi bakanı olsa ülke ekonomisini düzeltebilir. ne de olsa ülke gereksiz yere çok aşırı bina yapmaktan ve her şeyi ithal etmekten borcu bitmiyor hatta artıyor ondan sonra gelsin zamlar.
(img:#1602618)

(img:#1602621)
ilber Ortaylı: “Osmanlı’da II. Selim zamanında kayıtlı fahişeler vardı. Devlet yalnızca kayıt altında tutuyor, sağlık kontrolü gibi şeylere karışmıyordu. Meyhanelerin tamamı kayıtlı olup, ruhsatları vardı. Yerleri belliydi, düzenli olarak vergi alınırdı.”

Tanım : cumhuriyet tarihinin gördüğü en büyük tarihçilerden biridir.
21. yy'ın en büyük türk'üdür.

eserleri bir nevi türk tarihi 101 etkisi yaratıyor.
Prof. Dr. ilber Ortaylı, "Tarihini bilmeyen milletlerin geleceğini de inşa edemeyeceği hakikatinden hareketle, tarihin derinlikli biçimde araştırılıp aktarılması, geniş halk kitlelerine sevdirilmesi, yurt içinde ve dışında başta akademik platformlar ve medya ortamı olmak üzere tüm kesimlerle paylaşılmasındaki katkıları" nedeniyle;
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne lâyık görülmüştür.

https://www.uludagsozluk....ber-ortayl%C4%B1-1604330/

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin bu yılki sahipleri:

Prof. Dr. ilber Ortaylı
Göksel Baktagir
Yavuz Turgul
Ali Toy
Selahattin Kara
Nurettin Topçu

Alıntı haber.

http://www.haberturk.com/...i-nde-aciklamalar-1764390

Kendisine buradan tebrik, selâm ve sevgiler.

Edit : Haber linki.
ilber hoca'nın t.c. cumhurbaşkanlığı kültür sanat ödül konuşması:

https://www.youtube.com/watch?v=twidODkRJqo
orta şekerli bir adam. bir tarafa meyletmiyor ve gerçek neyse onu konuşuyor. sevmeye başladım kendisini.
AA Yılın Fotoğrafları oylamasında ilber Ortaylı'nın tercihi 'Mehmetçik'in bayram namazı' oldu.

görsel
Yaşayan canlı tarih.
Adama çeşitli siyasi partiler kendilerini daha büyük göstermek veya övdürmek için çeşitli şeyler soruyor veya söyletmeye çalışıyor. Hepsini mal edip yolluyor. Kimseye eyvallahı yok. idol olabilecek birisi.
gerçekten kendine güveniyorsa kadir mısıroğlu nun karşısına çıkar biz de ona üstad deriz.
Gözüne ne olmuş bu dedenin acaba. Evet.
Türkiye gibi Amerikancı bir ülke yok.
Ortaylı, “Ankara’daki büyükelçinin Washington’a sormadan vize yasağı koyması bir numaradır. Hem kendisine bir isim koyacak hem de Trump umurumda değil, ne duruma düşer diye düşünmeyecek. Avrupa’da insanlar bizdekilerin Amerika’yı sevdiği kadar sevmez. Amerikan budalası olan Türklerdir. Türkiye gibi Amerikancı bir ülke yok” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den Amerika’ya okumak için gitmenin liseden sonra çok yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. ilber Ortaylı, “Liseyi bitiren çocukları Amerika’ya yollamayın diyoruz. Taze fidandır, hele bizimkiler tam taze fidandır. 18 yaşındaki Türk çocuğu kimse kusura bakmasın yetiştirme tarzımız dolayısıyla bir ahmaktır. Koca koca mevki sahibi insanlar Green Card aldık diye seviniyorlar. Ne ayıp şey ya. Sen amele misin? Bunu Avrupa’da göremezsin. Avrupa’da çok uzun zaman Amerika’ya göç etmek muvaffakiyetsiz insandır, alt tabakadır. Kimse oraya gittim diye övünmez” dedi.
görsel
bir tarafı kırım tatarı, bir tarafı balkan türk'ü yanılmıyorsam.
anlattığı her konuyu sıkılmadan dinleyebilirsiniz. tek sıkıntı bana kalırsa biraz yavaş konuşuyor canım hocam.