1. 1.
  taksim-istanbul'da bulunan ve italya vizesi icin ba$vurulmasi gereken araci firma. butun belgeleri eksiksiz goturdugunuz zaman italyan konsoloslugundan sizin adiniza randevu aliyorlar. ayrica vize ve hizmet bedelleri de bu firmaya odeniyor.
  1 ... antistar
 2. 2.
  izmir de de şubesi bulunur. ilginç bir yer küçük bir konsolosluk adeta.
  1 ... dugyy
 3. 3.
  banka gorunumde, gi$elerden olu$an italyan araci firma.
  en sagda bulunan gi$e gorevlisi digerlerine gore daha guler yuzludur. sizin yerinize ba$vuru formunuzdaki eksikleri doldurur, gerekli gereksiz evraklari temizler, eksik belgelerinizi bagirip cagirmadan dile getirir hatta u$enmeden konsoloslugun yerini uzun uzun tarif eder.

  ayrica sitelerinde ve gerekli evrak listesinin bulundugu yerlerde yurtdi$inda gecerli seyehat saglik sigortasi da yaptiklarini yazarlar fakat sizi yan binada bulunan sigorta acentesine yonlendirirler ki bu acentenin idata ile bi baglantisi yoktur ve diger yerlere gore 2 kat fazla ucret alirlar. en guzeli ba$ka bir yerden seyahat suresini kapsayan bir sigorta yaptirmanizdir.
  1 ... antistar
 4. 4.
  iki vize başvurusu için yarım saat evrakları didik didik eden, sorguya çeker gibi soru soran italya ve malta için vize başvuru merkezi olan firma. kapıdaki güvenlik görevlisi kendi kafasına göre yaptığı sıra ile insanları yönlendirmektedir. oraya bankalarda olduğu gibi numaratör koyulsa dünyanın sonu olmaz sanırım.
  ... imper
 5. 5.
  gittiğiniz zaman hangi gişe görevlisine denk geldiğiniz açısından son derece önemli olan yerdir . eğer sarışın genç gişe görevlisine denk gelirseniz sizin adınıza üzülürüm , benim favorim ortadaki italyan teyzeye denk gelmeniz . güler yüzlü , espri yapan , evraklardaki eksikleri size uygun bir dinle anlatan bu teyzemiz konsolosluk için gün almanız konusunda size kolaylık saplayacaktır . ben ilk önce sarışın bayana gitmiştim kendisi bana 6 evrakımın eksik olduğunu söyledi bende 2 tanesini gidip alıp yine geri gittim hemen bu sefer bahsettiğim italyan hanfendi geldi . o ise belgelerimin tam olduğunu söyledi ve bana 15 gün sonrası için konsolosluk günü verdi .

  buraya giderken randevu almıyorsunuz . eğer sizden istedikleri evraklar tam ise hemen gidersiniz .

  evraklar konusunda sizden istedikleri en önemli şeyler eğer bir çalışansanız ya da öğrenciyseniz yani maddi olanaklarınız aileniz tarafından karşılanıyorsa ;

  - ticaret sicil gazetesi (eminönü ticaret odasından 6 ytl karşılığında alınır , sicil nosu gerekir almak için)
  - işyeri faaliyet belgesi (eminönü ticaret odasından 6 ytl karşılığında alınır , sicil nosu gerekir almak için)
  - pasaport ve 1. 2. 3. 60. sayfalarının fotokopileri .
  - interrail bileti ya da uçak rezervasyonunuz ve fotokopileri .
  - mümkünse otel rezervasyonları .
  - tapu , araç ruhsatı , kira kontratınız (bunlar için bazen fotokopileri yeterli oluyor bazen de kıllık çıkartıyorlar asıllarını istiyorlar siz yinede giderken asıllarını götürebiliyorsanız götürün)
  - banka cüzdanızın fotokopisi (gitmeden önce içerisine göstermelik 500 ytl ya da 1000 ytl atın derim ben . çünkü herkes öyle yaptı . işlem hallolunca da çekersiniz geri)
  - maaş bordrosu (işyerinden alınır kolay alınan evraklardandır . son 3 aylık olmasını istiyorlar)
  - s.s.k ise işe giriş belgesi
  - s.s.k son 4 aylık prim bilgirgeleri (bunu internetten indiriyorsunuz zaten)
  - vergi levhası fotokopisi (işyerlerinin duvarlarında asılı olan görmeye alışık olduğumuz belge . bunun fotokopisini çekip götürüyoruz)
  - şirketin imza sirküleri (işte size oha denecek bir belge ama size bir tüyo vereyim eğer belgeleriniz tam ise bunu istemezler . hiç sesini çıkarma almazı zor bir belgedir çünkü . herkes babasının işyerinde çalışmıyor . hiçbir işveren bunu kolay kolay vermez)
  - bir a4 kağıdına dilekçe yazacak maddi durumunuzu karşılayacak olan kişi efendim . bilmem kimin bilmemne tarihleri arasındaki yapacağı turistik seyahatin tüm masrafları tarafından karşılanacaktır diye . altına imza atacak bitti gitti .
  - maddi durumunuzu karşılayacak olan kişinin imzasının gerçek olduğunu belgeleyecek bir belge gerekiyor bunun içinde onun ehliyetinin fotokopisini alabilirsiniz mesela orda vardır imzası .
  - 2 tane fotoğraf istiyorlar . fotoğrafçılarda italyan vizesi için almak istediğinizi söylüyorsunuz onlar çekiyor . italya bu konuda almanya kadar katı değildir . beyaz bir fonun önüne ortadan çekilen kulakların gözüktüğü bir fotoğraf kafi . 8 tane alın ki gerekebilir)
  - birde seyahat sigortası yaptırıyorsunuz . bunu garanti bankası şubelerinden 10 dakika içerisinde yapıyorlar ve yaklaşık 20 € gibi bir fiyata denk geliyor .
  ++ ek belge ++ maddi durumunuzu karşılayacak olan kişinin işyerinden antetli kağıda falanca bizim işyerimizde çalışmaktadır yazılı bir belge isteyebilirler .

  aslında bunların asıl önem verdikleri 3 şey vardır .

  1) italya'da , gideceğiniz diğer ülkelerden daha fazla kalacağınızı onlara kanıtlamanız gerekiyor . bunun içinde yardıma otel rezervasyonları koşuyor . internetten yapılan kredi kartından hostel fiyatının %10'unun çekildiği otel rezervasyonlarından bahsediyorum . rotanız her neyse o rota üzerinde italya'da en az 5-6 gün kalacağınız şekilde otel konaklamaları . eğer böyle belgeleriniz varsa işin büyük çoğunluğunu hallettiniz demektir .

  2) benim babamın parası var kardeşim kalıcı değilim gezip gelicem olayını onlara hissettirmelisiniz . lan bu çocukta irticacı tipi var dedirtmeyin . işte bu yüzden de maddi durumunuzu karşılayacak olan kişinin maddi varlıklarını dökün önlerine mümkün olduğunca , banka hesap cüzdanı , tapu , araç ruhsatı , maaş bordrosu gibi belgeler bunun içindir .

  3) sakın yalan söylemeye ya da kandırmaya çalışmayın , ama ne istiyorsa da yapmayın tavşan gibi . size başka bir belgeyi daha getirmenizi söylüyorsa e bu var bu olmuyor mu? demeyi de bilin tabi .

  kolay gelsin diyeceğim ama zor arkadaşım zor . .
  1 ... otrivine
 6. 6.
  15 Mayıstan itibaren hollanda vizesi için başvurmak isteyenlerin yönlendirileceği firma.
  ... thebrunette
 7. 7.
  ankara şubesinin oldukça hızlı işlem yaptığı aracı firma.
  ... cucumber
 8. 8.
  Ankara şubesindeki sarı saçlı görevlinin acaip yardımcı oldugu süper hızlı aracı firma.
  1 ... cucumber
 9. 9.
  istanbul şubesinde yaklaşık 2 saat sıra bekledikten sonra denk gelmemek için o kadar dua etmeme rağmen ekşi sözlükte "sakın teyze" lakabıyla anılan teyzeye denk geldiğim italya vize başvuru merkezi. daha bu meşhur teyzeye denk gelir gelmez dedim aha naneyi yedik. başladı ters ters bakmaya. belgeleri çıkarıp ona vermeye çalışırken güvenlik görevlisine sert şekilde seslendi, "lütfen bekleyenlere söyleyin belgelerini hazır etsinler" deyip bana laf çarptı. dakka bir gol bir, bismillah. belgelere tek teeek baktı dakikalarca. hah dedim tamam kesin bir şey söyleyecek. "belgen eksik" dedi. aman allahım ne kadar şaşırtıcı dedim içimden. oysa ki söylediği belge oradaydı. tekrar gösterdim bakın burada deyip sakinliğimi bozmadan. en sonunda başvurumu aldı ama sürekli negatif bir bakışla. sonra da cep telefonumu yanlış söyledi, düzelttim.

  tavsiyem idata'ya başvuracaksanız belgeleriniz yüzde yüz tamam olsun. belgeleriniz tamsa endişelenecek bir şey yok. ne olursa olsun sakin olup bütün soruları telaş etmeden cevaplayın. belgeler eksikse tekrar tekrar gidip gelmenize sebebiyet vermeleri ihtimal. "sakın teyze" de ne kadar söylenirse söylensin tamam deyip geçin.
  ... present tense
 10. 10.
  ankara şubesi perşembe günü başvurduğum hollanda vizesini cuma günü vermiştir.
  hızlı işlem yapılan bir firma.
  1 ... gelele