bugün

idata

istanbul şubesinde yaklaşık 2 saat sıra bekledikten sonra denk gelmemek için o kadar dua etmeme rağmen ekşi sözlükte "sakın teyze" lakabıyla anılan teyzeye denk geldiğim italya vize başvuru merkezi. daha bu meşhur teyzeye denk gelir gelmez dedim aha naneyi yedik. başladı ters ters bakmaya. belgeleri çıkarıp ona vermeye çalışırken güvenlik görevlisine sert şekilde seslendi, "lütfen bekleyenlere söyleyin belgelerini hazır etsinler" deyip bana laf çarptı. dakka bir gol bir, bismillah. belgelere tek teeek baktı dakikalarca. hah dedim tamam kesin bir şey söyleyecek. "belgen eksik" dedi. aman allahım ne kadar şaşırtıcı dedim içimden. oysa ki söylediği belge oradaydı. tekrar gösterdim bakın burada deyip sakinliğimi bozmadan. en sonunda başvurumu aldı ama sürekli negatif bir bakışla. sonra da cep telefonumu yanlış söyledi, düzelttim.

tavsiyem idata'ya başvuracaksanız belgeleriniz yüzde yüz tamam olsun. belgeleriniz tamsa endişelenecek bir şey yok. ne olursa olsun sakin olup bütün soruları telaş etmeden cevaplayın. belgeler eksikse tekrar tekrar gidip gelmenize sebebiyet vermeleri ihtimal. "sakın teyze" de ne kadar söylenirse söylensin tamam deyip geçin.