bugün

fransa vizesi için hizmet vermeye başlayan yeni aracı kurum.

http://www.vfsglobal.com/france/turkey/
halen internet sitesi çalışmayan merkezdir.

ekşide filan yazılanların aksine hizmet ve hız konusunda bir sorun yaşamadım, kısa sürede işlemleri hallettim. ancak ne internetten rezervasyon yapabildim ne de pasaportumu takip edebildim.

biraz dikkat diyorum. bak idata öyle mi?
aldığın gün durumunu kontrol edebiliyorsun.
birçok schengen ülkesine başvuru yaparken size aracılık eden şirket. danışmanlık yapmıyorlar yalnızca al-ver yapıyorlar ama bazı ülkeler bu firmayı kullanmanızı şart koşuyor.

resmi sitesi: http://www.vfsglobal.com/

istediğiniz ülkeye yukarıdaki adresten sonra "/" koyup o ülkenin adını ingilizce yazarak ulaşabilirsiniz. mesela "/poland" gibi. şimdi o sayfayı istediğimiz dilde kullanabilmek için yine "/" koyup ingilizce olarak o dilin ülkesinin adını yazalım. mesela "/poland/turkey"

yani polonya için türkçe sayfayı kullanacaksak adres: http://www.vfsglobal.com/poland/turkey

şimdi gelelim nasıl işliyor bu kurum.

- çoğu vize aracı kurumunda olduğu gibi bir banka havası var. giriş yapıyorsunuz elinize bir sıra tutuşturuyorlar, başvuracağınız ülkenin bankosunu takip edin, sıra size gelince evrakları teslim edin. onlar karşı bankoya ödemeye yollayacak sizi, ödeyin tekrar aynı bankoya gelin. verin makbuzu o size saklamanız gereken bir fiş verecek onu saklayın teslim alırken o gerekli. yani yaptıkları iş tamamen bu. para al, evrakları al, konsolosluğa teslim et. hepsi bu.

- önceden rezervasyon yapmalısınız. bu yüzden sitelerini kullanacaksınız. "randevu al" bölümüne girin. randevu alırken üyelik gerekecek. üyelik için saçma sapan bir şifre istiyor. "yazı@sayı" güzel kombinasyondur şifre açısından yoksa uğraştırır. rezervasyon için üyelik şart.

- rezervasyon bilgilerini girerken tarih girme aşamaları sıkıntı verebilir, vermesin. "/" kullanın tarihler arasında, yoksa makine algılamıyor. rezervasyon kağıdını her ihtimale karşı bastırın ama ben girerken istemediler. makineden görüyorlar zaten.

- fotoğraf çektirebilirsiniz, fotokopi çektirebilirsiniz, seyahat sigortasını oradan veya yanındaki acentelerden yapabilirsiniz.

- içeriye elektronik eşya sokabiliyorsunuz.

- istanbul için yeri, harbiye'de. askeri müzenin oralarda, kime sorsanız orada çalışan (simitçi, mısırcı vs) tarif eder zaten. taksim'den gidecekler harbiye'ye doğru yürüsünler 10 dakika sonra görecekler. taksim'den harbiye'ye yürürken yolun solunda kalıyor. elmadağ, cemal reşit rey, o istikamette yürüyün geçin oraları, göreceksiniz vfs global'ı.

polonya vizesi hakkında: (#22713846)
polonya vizesi için gittiğim şirket güleryüzlü ve yardımsever elemanlarıyla işlemleri hızlIca hallediyorlar. Tek Bi kötü yönü vize sonrası kargoyu 22 liraya gibi yüksek Bi ücretle göndermeleri.
bir şekilde vize almayı kolaylaştıran özel bir şirkettir.
vize başvurusu için aracı şirket havadan 80 tl hizmet bedeli alıyor direk olarak konsoloslugadaa başvurabilirsiniz aslında şahsen bi yardımları dokunmuyor. gel gelelim vfs maceramıza polonya için vize başvurusunda bulundum zaten bir iki yazar detaylı anlatmışlar sağolsunlar. sıra alıyosunuz ve onlar sizden sırasıyla belgeleri istiyolar eksik belge götürmeyin yanınızda fazladanda para bulunsun patlamayın orda şahsen benim 3 tl yok diye işlemimi yapmadılar sagolsun arkamdaki arkadaş eksiği karşıladı öyle kurtuldum. güvenlikler gayet am göt muhabbeti yapacak kadar samimiler veznedarlar ve diğer personellerde öyle hizmet iyi ama gel gelelimki vize cevabını bazen 2 günde bazen 2 haftada veriyolar bu da başvuru yaptığınız ülke ve vize başvuru yoğunluğuna bağlı. kısacası adamlar sadece evrak tesliminden paranın *mına koyuyolar.
Hollanda vizesi almak icin basvurdugum ve bunun sonucunda Sabah 08:45'e randevu veren araci kurum. Sabah gidecegiz bakalim nasil dudukleyecekler...
Kanada turist vizesi başvurumu an itibariyle gerçekleştirdiğim aracı şirket. ilk gittiğimde başvuru formumunun en arka sayfasındaki barkod hafif silik çıktığı için gişedeki bayan tekrar çıktı almamı önerdi, bir de kimliğimde ilçe olarak yazan doğum yerimi forma il olarak yazmışım, birebir aynı olmalıymış. Oldukça güleryüzlü ve yardımseverler, sessiz sakin klimalı bir ortamda sıra bekledikten sonra hızlı şekilde hallettiler işimi. Takip numaramı aldım, 2-3 haftaya belli olur dediler çıktım.
E-imza özelliğinden haberdar olmayan çalışanları olan,e-imzayı anlattıktan sonra daha kesin olması için imza ve kaşe gerektiği konusunda beni ikna edemeyince evraklarımı teslim alan Ayrıca E-devletten alınan bordro dökümünü babamın iş yerine onaylatmamı isteyen aracı şirket.airbnb faturasında bulunan herkesin vize başvurusu olmadan başvuru yapamayacağımızı söyledikleri için Ödemiş olduğum fatura yerine booking.com dan hayali rezervasyon yapmamı önerdiler ayrıca kendileri.çalışanlara saygı çerçevesinde yaklaşın uyarılarını her yere asmışlar fakat sabrımı gerçek anlamda zorladılar.zor da olsa zamanında hallettik fakat bir evrak teslimi 6saat sürmemeli.kurum devlet dairelerimizi kesinlikle aratmıyor.
izmir ve çevresin de ikamet edenlerin bir çok avrupa ülkesi için başvurduğu kapı duvar.

Hayır ilk schengen'im için bugün aradım evraklar tamam konuşma detayına geçelim...

- Selamlar ilk schengenim olacak pasaportum 1 yıllık balkanlar vb zıddırık bölgelerde dolaşmışlıgım var simdi ödemem gereken tutar ne kadardı size ? (akıldan gecen 80 euro schengen + 50 60 tl de kendileri sakal payı alırlar herhalde)

+efenim 200 euro... 115 su IBAN a yatacak 85 gelirken getireceksiniz...

- ... (içten bir hassiktir çekiliyor) hanfendi siz eminmisiniz ?

+evet efendim 200 euro ücret talep ediyoruz sizden.

telefon bu görüşmenin ardından tak kapatılır ve derin bir iç çekilerek bütün hayaller boşa gider... Lan bu kadar pahalımı bu dibini gördüğümün schengeni? hani 260 tl'lerden vfs'nin 60 70 tl olan sakalından bahsediyorlar ya su internet ortamında külliyen yalan yada bunlar beni düdüklemeyemi çalıştılar acep.

tecrübeli olanlardan şöyle bir yardım dilendiğim konu.
fransa,polonya,ispanya gibi ülkeler vfs yi zorunl hale getirmiştir.Harbiye Askeri Müzesinin hemen karşısında yer alan bu ofis de ..Banka gibi fiş ile sıra alınır.

Randevu alabilmek içi 2 hafta önceden müracat edilmesi gerekir...

En detaylı evrak isteyen ispanya...ikametgah istiyorlar..Eğer özel bir kurumda çalışıyorsan ıslak imzalı belgeler istiyorlar

evrakların tam olmasına dikkat edilmeli...Yoksa Bursadan izmirden taa buraya vize için gelip de ikametgah için geri dönmeyin...
hollanda vizeleri de vfs global ile verilmektedir..
ben beğeniyorum bu kafayı..
gidip konsoloslukta o bürokrasiye takılmaktansa götürüp bankodan teslim ediyorsun evrakları oluyor bitiyor..
Fransalara kadar gidip havaalından geri postalanmanın tadını sonuna kadar yaşamak için ilk tercih.
Hiç sorun yaşamadan 1 aylık Slovenya vizesini bana alan aracı kurum.
tanım: konsolosluk adına getir götür evrak işleri yapan acente.

yakın zamanda buradan vize alan,hele de polonya vizesi alan mesaj atabilir mi acaba? bir iki sorum var da aciliyeti var.
polonya uçana kaçana vize veriyor sikinti yapmayın..

yeterki evraklarınız eksiksiz olsun..

ama çok kalabalık olduğu için bir aksilik yaşarsanız çözmeniz diğer kuruluşlara göre daha zor..

mesela ispanya vizesi için eksik ya da sıkıntılı belge mi var hemen oradaki elemanla internetten şipşak halledebiliyorsunuz..

vfs’de bu tarz bir çözüm çok zor..
altunizade şubeleri gayet boştur. harbiyedeki şubelerinde randevu için kendinizi paralayıp, bir de gidip 4-5 saat bekleyeceğinize, altunizade'ye gitmenizi öneririm. her güne randevu veriyorlar neredeyse, işimi de gittiğimde 20-20 dk civarında hallettiler.

dün sabah (saat 03:21 olduğu için, teknik olarak dün) fransa vizesi başvurusunda bulundum. başvuru sırasında benimle ilgilenen bağyan sunduğum evrakların yarısından fazlasını bana geri verip "bunlara hiç gerek yok" dedi. Oldukça kıllandım çünkü aralarında önemli olduğunu bildiğim, internette de getirilmesi zorunlu olduğu yazan evraklar vardı. biraz mırın kırın ettiğimde "ya zaten konsolosluk çok kalın dosya kabul etmiyor, mecbur içinden çıkarmak zorunda kalıyoruz daha sonra" dedi. ama ondan sonra da biraz düşünüp "ama tabii daha sonra bunları sizden isteyebilirler" demeyi de ihmal etmedi.

bakalım, pazartesi salı gibi belli olur çıkıp çıkmayacağı. umarım vfs'nin işgüzarlığına gelmeyiz. eksik evrak diye red yersem kapılarında sabahlarım o kuruluşun.

not: çalışanları bayağı hoj. *

edit: korktuğum başıma geldi. gün itibariyle konsolosluk benden ekstra evrak talep etti. işin sinir bozan yanı, talep ettiği evrakların bir kısmı vfs'nin "bunlara gerek yok" deyip bana geri verdiği evraklar. diğer kısmı ise zaten vardı dosyanın içinde. Ben gittikten sonra kafalarına göre dosyada tasarrufa gitmemişlerdir umarım.

yarın aynı evrakları tekrar götürüp teslim edeceğim. umarım bir sorun olmaz.
ahh ahhh! normalde bugün vizemi elime almam gerekiyordu...
Dünyanin en büyük 6. teknoloji firmasiyla olan mulakatim icin bunlara vize icin basvuru yaptim.
Bana pdf halinde gönderilen, dijital imzali davetiye mektubunu goturdum. Ve bunu sanki kendileri konsoloslukmus gibi kabul etmediler, benim adima konsolosluga basvuru yapmayi reddettiler..
Diger belgelerin hepsi tamamdi, zaten daha önce 2 kere schengen almistim, proseduru iyi biliodum
Baktim inat ediolar, tek cozum olarak turist gibi basvurdum.. yani yalan yazdim bunlarin yuzunden...
Sanssizligima daha beni konsolosluktan gorusmeye cagirdilar,
Genelde olmuyordu daha onceki schengen alislarimda,
Adama gercegi anlattim(belki yalan gidip turist taklidi yapmaliydim ama yalan soylemeyi seven birisi degilim)
adam yalan beyanda bulundugum icin olmaz diyordu..
Yalvar yakar, daha onceki avrupa girislerimi, vs göstererek zar zor ikna edip tek girisli 3 gunluk vize alabildim...
Bu kurumla umarim daha isim olmaz diyecegim ama avrupanin neredeyse tamamina monopoli kurmuslar maalesef..
işleri ne kadar zorlastirabiliriz diye düşünüyorlar bence de. fotoğraf boyutlarına 3.5-4.5 yazmışlar fakat merkeze gidince 3-4 biz onu guncellemedik diyorlar. bütün fotoğrafçılar bu şekilde biliyor. isterseniz cihazda çekebilirsiniz diyorlar. havaalanından hangi araçla geçeceksiniz diye plaka soruyorlar. schengen schengendir bütün avrupa ülkelerinde geçer. 1 adımda geçilen Belçika hollanda sınırından haberleri yok herhalde oradan nası gececeksiniz neyle gececeksiniz diye sormuyorlar.