bugün

19 ocak'ta, vurulduğu yerde vurulduğu saatte dostları toplanacaktır yine.
orada olmak isterdim, kardeşimizden özür dilemek için.
ama olsun, saat tam üçte bir güvercin uçacak yüreğimizden.

görsel
HRANT DiNK NE DiYORDU ;

"Malatyalıyım... Annem-babam ayrılmışlardı. Bu yüzden biz üç kardeş Ermeni okullarında, yetim okullarında büyüdük. Yetim okulunda evlendim. Şimdi torun sahibiyim. Bu ülkede yaşayıp bu ülke için mücadele verdim. Ermeni kimliğimle, Türkiyeli kimliğimle yaşıyorum. Böyle bir yaşam biçimi içinde ben T...ürk kimliğini nasıl aşağılarım?

Ermeni kimliği aşağılanmasın diye mücadele veren birisi, bir başkasının kimliğini nasıl aşağılar? Böyle şey olur mu? Amacımız nedir bizim? Farklılıklar bir arada yaşasın diye mücadele ediyoruz. Türk kimliğini aşağılayacaksam ben neden bu ülkede yaşıyorum ki? Gider uzaktan aşağılarım. Başıma da bu belalar gelmez.

Türklüğü aşağılamak suçlaması, alnıma sürülmüş bir kara lekedir. Benim için bu dünyadaki en büyük suç ırkçılıktır. Eğer ben Türklüğü aşağılamışsam, yaptığım ırkçılıktır. Bu lekeyle nasıl yaşarım? insan aşağıladığı biriyle nasıl yan yana yaşar? Siz Türksünüz ve ben sizi aşağılıyorum.. Peki bundan sonra nasıl beraber yaşarız?

Aşağıladığın kişiyle birlikte yaşaman ahlaksızlıktır. Namuslu davranır, çeker gidersin onun yanından. Kavganı uzaktan verirsin, varsa bir kavgan. Ama benim Türk´le bir kavgam yok ki.

Türklerle beraber yaşamayı şans sayıyorum. Şanstır; çünkü bütün Ermenilerin dünyasında Türk, bir ötekiydi, bir öfkenin adıydı. Ama beraber yaşamak, o öfkeyi ortadan kaldırıyor, ilaç oluyor. Türklerle beraber yaşamak, bizim için ilaçtır. "içimizdeki zehir"in panzehiridir Türklerle yaşamak. Diaspora Ermenileri de Türklerle tanışıklıklarını artırırlarsa, Türklerle yaşarlarsa göreceklerdir ki öfkeleri yersizdir.

Hem Ermenileri, hem de Türkleri öfkelendiren biriyim. iki tarafa da yaranamıyorum. Bu alıştığım bir şey, önemli değil. Benim için önemli olan Türklüğü aşağılamakla suçlanmak. Böyle bir şey yapmadım ben.

Eğer Türk mahkemeleri bana Türklüğü aşağılamaktan ceza verirse sözüm var, bu ülkeden çekip gideceğim. Ama gitmek istemiyorum. Bu ülkeyi terk etmemek için eğer AiHM bir umutsa ve benim bu kararımı düzeltecekse oraya da başvururum.

Annemin-babamın mezarı burada. Atalarımın mezarı burada. Kardeşlerim, ailem burada. Ben buralıyım. Ailem burada genişledi, çocuklarım var, torunum var... Benim şimdi kalkıp buradan gitmem, hayatımı yeniden kurmam kolay şey mi? Çocuklarım ne olacak, ne yapacağım? Ama tekrar ediyorum: Ben bu lekeyle kalmam burada!"

herkese ders verecek sağduyulu ve aydın bir insan.

"Cellat uyandı yatağında bir gece
"Tanrım" dedi
Bu ne zor bilmece:
Öldürdükçe çoğalıyor adamlar
Ben tükenmekteyim öldürdükçe..."
19 ocak'ı hatırlamak ve 4 yıldır hrant yok!
herkesi ermeni yapan adam...
bu ülkeyi katilinden daha çok seven biri.
agos gazetesini ve hrant dink'i hayatı boyunca duymamış olan vatan hainlerine bir anda "çok büyük adamdı be, kahrolası faşist ülke onu da öldürdü" gibi cümleler kurdurmuş adam.
2007 yılında ogün samast tarafından silahla vurularak öldürülen ermeni asıllı gazeteci. ölümünden sonra binlerce kişi halaskargazi caddesinde toplanarak olayı protesto etmiştir.hrant dink'in derin güçler tarafından öldürüldüğü söylenilmektedir...
(bkz: allah bülent ersoy a uzun ömürler versin)
'türkiye barışını arıyor' isimli konferansta kürtlere ayrı bir devlet kurma hakkının verilmesini savunmuş bir ermeni.

''türk'ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, ermeni'nin ermenistan'la kuracağı asil damarında mevcuttur, '' sözü de bu merhuma aittir.
mehmet ali ağca ile hemşeridir.
(bkz: hayat ne garip)
Ülkeyi bölmek adına yapılan çalışmalarda kurban edilen Ermeni asıllı yazar. ''Türkiye'' isimli satranç tahtasında onu piyon olarak kullandılar ve strateji uğruna vazgeçildi.
o bir türkiye ermenisiydi...vesselam soldu...
behzat ç. nin 16. bölümünde konu edilmiştir..

insanın içi acıyor böylesine kalleşçe öldürülmesine.. katledilmesine...
4 yıldır yok bu topraklarda.
Malatya'da doğup,anne ve babasının boşanmasıyla Ermeni yetimhanesinde büyüyen Agos gazetesi kurucusudur..Eşi Rakel ile beraber Anadolu'daki kendi durumundaki yoksul çocuklara yardım için kurulmuş Tuzla Ermeni Kampını yönetmişlerdir.Ilımlı tavrıyla bilinen Hrant Dink'in öldürülüşü kimi çevreleri sevindirip,kimilerini ise derinden yaralamıştır.
faşizme inat,kardeşimsin hrant!
bugün ölüm yıldönümü olan insan.. unutulmasın..

katilleri tanıyoruz, adalet istiyoruz.
katiliyle evlenmek için sıraya girenlerin olduğu bir ülkede yaşıyoruz hrant'ın; utanıyorum.
malatyalıdır.

-

Yine bir korku ve telaş arasında kalakaldık,
Yine ne derler diye endişelendik maktulün başında.
Timsah gözyaşlarından daha masum değil gözyaşlarınız,
Caniyi besleyen korku ve telaşlarınız,
Hep korku ve telaşlarınızla süslediğiniz çatışma kültürünüz,
insan hakları söylemleriniz, medya maydanozu liberalleriniz.
Kan sızıyor Fırat'ın delinmiş tabanından toprağıma,
Bağrındaki bütün Mehmet'ler ağlıyor,
Oğlunun adını Fatih koyan bütün Ermenilerle birlikte.

muhsin yazıcıoğlu
4 yıldır, her gün biraz daha ölen, ilk kurşunu yediği anda çektiği acıdan daha fazla acı çeken, her hatırlanışında "bu ülkede gerçekten hukuk olsaydı" ile başlayan cümleler kurduran insan.

nedim şener ile uğraşan hukuk, adalet, yargı, git, suçlunun peşinden git.
yarın 3'te agos'un önünde anılacak, ve gerçek katillerinin hala bulunmamış olması tekrar herkes tarafından haykırılacaktır.
4 sene önce, yüzüne bile bakıcak cesareti olmayan bir şerefsiz eliyle hayatına son verilen yazardı, insandı.

arkadaşlarla muhabbete dalıp saati kaçırmıştım. asansörde bahaneler buluyordum durumu kurtarmak için. kapıyı açtığımda hıçkırık seslerini duydum. televizyonun sesi hiç olmadığı kadar açıktı. hrant dink, agos, beyaz bere... o an anlamlandıramadığım cümleler. salona gittim, babam olacağını bildiği ama kabullenmek istemediği o gerçeği izliyordu televizyonda.

hrant dink, bir çocuk(!) tarafından sırtından vurularak öldürülmüştü.

katil aranıyordu, bulunuyordu ve bitiyordu herşey. ondan sonrası dipsiz kuyu..
4 yıldır adalet yok. 4 yıldır hrant yok.
Faşizme inat kardeşimsin hrant diye bağırmamıza sebebiyet veren insan. 4 yıl oldu güvercin uçalı. gitti bir daha dönmemek üzere. güle güle kardeşim, ağabeyim, yoldaşım..
Sırf denge profilini tutturmak için öldürülen ve öldürenler tarafından anılan gazetecidir.
vahşice katledilişinin 4.ncü yıl dönümünde saygı, sevgi ve özlemle andığım nadide ülkem insanı...