bugün

"bir papaz öldü; hristiyan olduk. hrant dink öldü; ermeni olduk. allah Bülent Ersoy 'u başımızdan eksik etmesin." şeklinde bu aralar facebookta dolaşan temennidir.

Bülent Ersoy'un ölmesi durumunda hepimizin ne olacağı malumdur. Allah uzun ömür versin !?
yaptığı "oğlum olsa askere göndermezdim" çıkışından sonra antimilitarist bünyelerin daha da bir şevkle dile getirdiği* dua cümlesidir.

diğer yandan dünyada övünecek yegâne şey olarak boncuklu çükünü* gören şovenist kesimlerce de aşağılama niyetine dillendirilen ifadedir.

"yerküre üzerindeki insan popülasyonunda o çükten yaklaşık 3 milyar adamda olduğundan, adam olmayanlar dışında kimsenin birilerinin yapay kukusundan korkmasına gerek yok" diyesi insanın.
bülent ersoy un tercihi yüzünden bir ömür dillerde dolaşması örneklerinden birisidir. belki sevilmeyek bir insandır olabilir ama nihayetinde o da bir insandır ve saygı görmeyi hakediyor. bülent ersoy olarak değil. bir insan olarak hakediyor saygıyı. empatiyi bilmeyen insanların dilinde bir ömür geçirmek zor olsa gerek zira.
(bkz: hepimiz bülent ersoy uz)*
söyleyene "ne yaptın sen babayiğit!"diye kızmayı gerektirecek cümle.
ne alaka şimdi? denilecek türden cevapların girildiği başlık.
faşist, aynı zamanda da homofobik bir ifadedir.
faşist olması tamamen hrant dink ölünce söylenen hepimiz ermeniyiz ifadesine tepki olarak söylenmesiyle alakalıdır. insanlar neden ısrarla tamamen insanca duygularla söylenen bu lafı anlamıyorlar bilmiyorum. şimdi ne demek bu arkadaşım; 'hrant dink ermeni olduğu için öldürüldüyse, ben bu faşizan düşünceye karşı çıkıyorum. çünkü benim için ermeni, türk, kürt olmak farketmez; zaten milliyet bir insanın kendi seçebileceği bir şey değildir, önemli olan insan olabilmektir' demek. istemeyen söylemez de hani, tepki gösterilmesi niye?
homofobik bir düşünceyi yansıtır aynı zamanda; çünkü bülent ersoy'un cinsel tercihi sadece ve sadece kendisini ilgilendirmesine rağmen, ölümünde insanların hepimiz eşcinseliz deme ihtimaline karşı söylenmiştir. kimse korkmasındır, bu ifadeyi kullanan herkes eşcinsel olmayacağı gibi; hepimiz ermeniyiz diyenler de ermeni kimliğine geçmiş sayılmazlar. sadece empati kurabilen; farklı milletlere, tercihlere ve düşüncelere saygılı insanlar olduklarını gösterirler.