bugün

boğaziçi üniversitesi felsefe bölümü mezunu mor ve ötesi vokalisti.
1977 ankara doğumlu,boğaziçi üniversitesi felsefe/psikoloji mezunu,mor ve ötesi adlı grubun solistidir.beyaz,orda durma,23 gibi birçok şarkıya imza atmıştır.
Zaman zaman yüzünün beyazlığından ve donukluğundan dolayı zombi izlenimi veren Mor ve Ötesi vokalisti.
gitar çalışı oldukça komik olan müzisyen.önce sağ elini göğsüne kadar ceker,sonra onu hızlı bir biçimde dizine kadar indirerek vurur.bu sırada suratta akıcı bır sertlik vardır.bu işlermleride arka arkaya yaptığında harun tekin diye birisi çıkar.gelir başınıza konur.
1996'da yalnız şarkıyı dinliyordu kulaklıklı döneme göre satanist olarak adlandırılan şimdilerde yaratıcı piyasaya hükmeden gençler ve şarkının altında söz müzik: harun tekin yazıyordu. O zamanlar kimse bu şarkıların devamının geleceğini düşünmemişti çünkü zengin eğlencesiydi mor ve ötesi grubu ve albümleri. Ne de olsa o zamanki grubun solisti derin esmer 'in babası türkiye'nin en zengin isimleri arasındaydı. Öyle olmadı. Yalnız şarkı isim değiştirerek kulaklarda yol almaya devam etti. 23 oldu başlarda adı. Bir gün beyaz dedi kendine. daha mutlu olamam diyordu iki binli yıllarda kendine. kitle müziği yapmak ve yapmamak arasında seçim yapmaları gerekiyordu. Pop piyasasının tükenmişliğinde duman ve mor ve ötesi kurtuluş olmuşlardı. Derin bir sessizlik dönemiydi. Çağan Irmak Mustafa hakkında her şey'i çekiyordu o dönemde. Filmin finaline doğru insanın içindeki tüm duygular allak bullak olmuşken bir derdim var çalıyordu. Sonra bir çok şarkı çıktı,tanındı biraz da albümün popülerleşmesinin getirdiği durumla. söz/müzik harun tekinler'e yenileri ekleniyordu,kendisine yapılan chris martin thom yorke benzetmeleri arasında,bazı oluşumların linç girişimleri arasında yeni bir döneme giriyor,türk gencinin politika dışına atılma sürecinin sonu haline gelip,bir anda cumhurbaşkanının önüne çıkıyor du harun tekin. Bugün de büyük düşler'ini anlatıyor bize harun tekin ve mor ve ötesi;ama tüm bunların ötesinde yalnız şarkıyı dinlerken 10 sene önce benden 8 yaş büyük kuzenimin hissettiği sıradışı gençlik duygularını bugün büyük düşler'i ya da ayıp olmaz mı'yı dinlerken benim de yaşamam ve şunun değişmemiş olması. söz/müzik : harun tekin.
barısarock 2006 ya katılarak savaş ve emperyalizm karsıtı oldugunu vurgulayan,sosyal mesaj verme cabasında olan insan rock n coke u vip den izlemiştir.söylenecek söz yok.. (bkz: samimiyetsizlik)
savaş ve emperyalizmi protesto etmek için barışarock'ta çalan iyi de yapan rock'n'coke'u vip bölümü'nden izlemiş olmasına samimiyetsizlik değil seçim gözüyle bakılması gereken adam. biliniyor ki zaten vip kart elde edebilmiş kimseler genellikle organizasyon firmasından davet alırlar ve harun tekin de bu şekilde gitmiştir. gitmediyse bile sevdiği bir grubu politik görüşüne aykırı diye ülkesine gelmesine rağmen izlememek bence saçmalıktır. hepimiz emperyalizme karşıyız,hepimiz barışçıyız; ama hepimiz iyi müziği seviyoruz, harun tekin bu konuda yargılanmamalıdır.
murathan mungan ile ilişki yaşadığı söylenen *, ancak hayranları tarafından tamamen hetero olduğuna inanılan; sosyalistim, rock'n coke'da sahneye çıkmam deyip, rock'n coke'u vip kısmından izlemekten eksik kalmayan ve keşke o küçücük gruptaki kocaman adam olarak kalsaydı diye düşündüren şahıs.

(bkz: şöhretin olumsuz etkileri)
sözlüğümüzde çirkin iddialara, densizliklere ve cahilce eleştirmelere hedef olan, ülkenin ideal gençlerinden.

boğaziçi felsefe ve boğaziçi psikoloji bölümlerini ayrı ayrı bitirmiş, üstüne halk ve kitle üzerine master yapmış, berklee de müzik eğitimi almış, türkiye nin ikinci 'rock' akımında en çok satmış ve hali hazırda türk rock'ının namusunu kurtarmıştır.
radarlive 2007de giydiği turuncu tulum ile gönüllerimizi işgal etmiş şarkıcı.
siyasi yönünün ön planda olduğunu düşündüğüm ancak müzikte de kendini ispatlamış şahsiyet. mor ve ötesi'nin bir klibinde taktığı komik bereyle hafızalarımda silinmez bir iz bırakmıştır.
sanatçının duruşunu belirtmesi kadar normal bir şey yoktur. sanat felsefesi diye bir olgu vardır. felsefe de politikayı destekler -bizim ülkemiz hariç-

(bkz: bulutsuzluk özlemi)
(bkz: bono)

edit: bir konser öncesinde şunları demiş:

"bu memlekette artık politika yapmak sadece müteahhitlere, turizmcilere, inşaatçılara ve deniz baykal'a bırakılmamalı!"

haksız mı?
(bkz: papucumun sosyalisti)

(bkz: ezber bozacağım derken kendini bozmak)

(bkz: baskın oran ın reklam afişi)
yüzü donuk olsa da karizmatik bir duruşu var. erkek arkadaşıma çok benziyor. özellikle gitar tutma şekilleri. müziğine ise diyecek yok.
uludag sozluk yamacında oturan mor ve ötesi fan grubundan olsa gerek uludag cephesine bakıp 'bu sarkıda *oradan cok destek bekliyoruz bilhassa' dediğinden bizi fan site grubu sandıgı kanısına vardıgım tatlı kişi.
sesi baskın * olanlardan.
saçları dökülmüştür kendisinin bariz bi biçimde. yaşlanıyor mudur nedir ?
ama hala bi karizması vardır ayrı.
makinaya çıkıp mesaj içerikli konuşmalar yapmıştır.
" dünya yalan söylüyor "u söylemiştir makinada ayrıca. süperdi..
rock 'n coke'a katılmayı reddettiğini burada öğrenip şaşırdığım şarkıcı. zira kendisi bilgi mayfest'e gelmiş, sahneden inerken "nato'ya hayıır" diye bağırmış ve para birimi dolar olan bir üniversitede tabi ki alkış almamıştır.
bu nasıl bir çelişkidir?
çok güzel, süper şarkılar yaptığı iddia edilen mor ve ötesi "yaz yaz"la meşhur olmamış mıdır?

ayrıcaa, müzik, edebiyat gibi sanat dallarına gönül vermiş insanların had safhada siyaset yapmasına ayrıca karşıyım. sapla samanı, safla yamanı birbirinden ayırmak gereklidir. *
rock'n coke a katılmayı reddetmiş halkın(!) içeceği fanta'nın gençlik festivalinde sahne almıştır.
halk adamı gibi göründüğü halde söyleşiye gidilen mekanda, görevlilerle yanyana olmasına rağmen menajerine dönüp "sor bakalım kulis güvenli miymiş" diyebilecek kadar kasıntı bir adamdır. bir de herkesin bildiği gibi rock n cokeu reddeder ama fanta gençlik festivaline bayılır. zaten ilk gitar olarak bir gibsona 15-16 yaşında sahip olan adam solcu ayağına yatmamalıdır.
zannımca çakma solcu bir şahıs bu genç... 'istiklal caddesinde olgun, mütevazı bir adam akşamın sekiz buçuğunda ne diye güneş gözlüğü takar ki' diye bir genellemeye layık cinsten...
Grubu sadece ünlü olmak için değil rock yapmak için kurma yetisine sahip, fikri olan ve belli eden adamlar topluluğunun üyesi...

ilk albümleri zor koşullar altında kaydı gerçekleştirilen Şehir'dir.

konserlerinde playlistlerinde hiç olmamış şarkıları faithful lover'dır.
yılmaz morgül' e ikizi kadar benzeyen mor ve ötesi solisti.
konserlerde darbe parçasında ''haruuuun''diye bağıran kızlara bir tane laf sallamak istiyorum;ancak sinire gerek yok mis gibi koser tadımızı kaçırma uyarılarına yenik düşüyorum.
dikkat!!!

ugrastigi sosyal aktiviteler ve siyasi görüşü sözlük yazarlarının ön yargılarıyla birleşince ortaya çıkıp ezilen, harcanan solist...
siyasal düşüncelerini çekinmeden her platformda ortaya koyan ve arkasında duran bir kimsedir. sırf bu yüzden bile takdire şayendir.
rock n coke meselesine gelirsek bunu daha önce burda duydum fakat eğer gerçekten de böyle birşey varsa
harun tekin sözlerini hatırlatırım birde anlamaya cagırırım tum yazarları en azından karalamayı bir halt sanan yazarlarımızı...

"biz rock'n coke'ta cıkmıyoruz çünkü biz coca cola gibi gayet büyük ve içten pazarlıklı bir şirketin bayrağı,flaması veya amblemi altında şarkı söylemek istemiyoruz, rahatsız oluyoruz..."
yani şunu demiyor; biz rock'n coke organizasyonuna karsıyız...
ah ah