bugün

genel saglik sigortasi.
shabek adıyla da bilinen, israil'in yurtdışındaki elçiliklerinin, konsolosluklarının güvenliğini sağlamakla görevli istihbarat birimi.
gelir testi uygulamasıyla hiç iyi bir şey olmadığı kesin şey. sgk'ya gidiyorsun nedir ağabey bunun aslı diyorsun, adamlar net bir cevap veremiyor. devletin kendi kurumu neyin ne olduğunu bilmiyor fakat 31 ocak'a kadar bu testi yaptırmazsanız şu olur bu olur tehdit ediliyorsunuz. bu ülkenin yüzlerce tv kanalı var. kamu spotu şeklinde yapılan yayınlara bu gelir testinin ne olduğunu kimlerin ne yapması gerektiği hakkında bilgilendirme yapılamaz mı?
mezun olduktan sonra bir süreliğine ailemin yanında kaldığım için beni ailemin geliriyle değerlendiren 9 aylığına yurt dışına gidip gelince 1700 tl gibi bir faturaya sahip olmamı sağlayan sosyal devlet zımbırtısı. devletin insanları sömürmek, sigortasız çalışanların önüne geçmek yani gelir kaybı yaşamamak istemesin acısını yine biz çekiyoruz. o değilde üniversite sınavlarına hazırlanan bir, iki bilemedin üç defa girecek olan 18 yaşını doldurmuş öğrenci olmayan dershaneye giden gençler ne yapsın şimdi anladık çalışmıyoruz diye bizi işe yaramaz görüyorsunuz ama bir de siz vurmayın bari.
2012 yılının şubat ayında "mecburen" başvurduğum, an itibari ile 1700 tl borcum olduğunu öğrendiğim haraç sistemi.

lan benim yıllık gelirim o kadar değil, sen neye dayanarak bana bu kadar borç çıkartıyorsun? Lafı çok uzatmaya gerek yok. Kısaca "orospu çocuklarının cebine para girmesi için yapılan uygulama" dedim ben buna.

bütün sözlük buna şahit olsun, birgün bu borcu istemek için kapıma gelirlerse bütün dünya gündemini değiştiririm..
işsizden para isteyen sigorta sistemi, ulan işsizim yahu hele bi iş ver bakalım, yap sigortamı da, al primini sora paşa paşa buna itirazım yok lakin işsizim. yardım etmeleri gerektiği yerde külfet çıkartıyolar. birde galiba borç yüklü meblağı geçmeden tebligat gelmiyorlar ki az borcumuz kabarık çıksın diye.
hükümetin en büyük orospu çocukluklarından biri.

yapanların yedi sülalesi uzun ve yavaş bir ölüm görsün.

bu arada kimse bir bok anlamadı bu işten. sessiz sedasız borçlarınız birikiyor, mutlaka kontrol edin. hiçbir yerde doğru dürüst bildirge yayınlanmıyor ve bilgi sistemi çok zayıf. ne olduğunu anlatabilen bile yok. bu orospu çocukları cebinize sessiz sedasız el atıyorlar haberiniz olsun.
işisizm işi kurup batırdım 23 yaşındayım babamın eline bakıyorum keredi borçum var ve bana 947 tl borçunuz var diyor,
sonuç olarak yaşamdan soğudum sedece düzenin parçsı poltikacılardan değil ülkemden ülkemin insanlarınden nefret eder hale geldim.
sınava hazırlanan
memur emeklisinin çocuguna
havdan 3000 tl borcunuz var demektir
bir nevi nefes almanın parasıdır...
af geleceği söylenen hede.

(bkz: ölümü gösterip sıtmaya razı etmek)
devletin kendi eliyle vatandaşına haraç misalinde çıkarttığı borç.

son zamanlarda epey araştırmalarım oldu gss ile ilgili.
şimdi, nedir bu gss?

özetle şu; devlet bey diyor ki, eyy işsiz güçsüz vatandaşım! ben senin sıhhatini çok düşünüyorum. bu yüzden her ay sana bir miktar para karşılığında sağlık sigortası bahşedeceğim.

ne güzel değil mi? evet, ben bile beğendim buraya kadarını.

ancak iş buradan sonra başlıyor. dilediği her bilgiye dilediği anda ulaşabilen devlet -ne hikmetse- senin ne durumda olduğunu göremiyor!

yani, sen öğrenci misin, ayda 100 tl'mi harcıyorsun yoksa 1000 tl'mi, nerede ne yapıyorsun gibi soruları es geçiyor bu aşamada.

adamlar bakıyor, sen reşit misin? evet. işsiz misin? evet.

tamam abi, yazın bunu da, borçlu!

ve ota boka tebligatlar gönderen, ptt posta sayesinde 40-50 gün sonra da olsa gelen bildirimleri yollayan devlet bey bu konuda nedense adam gibi bildirimde de bulunmaz. ne iş değil mi ?

şimdiye dek adam gibi kimseden duyulmayan bu uygulamaya 2012 ocak ayında başlanıyor.
uygulamada mantık hatası onlarca tür mevcut. hangi birini yazayım bilemedim.

ancak bu borca sahip olanların ne gibi bir yol izleyebileceğine dair kendi yaşadıklarım ışığında birkaç ipucu verebilirim.

bu borç bana da çıktı. yaşım şuan 25'ten büyük. ancak üniversite öğrenci kaydım var.* 3200 tl civarında borç çıktı adıma geçen hafta.

şayet bu durumda olan varsa önce bir öğrenci belgesi alın, herhangi bir sgk müdürlüğüne başvurun. öğrenci olduğunuzu belgeleyin. 25 yaşınıza dek olan kısım silinecektir. 25 yaşınızdan sonraki her ay için primleriniz işlemeye başlayacaktır.
gelir testi yaptırdıktan sonra da aylık ödenecek prim miktarı ya da ödememe durumunuz netleşecektir.

gelir testi ile ilgili detaylı bilgi için (bkz: gelir testi)

şayet öğrenci değilsiniz, gss'den haberiniz yok, bir baktınız borç çıkmış adınıza!
hemen gelir testine tabi olunuz. bu testi yaptırmadan önce detaylı ve kapsamlı bir araştırma yamanızı tavsiye ederim. birtakım ipuçları neticesine izleyeceğiniz yol ile bir ihtimal gelir testiniz düşük çıkabilir ya da ödemeyebilirsiniz.

ve en önemlisi bir şekilde brçlu çıkarsanız gidip koşa koşa ödememenizi öneririm.
bu bir oyun olabilir.

devlet vatandaşın eşeğini önce kaybedip sonra bularak bu işi bir şova çevirebilir her an bir süpriz yapıp "af" çıkarabilir.
bakın kesin çıkacak demiyorum ancak araştırmalarım neticesindeki genel kanı bu yönde.
malum, seçim öncesindeyiz ve biraz daha bekleyip mevzuyu derinlemesine anlamak daha iyi olacaktır.

not: borcunuzun olup olmadığına linkten ulaşabilirsiniz. sırasıyla: diğer ödemeler- gss prim seçenekleriyle öğrenebilirsiniz.
https://onlinetahsilat.sg....tr/WebTahsilat/index.jsf
bu devletin işi belli olmaz aylık 250 tl borç çıkarmasınlar diye 25 yaşımı doldurduğum gibi başvurdum aöfden öğrenci belgesi verip bakılıyordum son ana kadar, onlar da baktılar senin ailenden sana kalan paydan bize de 42 lira çıkar her halde dediler, düzenli ödüyorum bu zımbırtıyı ama o 42 yi her verişimde bu sistemi getiren sağlık bakanına kadar küfrediyorum hastaneye gitmesem bile bu zımbırtıyı kitliyorlar, gitsen muayene ücreti sonrasında ilaç farkı ne anladım bu işten ben bari verdiğim 42 orda işe yarasın öğrenciyim işim yok diyorum, işin yoksa babanın maaşı var birader diyor sistem, sosyal devlet bu işte! durmak yok sikişe devam.

ekleme: sağolsun devletimin ne kadar aç gözlü olduğu, yazın sigortalı çalışmama rağmen bana bu primi inadına çıkartmaya devam etmesinden bellidir, neyse ki itirazınızda siz haklı çıkıyorsunuz, çünkü aynı anda hem sigortalı hem gss li olamazsınız değil mi?
59 milyon kişinin dahil olduğu genel sağlık sigortası.
http://www.ssk-hizmetdoku.../gss-borcu-sorgulama.html
iddialara göre hükümetin af çıkaracağı ve haziran yada temmuz ayı içinde borçların silineceği söyleniyor, inşallah doğrudur yoksa milyonlarca kişi mağdur olmuş durumda.
2012 yılının ocak ayından beri işlemde olan devletin kitlediği borç sistemi.

2012 haziranında mezun oldum 1 ay sonra iş buldum 2013 kasım'a kadar çalıştım.
askere gittim 17 gün önce terhis oldum ve borcum 3898 tl.
evet şaka gibi.
devletin ne öğrenci olduğumdan, ne askere gittiğimden ne de sigortalı bir işte çalışıp primlerimin yatırıldığından haberi yok görünen o ki.
oysa aynı devletin aynı internet sitesinden bize sunduğu bir bilgi.

gidip gelir testi yaptırmanız gerekiyor.

not: yarın hemen test yaptırmaya koşuyorum.
akp nin aşil tendonudur ve tabiiki ideolojik motivasyonların ve basit sloganların partileri chp, mhp ve hdp bunu görmekten oldukça uzak. halbuki buradan bayağı ekmek çıkar.
an itibariyle 4300tl. borcumun oldugunu ogrenip gece gece gotumden kan aldiran saglik sigortasi.

be avradini bilmem ne yaptiklarim yasanin ciktigi gunden beri hastane yuzu gormedim. hastaneye gitsem calismiyosun okumuyosun diye saglik hizmetlerinden yaralanamam. 2012de mezun oldum, kpssye girdim, atanamadim 2013te askete gittim bundan bihabersin. askerligim 3 ay once bitti. hasbelkader denk geldjm gssye. bi bakiyorum 4bin kusur lira borc. ne askere gittigimden haberin var ne mezun oldugumdan ne de gelirimden haberin var. sen nasi bi devletsin? bu borc ne amk?
bu olayın bir mantığı varsa biri açıklasın.

doktora gitsen de gitmesen de devlet babamız her ay bu parayı bizim kimlik numaramıza borç olarak yansıtıyor. diyor ki bu parayı sike sike ödeyeceksin. iyi tarafından bakıyorum, diyorum ki devlet baba benim sağlığımı benden çok düşünüyor.

sonra hasta oluyorum doktora gidiyorum, diyor ki sigortan yok senin. ücretli giriş yapacaksın. 1 ay primini ödemezsen böyle oluyor.

ama sevgili devlet sen zate benden bu primi zaten sike sike almayacak mısın. alacaksın. ee o zaman sike sike sağlık hizmeti için ödeyeceğim parayı bir ay geç ödedim diye neden hemen ücretli giriş yapıyorsun.

özetle her zaman ki gibi amaç para almak. cebimizde ne varsa alın. siz de rahatlayın bizde.
sağlıkta devrim yaptık.

damping.

diyerek ortalıkta bağıran akp takımının icraatı.

bundan böyle hasta olsamda olmasam da devlet babaya her ay para ödemeye başlamış bulunuyorum.

öğrenci olduğumu ve çalışmadığımı araştırarak tespit eden devlet, kapıma para ödeyeceksin lan diyerek geliyor.

ödemezsen seni borçlandırırım, her ay sana bindiririm diyor. hasta olursan devlet hastahanesine gelme sakın bakmam diyor.

şimdi, benim öğrenci olduğumu, çalışmadığımı, gelirim olmadığını biliyorsun da, hangi yüzle para istiyorsun?

bu ülkede sağlık hizmetleri ücretsizdi hani?

iş isteyince yok diyorsunda bizden neden haraç kesiyorsun her ay?

işin diğer boktan yanı adamlar seni her ay borçlandırıyor ve ileride işe girdiğinde maaşından kesinti yapıyor.

yani senin vereceğin sağlık hizmetini istemiyorum demek gibi bir hakkımızda yok.

al yada alma ama öde.

muz cumhuriyeti bu olsa gerek.

ceplerinizi doldurun devam edin. ama bu ödeyeceğim paralar kimin cebine giriyorsa hakkımı helal etmiyorum.
Zaten yillardir sgk dan sigortali olan anneme borc cikarmis ne udugu belirsiz sigorta(!)
galatasaray siker.
hükümetin * yediği en büyük kul hakkıdır ve hesabını cenabı hakka asla veremeyecekleri saçma sapan bir uygulamadır. bugün arkadaşlarımın çoğunun devlete 1500-2000 lira gss (genel sağlık sigortası) borcu var. arkadaşımla geçen dertleştik ben hastanenin kapısına gitmedim diyor ama bana 1500 tl sağlık borcu çıkardılar diyor, bugün hasta olsam hastaneye sokmuyorlar ölsem sebebi bunlardır diyor, borcuma her geçen gün faiz biniyor diyor. hakkımı helal etmiyorum allah buna sebep olanlarında canını daha beter yaksın diyor. şimdi düşünün bu kadar kişinin ahı karşılıksız mı kalacak? bence hükümetin hemen bu duruma son verip geçmiş tüm borçları silmesi gerekir.
galatasaray store.
galatasaray sözlüğün linklerde ki kısaltılmış hali.
hicbir bilgilendirme yapmadan borç cikartan ve artmasi için de bilgilendirmemeye devam eden sistem.

aklina gelenin de, bu sistemi kuranin da allah bin belasini versin.
issiz insandan alinan paralarla yapilan saraylarda oturmak kismet olmasin inşallah.