bugün

latince ve italyancada bedava..
almanlar da kullanır bu kelimeyi.*
SUAN ITIBARIYLE IST TIP FAK DAKI TUM OGRETIM UYELERI VE BOLUM BASKANLARINA ODETTILERILEN MILYARLARIN NEDENI...
(bkz: caba)
ortaklıklar hukukunda da kullanılan bir terimdir. (bkz: gratis pay).aynı zamanda isveççe'de de 'bedava' anlamına gelmektedir.
isv. bedava
almancada da bedava demek ve bir kozmetik mağazası.
(bkz: ex gratia)
bir kozmetik mağazası.
kozmetik meraklısı kadınlar için hesaplı, çeşitli ve -genelde- büyük bir kozmetik mağazası.
anlamı bedava olup ama bir oje almak için girdiğinde en az 100 tl'nin bırakıldığı kozmetik market.
birkaç parça bişey alınacağı zamansa maaşın yarısını bırakmak mümkün.
iki alana 3. ürün bedava gibi çok fena satış tuzakları var.
farkında olmadan, hiç ihtiyacın yokken bi bakıyorsun spa seti falan almışsın.*
Sabancı Holding'den kopan Sabancılardan Demir Sabancı'nın şirketi. Demir Sabancı, Sabancı suikastında öldürülen ve Toyota'yı Türkiye'ye getiren Özdemir Sabancı'nın evladı. Bizzat Demir Sabancı da Gratis'in Latince 'neredeyse bedava' anlamına geldiğini bildiriyor:

http://www.sabah.com.tr/E...diyerek_perakendeye_daldi
Ucuz olduğu söylenen online alışveriş sitelerinden bayağı farkla daha ucuza mal satabilen mağazalar zinciri.

Hayır onca eleman koşuşuyor, her yer şıkır şıkır lamba, indirimler gırla; alışveriş merkezlerinin en kocaman en iyi yerlerinde mağazaları var bi de; peki bu kadar ucuza nerden kazanıyor adamlar bu kadar parayı bu fiyatlarla? Tekin Acar bile Profilo'da otuz kat dolaştı o kira pahalı buranın metrekaresi yüksek diye.

Tam bir ticari başarı öyküsü.
Markanın alınış öyküsü de şöyle olmuş:
Demir Sabancı anlatıyor:
"Bizim hukuksal sorunlarımıza bakan avukat bir sürü marka olacak ismi tescil ettirmiş. Avukat bize 'Elimdeki isimlere bakın beğenirseniz anlaşırız' dedi. Gratis ismini ondan bulduk."
bir şubesine uğrayıp paraben içermeyen, su bazlı krem istiyorum dedim. görevli başka görevliyi çağırdı, o başka görevli telefonla bir yere sordu. beklemekten bunalıp çıktım.
watsons a gittiğimde ise görevli öyle bir güzel yardımcı oldu ki. iletişiminden bizzat memnuniyetimi ilettim.
öyle bir dizayn edilmiş ki bir şey almadan çıkmayı ayıp filan sanabilirsiniz.
*
hele bir benri ıslak mendili var ki böyle kokusuna mestim arkadaş. her gün bir fırt çekmeden duramıyorum. hani küçükken elimize sığmayan köpüklü beyaz hacı şakirler vardı ya ondan kokuyor işte,miss.
Bir şey almayacak bile olsam gezmek hoşuma gidiyor.
4. Yılına özel 22 temmuza kadar bir çok indirimi olan kozmetik ürünler satan mağaza .
Almanya'dan sınırlı sayıda ithal ettiği bazı egzantrik ürünlerini çok ucuz fiyatlara yakalayabilirseniz sizi ihya eden mağaza zinciri.

Ama ürünler öyle kapışılıyor ki dur ya şurda bir hamburger yiyelim dönüşte alırız derseniz ağzınızı bayıra açıyorsunuz.
küçük bir ofiste 2 kişi çalıştıklarını düşündüğüm firma. çünkü mağduriyetimin giderilmesi için günlerce süren müşteri ilişkilerine ulaşma çabalarım sonucu telefona çıkan biriyle, bir de kendisini müşteri temsilcisi diye tanıtan biriyle konuştum. bir daha ne kimseye ulaşabildim, ne de geri dönüş yapan oldu.
ömrümün büyük kısmını mağazalarında harcıyorum.
he ne alıyorum öyle makyaj bakım değil de küçük küçük saçma şeyler.
çoğunun kullanım amacı bile yok.
abidik gubidik şeyler satan mağaza.

çok hoşuma gidiyor ama... böyle banyo kokuları falan. bakımlı erkeğim amk sadece ipne değilim.
yaşadığım şehirde -bu şehir türkiye'nin ilk büyük beş şehrinden biri- olmaması yüzünden üzüldüğüm mağazadır.
ispanyolcada da bedava anlamına gelen kelime.