1. 1.
  (bkz: let s go)
  1 -1 ... eru
 2. 2.
  japonca beş
  ... jemal
 3. 3.
  bilim adamları arasında popüler olan zeka oyunudur.
  1 ... rsbrnch
 4. 4.
  uzakdoğu satrancı.
  4000 yıl önce çin'de doğmuştur.
  savaşçılar, hükümdarlar, başkomutanlar savaş stratejisi geliştirmek ve kehanette bulunmak için oyunu bir araç olarak kullanırlarmış.
  yani oyunda stratejik düşünme ve yaratıcılık esastır.
  5 ... cikarinbeniburdan
 5. 5.
  Go'nun kökenleri antik Asya tarihinin gizemleriyle örtülüdür, ancak oyunun en azından 4000 yıl öncesine dayandığı düşünülmektedir. Go muhtemelen dünyada oynanan en eski tahta oyunudur. Köklerini Uzakdoğu'dan alan Go, ilk olarak Çin'de ortaya çıkmıştır.

  Bazıları, merkezinden tüm yönlere doğru 10 nokta ilerlenebilen tahtanın, ilk başta abaküsün bir öncüsü olarak işlev gördüğünü söylemektedir. Bazıları ise, yin ve yang'ı ifade eden siyah ve beyaz taşlarıyla, oyunun bir fal sistemi olarak ortaya çıktığını düşünmektedirler. Meşhur bir öykü ise oyunu bir imparatorun çok parlak bir zekâya sahip olmayan oğlunun zekasının gelişmesi için go'yu yarattığından bahseder.

  Konfüçyus zamanında (M.Ö. 600 civarında) Go, çoktan Çinli erkeklerin ustalaşmak zorunda olduğu 'Dört Beceri'den biri (diğerleri, fırçayla boyama, şiir ve müzik) haline gelmişti. M.S. ilk bin yılda yıllarında ticaret ve ülkeler arasındaki diğer ilişkilerle Kore ve Japon kültürlerine de geçen Go, uzun süreler zengin ve eğitimli sınıfların eğlence amaçlı bir uğraşı olarak kalmıştır. Antik Çin sanatında, soylular bazen Go (Çincede wei-ch'i ya da weiqi) oynarken bulunabilir.
  gizemli yazar (bkz: trevenian) go oyunundan esinlenerek ...bir paln adı olan (bkz: şibumi) yi bir kitabının ismi olarak kullanmıstır
  2 ... myway
 6. 6.
  (bkz: go go go)
  (bkz: counter strike)
  1 -1 ... killing joke
 7. 7.
  (bkz: ikile)
  ... the kene
 8. 8.
  Game Operator ün kisaltilmisi
  (bkz: game operator)
  1 ... lalapunx
 9. 9.
  Dünyanın en eski strateji ve zeka oyunudur,kuralları son derece basit olmasına rağmen,kullanılabilecek stratejiler neredeyse sınırsızdır..Bir rivayete göre japon komutanlar rusya ile yaptıkları savaşta go stratejileri kullanmışlardır..Oyun bir tahta ve siyah-beyaz aynı boyutlardaki pullardan ibarettir öğrenmesi kolaydır.Öğrenci evlerinde yaygınlaşması durumunda genclerin boşluklarını emeceğini düşündüğüm bireyin gercek hayatta yapacağı her hamlenin sonrasını da düşünmesini sağlamak suretiyle yaşam felsefelerini etkilyen süper icat..
  3 ... eric cantona
 10. 10.
  okul bahçesine havuzu yapılması tuzluya çıkacak olan japon strateji oyunu(1000 küsür taşla oynanıyo galba)ayrıca satranç taşlarının hiyerarşisine dama taşlarının benmerkezciliğine rastlanmayan taşların birleşerek güçlendiği gerçek savaş stratejisini yansıtan oyun. türkiyede arkadaş çevrenizde fazla rakip bulamayacağınız oyun.
  3 -1 ... marmusa