bugün

55.58 milyar TL gsmh ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyük ekonomisine sahip şehir.(2017 verisi)
ülke geneli sıralamada 9. dur.
Sehire giris yaparken; sahinbey belediye´sinden gecerken türkiye´nin ikinci büyük camisi ile karsilasiyorsunuz. Cami o kadar büyük ki; icinizden "kim gidip namaz kilacak?" diye soruyorsunuz. Bildiginiz iki köy arasina para gömülmüs.

öyle gidilip, gezilip görülecek bir yer bulamadigim nadir sehirlerden. belki de zaman darligindandir sadece bir kac müze gezme firsati bulabildigim bir sehir. Ülkenin ünlü büyük sehirlerinden olmasina ragmen, ne yazik ki merkezi hayal kirikligina ugratti.
Düzensizlik ve sokaklardaki kirlilik oldukca fazla. carpik yapilasma ve tokilerle de tarihi dokuya baya zarar verilmis.

han ve carsilarinda esnaf sicakkanli ve yardimsever.
hemen hemen her kösede bir kebapci bulunuyor. Tabiki bulundugumuz cevrenin en ünlü kebapcilarina ugradik ama adam akilli bir lezzet yoktu. Yani öyle ahim sahim bir kebap bulmak mümkün degil ama sulu yemekleri güzel. Sabahtan aksama kadar kebapci denendi ama nafile. Aksam vakti kale ziyareti sonunda antep´in ünlü kebapcilarindan cigerci ....´ya denk gelindi ve burada kebap taclandirildi.

Bir de kebapci kadar da baklavaci, tatlici bulunuyor. Her ne kadar baklavanin ustalari bu sehirde bulunsa da hayatinizda yediginiz en kötü baklava da burada olabilir.
Tavsiye: "antepteyiz baklavanin kralini yapiyorlar" diyerek denemeden her tatlicidan baklava almayin.

Dillere destan katmeri de mutlaka yerinde yenmeli.
Çöplük net...
rakı içen... antepte olan veya oraya yolu düşebilecekler favlasın atsın kenara...

eski istasyon binasında içkili bir restoran var. tren beklenen yere de bir güzel masaları da atmışlar... ferah vs.
mezeleri zengindir... fiyat olarak da oldukça makul, sövmezsiniz gelen hesaba.

tavsiye ederim.
senede iki senede bir denk antepe gittiğimde kuzene derim oraya gidek diye.
ben gaziantep'ten ayrıldığımda merkez nüfusu 1.4 milyondu ve en ufak bir altyapı sıkıntısı yoktu belirli mıntıkalarda. şehir nüfusa oranla oldukça genişti ve nüfus çarşı dışında boğulma derecesinde yoğunlaşmıyor, trafik sıkışmıyordu.

bugün gittiğimde ise şehir nüfusunun 1.8 milyona dayandığını gördüm.
buna 200-300 bin de suriyeli ekleyebilirsiniz.

şehir yine genişlemiş ancak bu nüfusa kıyasla bu oranda genişlediğini söyleyemem.
ve bu da nüfusu sıkışık bir hale getirmiş.

gaziantep'i adana'dan çok sevme nedenim sakinliği idi; trafiği, çarşısı dışındaki gelişmiş ana caddeleri.
ancak bugün adana'dan daha sıkışık, daha kaotik bir şehir gördüm. kaldırımlar tıklım tıklım.

binevler mahallesi bile çarşı gibi sıkışık bir hal almış.
''çoğu yerde'' bir lambayı 2. ışığa kalmadan geçemedik.

gecekondu muhitleri dışında gaziantep kentini hala çok severim.
ama bu kadar çok insanla, bu kadar yoğun bir trafikle değil.

bundan 5 yıl önce antep'e kıyasla kaotik bulduğum adana şu an antep'e göre çok daha rahat, ferah bir kent olmuş durumda.

adana resmiyette 1.9 milyon insana ev sahipliği yapıyor. antep'e kıyasla kayda değer bir suriyeli yok.
antep resmiyette 1.7 milyon insana ve 300 bin civarı suriyeliye. toplamda 2 milyon insana.
ama şehir genişliği açısından adana antep'ten çok çok büyük.

ek:
akdenizli olarak söylemeliyim ki akdeniz ve ege'nin inciri bilinse de, antep'in inciri daha güzeldir.
antep lahmacunu ise gerçek lahmacundur, aşktır.
baklavaya ise değinmeye gerek duymuyorum.
birkaç gün içinde yeniden gideceğim il.
gaziantep il merkezi ve nizip ilçe merkezinde işlerim var.

antep'e gitmeyeli de, ne kadar oldu be..
valla sizin fabrikalardaki işçilerde sizin oralı.
herkes ne ne biliyor.

evet 14'te 1.
haklısın silmiş, süpürmüş. aynı antep'te akp ve chp hariç. mhp+iyi toplamı bile 3 ki antep mhp'nin kuvvetli olduğu bir şehir değil.

bingöl'de, ağrı'da halihazırda mhp ve bbp'nin belediyeleri de var.
bu kadar sığ ve beyinsiz bir mantıkla yaklaşacaksan buyur git oralara ağla o vakit.
Asdfghkl. Sana gülüyorum ve acıyorum, o elindeki interneti biraz beynin için kullansan hangi şirketin kime ait olduğunu göreceksin, söz veriyorum bak gülmeyecem asdfgyjll.

Ulan, hdp senin gazi şehir diye övündüğün şehirden milletvekili bile çıkardı, senin g.tünden haberin yok!

Mardin ve cizre'de senin sülaleni doyuracak kadar ekmeğimiz var çok şükür. Şimdi de oralarda iş yeri açıp sizi doyurmaya geldik. Tak!
kadoil mi antep'in sahibi?
kürtler mi çok etkili? ulan hdp antep'i kendileri zayıf olduğunu bildiği için aday bile göstermeden çekildi, antep'ten. güçlülermiş.

antep'te 10 sülale saysan rastgele.
hepsini toplasan etki olarak konukoğlu etmez.

ne yazık demek mardin ve cizre'de ekmek yoksa demek size.
neyse biz kendi memleketimizde memnunuz, sizi de doyururuz. insan gibi her gelene kapımız açık.
Kadooil holding bizzat benim amcama aittir, ayrıca kadoil benzin şirketleri grubu tüm ülkede söz sahibidir, istersen sana mardinli ve cizrelilerin etkili olduğu çoğu alanı sıralayabilirim, tabi anlayabileceksen..

Antep dediğin yer de, kürtler cok güçlüdür ses edemediğiniz için bu çırpınmalar anlıyorum, yoksa sizin nasıl tahammülsüz insanlar olduğunuzu da biliyoruz..

Neyse.. kasvetli havalarıyla senin olsun ayıntaap asdfgjl.
ve evet yine kürtler her yeri yönettiğini iddia ederken..
konukoğlu ve mutafoğlu aileleri bu iddialara gülmekte.

ulan yüzlerce fabrikadan 3-5 tanesi kendilerine ait diye şehrin sahibi sanıyorlar gariplerim.
ha gelip kursunlar, ne diyeceğiz. sonuçta biz insanız.

bence asıl sorun o 3-5 fabrikayı neden kendi memleketlerinde kurmuyor ya da kuramıyorlar buna bakmak lazım antep'i karalamadan önce.

beğenmeyen varsa def olur gider. bu kadar basit.
gelene kapı açık.
Boşuna şişirilen şişirilmeye devam eden şehirdir. Senin kıyaslandığın Diyarbakırın 75 metre yol ve 50 metre yol diclekent mahalleleri antebi cebine koyacak kadar ileri seviyede gelişmiştir. 5 şeritli yollar senin antebinde değil başkentinde bile yok, ama diyarbakirda var. Çamur atmadan önce iyi araştır, o gözlerini aç biraz.
Diyarbakır'a başta sen olman üzere bütün antebin kurban olsun asdfgjll.

Ayrica ibrahim'li denen yerde bütün sülalem oturuyor sen rahat ol, antebi yöneten kürtler bir kere!
gayet geniş caddelere sahip metropol.
senin akrabalarının dar sokaklara sahip göçle oluşan gecekondularda oturması antep'in genelini öyle yapmaz.

doğuda bulunan diyarbakır ile şanlıurfa merkezleri antep'in merkezinin yarısı kadar; diğerleri de antep'in ilçesi kadardır.

üniversiteden çarşıya, rahat bir trafikle geniş pek çok cadde ile ulaşım mevcut ve yaklaşık neredeyse 35-40 dakika sürmekte. ne üniversite ne de çarşı şehrin son kısmı değil, bunu da belirteyim.
ne kadar dar değil mi. *

türkiye'nin 7. büyük şehri, 9. büyük ili, 8. gelişmiş şehri.
ilçe yapılması gereken toplama kampı bir şehir.. sokakları dar, kentleşme yapısı eski olduğu için bozuktur, koca bir köy gibidir.

Küçücük bir alana 2 milyon insanı sıkıştırmışlar. Ne ulan bu!

siz daha Türkçe konuşmayı bilmiyorsunuz, kime bu artistliğiniz hırbolar!
2004'e dek chp'nin kalesi olmuş türk kenti.
her açıdan türk, türkmen şehri.
tarihi ve sosyolojik özellikleri sebebiyle ev yemekleri konusunda çok başarılı aşçılara sahip ilimiz.
sofralarıyla ünlü olan güneydoğu anadolu bölgesine ait güzide ilimiz. dünyanın belli gastronom merkezlerinden biri olduğu için yıllar evvelinden adana ile olan ezeli rekabeti sonlanmıştır.
Suriye’nin başkenti!
Doğu ve Güneydoğu'nun tek metropolü.
Şehir merkezi nüfusu 1.7 milyonu aşmıştır.

Şehir merkezleri
Bursa 2.0 milyon,
Adana 1.8 milyon,
Antalya 1.3 milyon,
Konya 1.2 milyon,
Kayseri-mersin-diyarbakır 1.1 milyon.
gaziantepli ama anne tarafi yabanci olan ultra zengin ama turk kulturune sahip fena guzel manken gibi sevgili bir tek benim hayalim degil di mi sozluk?
görsel
sirf (bkz: çingene kızı) mozaigi icin bile gitmeyi istedigim sehir.
8 şubat 2021 itibariyle gazi 100.yaşına girecek kutlu şehir.

1921 yılları.. 35 bin nüfuslu antep bağımsızlık uğruna 6317 şehit vermiş ve bağımsızlığına duyduğu bu aşk nedeniyle gazilik unvanına layık görülmüştür.
antep gazi olmuş, şehit düşmüş ancak bağımsızlığından vazgeçmemiştir.
Canimin ici sehir.
coğrafi olarak güneydoğuda yer aldığından doğu şehri sayılıyor olabilir. lol.
Gaziantep doğu ili sanılıyor en çok buna üzülüyorum.

Gaziantep etnik açıdan da, kültürel açıdan da batıdan farklı bir kent değil.

iç Anadolu bölgesinde sayılan Sivas'tan çok daha batı ili olan Kayseri, Kahramanmaraş ve Hatay'da (eski Hatay) farklı olmayan bir ilimiz.

Ve Türkiye'nin 8. Büyük ili, 6. Büyük il merkezi.
Şehir merkezi Antalya, konya gibi kentlerden çok çok büyüktür.