bugün

entry'ler (149)

ouroboros un kendi bokunu yemesi

FMA da geçiyo.

tanışma siteleri

tinder dışında etkili olanı çok az.
ancak sosyal medyaların yoğun kulalnımından doalyı vbenc esosyal medyada tanışma sitelerinden daha hızlı tanışmalar gerçekleşiyor.

alper gezeravcı

yani uzaya biri gidecekse bu adam gitmeli dmiştim ama uzayda fasulye deneyinden sonra oalyın tamamen milletin gözünü boyamak olduğunu anladım.
yazık ki 50 milyon dolara malolumuş interaktif turistik bir geziden başka bişey yapmamaış ve ilk astronot olarak tarihe çok boş eylemlerle geçmiş birisidir.
hayır koca ülkede o kadar bilim adamı profesör hiç mi merak etmemiş şu deneyi uzayda denemek lazım sunayım böyle bi öneri diye.

zaman bükülür mü sorunsalı

bugün kızımın ve oğlumun okulunda palyaço olarak okulca eğlendik. sınıflara teker teker girip eğlenceli ve bilgi gerektiren şeyler yaptık.
zmanaın değil ama uzayın bükülmesini bir çarşaf üerinde toplarla anlattım. o kadar eğlendik ki.
öylesine paylaşmak istedim.

kızılderililerde hiç sakal bıyık olmaması

keşke kızılderili olsaydım.

yazarların ilginç meslekleri

tezini yazamayanlara tez yazıyorum.

su kaynatmak

her defasında kaynatmak problem olduğu için büyük muhasere kazanında epeyce kaynatıp dolaba koyarsanız büyük bir dertten kurtulursunuz.

100 dönüm yer alıp kasaba kurmak

olay kendini idame ettiren bir kasaba ise olmaz.
her bir kasaba merkezinin bir kaç bin dönümlük bir genişliği vardır. yani o kasabanın geçimini sağlayan arazilerle.
diyelim senin sadece 100 dönümün var ve kasaba kuracaksın.
kurulur paşam neden kurulmasın.
kasabaya bir konsept koymak gerekir. mesela silikon vadisi gibi silikon kasabası.
kasabanın eğitim düzeyine göre:

sanayi kasabası kurabilirsin: büyük şehirlerin parça işlerini yapan bir merkez olabilir. otomotiv parça montajı gibi, tekstil son ya da ilk kesim merkezi gibi...

biraz daha eğitim seviyesini yükseltip bir parça üretim merkezi yapabilrisin. spesifik olarak belirli parçaların üretildiği torna tesviye odaklı ya da tarım makinası üretimi odaklı bir kasaban olabilir.
çinde bunun örnekleri var. mesela bir saat için pili bir kesim dişlileri bir kesim ekranları bir kesim kordonları da bir kesim montajlayarak tüm kasabada birçok ürünün parçaları ile son montajı yapılır. fordist geleneksel bir üretim hattın olur.

diyelim güzel öz sermayeniz yok ama ileriye dönük olarak google kadar olmasa da yazılım ya da teknoloji alanında ilerleme potansiyeliniz var. o zaman silikon vadisi olmasa da silikon yokuşu ya da silikon düzlüğü falan kurabilirsiniz.

yapılması çok zor bir durum değildir. ülkemizde koruma alanı olmayan ve kiralamaya uygun bir çok ormanlık ve dağlık alan var. hatta güzel bir sermayeniz varsa 50 100 yılığına bir ormanı ya da dağı kiralayarak prefabrik modern evlerle çok güzel bir kasaba kurabilirsiniz.

neyse çok ütopyatik konuştuk. hadi güle güle.

borsa yatırım stratejileri

yatırmayın. yatarsınız.
açıkçası borsaya 3 5 atıp 100ler 1000ler kazanmayı hayal etseniz de borsanın en akıllıca yatırımı küçük küçük temettü hisseler alıp karışmamak.
farzedelim çocuğu uz doğduğunda başladınız. 3liradan 5 liradan hisseler aldınız. bunları çocuğunuzun üniversite dönemine kadar devam ettirmek çocuğunuzun geleceğini garanti altına alacaktır. bahsettiğim rakamlarda 50 100 lriadır. yani yatırsanızda size koymayacak miktarlar. ama düzenli alım önemli.
ancak en önemli unsur 18 yıl sonrada piyasada kalacak sektörleri ve firmaları seçmek iyi olacaktır.
inşaat enerji gıda ve teknoloji öncelikli önerimdir.
sonrasında metal sanayii, yenilenebilir enerji sanayii ve hazır giyim gelebilir.
yatırım tavsiyesidir.

ben sana hastayken çorba yaparım diyen kız

bi de çakarmışım sana.

son kez eve konuşmaya gelen eski sevgili

kapı o gün evde hangi flörtüm varsa onun tarafından açılır.
ki kapının açılma ihtimali de pek yok ya neyse.

türkiye de herkes eşittir kürtler daha az eşittir

olum suriyelilere geçmemiş miydi bu.

sadece oral yapmış bir kızla evlenilir mi

oralla kalmamıştır o iş.
ama gerçeklere gelince kızlar pek oral'ı olmaz.
hani bi laf var davul patlammamış ama tokmağın değmediği yer kalmamış.

türk yüzyılı vs türkiye yüzyılı

ikisi de hiç olmamıştır olmayacaktır.
dünya siyasetinde geçmişte de gelecekte hep silik bir karakterdir silik karakter olacak kalacaktır.
evet bazı başarılar vardır. ama siyasi olarak hep bi pasiflik beceriksizlik hakimdir.
gelecekte de bunun değişeceğini sanmıyorum.

introsu sağlam türkçe şarkılar

(bkz: Orhan gencebay)
(bkz: leyla ile mecnun)
orhan gencebayın neden türkiyenin en iyi saz virtüözlerinden biri olduğunun kanlı canlı örneğidir.
ülkede bu kalitede şarkı çok ama çok azdır.
bi de orhan babanın kalitesini eklediniz mi dadından yenmiyah.

arkadaşlar sizce bu bana yakışır mı

aşkım yırtmaçlı olmaz
yarran gözükür.

ilk çocuğum kız olsun isteyen erkek

benimdir.
hamdolsun istediğim olmuşturda.
cadıdır madıdır ama hayatımın baharıdır kendisi.
iyi ki yapmışım bal kızım benim.

bir türlü unutulmayan eski sevgili

vardır bir kaç tane
hepsi de it gibi gelmiştir
ama o kadar gururlusundur ki dönüp bakmaz gider eşeğe binersin.
işte o gurur önemlidir.
eskide keramet olsa bit pazarına nur yağardı.
eskiyse bişey biliyozda götüne bastık tekmeyi.

üzerinde ne var

allahın rahmeti ve bereketi.

eski sevgiliye şu an birinin basıyor olması

yanlış önermedir
doğrusu: "eski sevgili şu an veriyordur" olacaktır
çünkü tecavüz edilmediği sürece veren kadındır. şahsım gibi müstesna erkekler dışında alan erkek değildir.
kendi hür iradesi ile ard arda veriyordur önüne gelene.
zira günümüzde body count lisede bile 20 30 u bulurken sizin eski sevgilinizin yaptıkalrını aklınız bile almaz.
eski sevgilisine bastıklarımdan özür dilerim.