1. 1.
  (Folat-Polisin)B grubundan bir vitamindir.Yeşil yapraklarda yaygın olarak bulunduğundan bu ad verilmiştir.Çünkü latincede folum yaprak anlamındadır.ilkin 1950'lerde bira mayasından ve karaciğerden ayrılarak elde edilmiştir.Folik asit metabolizması B12 vitamini metabolizmasıyla yakından bağlantılıdır.Folik asit merkezi sinir sisteminin işlemesinde hayati bir rol oynar.Folik asit incebağırsağın ilk kesiminde emilir,sonra karaciğere giderek orada metabolize olur.Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler,bira mayası,karaciğer,böbrek,yumurta,zarı alınmamış tahıllar,ceviz,badem,fındık,fıstık,mercimek,ıspanak,yonca,mavi-yeşil alg(yosun), maydanoz,nane,kurufasulye(baklagiller) ve tohumlu gıdalarda bulunur. Yetişkinlerde folik asit gereksinimi günlük 400 mcg (mikrogram) dır.Gebelik ve emzirme süresinde 400-800 mcg'a gereksinim vardır.
  2 ... italiano
 2. 2.
  hamileligin ilk trimisterinda alınması zorunludur, eksikligi durumunda spina bifidahastalıgına yol acabilmektedir. onerilen doz 0.6 mg'dır.
  1 ... kabaktadi
 3. 3.
  ekmek, portakal, mercimek ve yesil yapraklı sebzelerde dogal olarak bulunuyor.
  fakat pratikligi acısından, gunde bir adet, tablet seklinde almak daha kolay.
  alırken dikkat edilmesi gereken; (yag ile cozuldugunden) yemek esnasında almayı tercih etmek.
  yapılan son arastırmalar kalp krizine karsı da koruyucu etkisi oldugunu ortaya cıkartmıs.
  2 ... kabaktadi
 4. 4.
  hamilelik boyunca önemi olan çocuğun omurilik veya beyinde oluşan özürlülüğü azalttır. ayrıca kalp hastaları için önemlidir. bir insanın folik asit ihtiyacı ayarlanır ve önemli bir tüketimdir. akciğer kanseri olma olasılığını azalttığı düşünülüyor. sigara içenler yırttı. * ama engelleyici faktör.
  1 ... kacak kelebek
 5. 5.
  Bu vitaminden günlük olarak serbest folat üzerinden 200, toplam folat üzerinden ise 300 mikrograma ihtiyaç vardır. Günde 100 mikrogram olanlarda bile eksiklik görülmemektedir. Gebelikte ihtiyaç % 50 kadar artar. Bu vitamin nebati ve hayvani gıdaların bir çoğunda bulunur.
  ... bluedream
 6. 6.
  besinlerin enerji üretiminde, nükleik asit sentezinde (rna ve dna), yağ metabolizması ve aminoasit lerin birbirine dönüşümünde etkilidir.
  alyuvar üretimi ve oluşumu için önemlidir. büyük ve biçimsiz alyuvarları önlemeye yönelik kullanımı bulunmaktadır.

  folik asit ihtiyacı şu durumlarda artar;
  - hamilelik, emzirme,
  - alkol, sigara tüketimi,
  - doğum kontrol hapı kullanımı,
  - idrar söktürücü, iltihap önleyici ilaç kullanımı.

  hamilelikte doğuştan gelşme kusuruna bağlı, omurganın arka kısmı üzerindeki açıklık ve sinirlerle ilgili tüp kusurlarını önler.
  b12 ile birlikte akciğerlerde ve serviks te tümöre dönüşme olasılığı yüksek hücrelerin oluşumuna karşı bir korumadır.
  hamileliğin erken safhasında her gün 400 mcg şeklinde takviyesi fetüs te görülebilecek sinir sistemi ile ilgili kusur olasılığını %50 - %80 arası düşürebilir.
  " dünya sağlık organizasyonu " özellikle hamileliğin ilk üç ayında günde 400 mcg folik asit kullanılmasını tavsiye etmektedir.
  1 ... ditty
 7. 7.
  çilek önemli bir kaynağıdır. hamile bayanlar bu nedenle çileği pek tüketirler. anne karnındaki çocuğun zeka gelişimi üzerine olumlu etkileri vardır.
  1 -1 ... veshtitza
 8. 8.
  Kan hücrelerini yenileyen şey. Hindide bol miktarda varmış.
  ... seytanin fisildadiklari
 9. 9.
  tablet halinde 50 tanesi 1 liraya alınabilecek madde.
  1 -1 ... bozuk turntable sahibi dj
 10. 10.
  Yeşil yapraklı sebzelerde, portakal suyu, turunçgillerde, baklagiller ve fasulyede, güçlendirilmiş tahıl ürünlerinde, muz, çilek ve avokado'da, brokolide, karaciğerde, yumurtada, ton balığında, yoğurtta ve buğday tohumunda bulunur.

  Anne adaylarının gebe kalmalarından önce ve gebeliklerinin başlangıçta "folik asit" kullanmalarının ne kadar önemli ve gerekli olduğu biliniyordu. Son araştırmalar, aynı gerekliliğin baba adayları için de geçerli olduğunu ortaya çıkardı. Folik asit, kaliteli sperm gelişimi için yaşamsal öneme sahip.

  Bunun dışında folik asit eksikliğinde sinirlilik, huzursuzluk, unutkanlık, zihinsel yorgunluk, depresyon, uykusuzluk, kas yorgunluğu, diş eti iltihabı veya periodental hastalıklar gibi rahatsızlıklarla yüzyüze gelinmesi kaçınılmazdır.
  2 ... rick blaine