bugün

(bkz: b12 vitamini)
b12 suda eriyen ve ciğer, balık ve süt ürünlerinde bulunan bir vitamindir. Cobalamin olarakta bilinen bu vitamine insan vücudunun günlük 3µg'ına ihtiyaç duyar. Bu vitamin alyuvar üretir, iştah açar ve sinir fonksiyonu için önemlidir. vitamin b12 eksikliğinde ise kansızlık oluşabilir. Bundan dolayı vejetaryanlarin bu vitamini hap olarak içmeleri gerekiyor.
Allah eksikligini vermesin kirmizi et yiyin ayrica. gis problemi varsa emilim sorunundan ilk etkilenen maddedir oral yoldan alinmasin enj formlari ideal.
Kansızlık devamlı el ve ayak uyuşması unutkanlık gibi birçok sorunun temel nedeni olarak görülür. Bu sorunlar varsa bir kan testi yaptırıp eksiklik varsa takviye sağlanmalı.
eksikliği adamı fena çarpar.
Eksikliği, uyuşturucu yoksanlığı gibidir.
eksikliği kansızlık yapar.
Eksik olmasın. Evet.
hapların kokusuna ek olarak hapı içtikten sonra çekilen mide ağrısını da eklemek istiyorum.
Fazlasının vücutta depolanmadığı söylenen vitamin. bu vitamin eksik çıkınca beslenmeyle düzelttim. Çünkü ilaç kullanmak, tarzım değil. Eğer beslenmeyle düzeltemeseydim; Takviyeye yönelebilirdim; Ama beslenmeyle çözdüm.
görsel
görsel

Eski değerlerim ise bu şekildeydi:
görsel
görsel
Şimdi demirim eksik. Çünkü B12 ihtiyacımı karşılayabilmek için süt, yoğurt, peynir vb. Süt ürünlerini fazla tükettim. Süt ürünleri kalsiyum içerdiği için, kalsiyum demiri bağladı ve besinlerden demir alamadım. Bu yüzden demirim düştü. Ama şimdi demirimi yükseltecek bir beslenme programı uygulayacağım. Eğer yükselmezse, son seçenek olarak takviyeye yöneleceğim ve doktorun verdiği takviyeyi kullanacağım. Ama umarım, takviye kullanmaya gerek kalmayacak.
Eksikliğini şu sıra baya çekiyorum.
(bkz: solgar vitamin b12) b12 değerim eksik değil fakat uzun süredir et yemediğim ve bir ömür de yemeyeceğim için hali hazırdaki koşulları korumak için kullanıyorum.

benim günlük ihtiyacıma 500 mcg hapları daha uygundu. haftada beş gün almaya çalışıyorum. hiç bir yan etkisini görmedim.
b12 eksikliği yüzünden uzun süre sıkıntı yaşadım. Venatura markasına ait b12 vitamanin kulladım.
Şuan gayet değerlerim iyi. Çok teşekkür ederim Venatura
duzenli olarak kullandigim tek vitamindir kendisi.
bu vitaminin eksik olması hâlinde; sinir sistemi ve beyinde geri dönüşümsüz ve potansiyel olarak ciddi hasara yol açabilir. Normalden biraz daha düşük B12 vitamini seviyeleri bile depresyon, akıl karışıklığı, hafıza problemleri ve yorgunluk gibi eksiklik semptomlarını tetikleyebilir.
gerizekalı bahanesi gibi bir şey. elbette tıbben bu eksikliği yaşayanlara sözüm yok, onlaaa-ar başımızın taaacı (cue sedat peker) gösterişli bir sektörde çalışıyorum ama ironik bir şekilde iş yaptığım şirketlerde kreatif insanların genel istihdama oranı yüzde 30 falan. dolayısıyla kalan yüzde yetmişin asli görevi "prezentabl" olmak. bu da ekseriyetle salaklıkla bir arada gelen bir haslet malum. dolayısıyla bu yüzde yetmiş ne zaman bir salaklık yapsa "b12'im eksik" diyor. keza telefonu bozulsa "siksok retrosu yüzünden" diyenler de genellikle bu kardeşlerimiz.

biz çocukken salaklar vardı, gerizekalılar vardı, mallar vardı. büyüdük, şimdi hepsi euphemism kurbanı oldu. ya özel çocuklar var, ya b12'si eksik yetişkinler...
hafızanın güçlenmesini sağlar.
güncel Önemli Başlıklar