1. 1.
  Omurga kavsinde, birleşme noksanlığı sonucu ortaya çıkan bir kusurdur.. Bu durum herhangi bir omurda görülebilir, ancak en yaygın olarak ortaya çıktığı yer alt omurganın tabanıdır..
  2 ... theblu
 2. 2.
  anne karnında ortaya çıkan bir hastalıktır.türkiye de görülme sıklığı binde 3 - 5 arasındadır. omurilik sıvısının alt omurgada bir kesenin içinde birikmesi durumudur.nedeni hala bilinmemektedir.
  2 ... daisy
 3. 3.
  Spina bifida okülta ve spina bifida cystica olmak üzere 2 formu vardır.Toplumumuzda az rastlanıldığı için pek bilinmeyen ama hastalıkla karşılaşan bebeğin ailesini psikolojik olarak yıkan bir hastalıktır.Hamilelik döneminde önlem alınması gereklidir.
  1 ... djbilgin
 4. 4.
  (bkz: folik asit)

  (bkz: b12 vitamini)
  2 ... ditty
 5. 5.
  omur iliği açıklığı olarakda bilinir.halk arasında bel boşluğu olarak adlandırılır.hamilelikte alınacak folik asit spina bifida'yı önlemeye yarıyacak en önemli etkendir.
  1 ... c2h5oh
 6. 6.
  halk arasinda bel boslugu olarak bilinen hastaliktir. hamilelikten once ve hamileligin ilk 3 ayinda folik asit takviyesi ile bu riski aza indirme sansi vardir.

  her hamile kadinin veya planli hamilelik bekleyen kadinin kullanmasi gereken ilac icin: (bkz: folic plus)
  1 ... grotesquee
 7. 7.
  nöral tübün gelişimde konjenital defekt sonrası ortaya çıkan bir hastalık. Embriyojenik yaşamda omuriliğin yapısının oluşumunda hata sonucunda omuriliğin kapanmaması nedeniyle olur.

  Spina bifida; açık spina bifida (aperta) ve kapalı spina bifida (cystica) olarak 2 ana gruba ayrılabilir. Meningosel ve spina bifida occulta, spina bifida cystica adlı grup içinde değerlendirilirken; myelomeningosel (myelodisplazi) ise spina bifida aperta adlı grup içinde yer almaktadır. Spina bifida occulta, en hafif formudur, ciddi bulgu vermez. Meningosel en nadir görülen spina bifida formudur. Meningomiyelosel en ciddi formudur.

  http://galeri.uludagsozluk.com/g/spina-bifida/
  ... ece kscg
 8. 8.
  tövbe yarabbim acayip bir hastalık.
  hakkında bir şey yazayım dedim ama bu kadar. bitti.
  ... noluyoya
 9. 9.
  Folic acid le onlenilebilir.
  ... pinklady
 10. 10.
  intrauterin gelişme geriliğine bağlı olarak, spinal kanalın arka duvarının kapanmaması sonucunda oluşan bir anomalidir. Bu anomalide spinöz çıkıntı ve arkus vertebra tam oluşmamıştır. Bunların yerinde bir defekt vardır. Spina bifida omurganın herhangi bir yerinde olabilir; fakat en çok sakral ve lumbar bölgede görülür.Genellikle 5. lumbal ve 1. sakral vertebralarda görülür. Bazen omuriliğe kadar uzanabilir. Meningosel , Meningomyelosel tabloları ortaya çıkabilir. Bu durum, bel ağrılarının ana nedenlerinden değildir. Aslında spina bifida, genel nüfusta çok sık görülür, bu durum anatomik bir varyasyondur ve çok seyrek olarak günlük yaşamı etkileyebilecek ciddi ağrılara neden olur.
  2 ... dudu peri