bugün

ısrarla arabesk yapmıyorum der bu baba...filmleri de ayrı bir hoştur.
gereksiz yere aglayan adam.bütün filmlerinde agliyo,sarkilari aglar gibi söylüyo...
asıl ismi turhan bayburt olan arabesk sanatçısıdır. babalar üçlemesinin bir ayağıdır.
sabahci kahvesi sarkisiyla dinleyiciyi depresyona sokan arabesk sanatcisi.
o kadar çok şarkısı vardır ki. dikkat ederseniz şarkının birinde,yaşadığınız bir olayı anlatıyordur. bütün şarkıları süper değildir. ama onlarda da birileri kendilerinden birşeyler buluyor demek ki.
şanslı insanmış.birkaç nesil sonra doğsaymış filmlerinden dolayı emrah yerine ''ferdi koş'' başlıkları açılabilirmiş.

(bkz: ferdi tayfur filmleri)
olmasaydi derdimiz soylermiydi ferdi abimiz sloganının söylenmesine ilham veren arabesk/fantezi müziğinin baba ismi.

diğer babalar;
(bkz: orhan gencebay)
(bkz: müslüm gürses)
(bkz: noel baba)
ogün şanlısoy tarafından ben de özledim şarkısının coverı yapılmıştır.sözleri ise şöyledir:
ben de özledim ben de
resmin var şu an elimde
sana koşmak istedim
derman yok dizlerimde

ne kadar çok
aşka intizar eden
kimi çok seviliyor
kimi yoksun sevgiden

sen orada ben burada
bir şey gelmez elimizden
sen orada ben burada
ben de özledim ben de

ben de özledim ben de
resmin var şu an elimde
sana koşmak istedim
derman yok dizlerimde

canımdasın dilde değil
bu haykırış elde değil
bırakıp da giden sensin
bunun suçu bende değil

yavrunun anası gibi
sevenin sevdası gibi
derdimin dermanı gibi
ben de özledim ben de

ben de özledim ben de
resmin var şu an elimde
sana koşmak istedim
derman yok dizlerimde
kral fm'deki röportajında şu dialoğa vesile olmasının ardından gözümden düşen müzisyen.

gezegen memet - pekiyi abi kral ailesi olarak ferdi tayfurun radyomuza katkıları bunlar pekiyi ferdi tayfur'un gönlünde kral fm'in yeri nedir?
3.bizans kralı ferdi - aslında doğru konuşmak gerekirse.radyocular olmasaydıda bizim şarkılarımız gene çalınır yine kasetlerimiz satardı.

bu olaydan yıllar sonra kral fm'in başına geçen gezegen mehmet ilk röportajında artık arabesk yapmayan orhan ferdi müslüm ibo'ya ferdi tayfur'un eleştrisi kıvamında bazı demeçler vermiştir.
adana'da doğmuştur aynı zamanda kendisi..
(bkz: bu da mi adanali yaw)
(bkz: adanali unluler)
uzun süredir sessiz olan sanatçı yeni parçalar hazırlamaktadır.
sigarayı bıraktığını bile bir şarkı üzerinden duyuran geçmiş yılların efsanevi arabesk şarkıcısı.
adalet cimcoz un abisi eski dublaj sanatçısıdır aynı zamanda.
izledigim iki filminde zor durumda kaldığı için sevgilisine zarar veren bahtsız adamı oynayan insandır.filmin bi yerinde 'piç 'olduğunu öğreniyordu ve hüzün kaplıyordu abimizi.'demek ben piçim ha 'şeklinde bir cümle kurup acı içinde kaldırıma oturuyordu..*
an itibari ile (bkz: osman yağmurdereli) nin programında konuşurken her an ağlayacakmış gibi olan sanatçı..surat ifadesi ağlamadan bir önceki aşama olan hemşerim..
An itibariyle Osman Yağmurdereli'nin Hey gidi günler hey adlı programında, kapalı olmak, atatürkçülük ve din üzerine öyle düzgün, mantıklı şeyler söyledi ki; bu durum bilgisayarı açıp hakkında entry girmeme sebep olan şarkıcıdır. eşi necla nazır başı kapalı, oldukça muhafazakar bir kıyafetle, üniversite öğrencisi kızı da aynı programa dekolte bir giysi ile katılmıştır. Kısacası, düzgün bir aile profili ortaya koymuşlardır.
şarkı söylemek yerine ısrarla inlemeyi tercih eden, fakat bu tavrını yıllardır bozmamasıyla kendine tahammül gösterip takdir kazanan şarkıcı.
ağlar biçimdem şarkı söyleyen ama ağlamayan adam. efendi, saygılı, eski toprak. dinlemiyorum ama dinleyenlere ve müziğine saygım sonsuz.

3 babadan biridir.
diğerleri :

(bkz: müslüm baba)
(bkz: orhan baba)
ferdi tayfur dinlemek isteyecek kadar aşık olmamış bir erkek çok şey kaybetmiştir.
meşhur olmadan önce sakıp sabancı nın adana daki mısırlı ciftliğinde çalışmış sanatçı. *
ferdi-müslüm-orhan triosunun en hakiki sese sahip olanıdır.

üslubunu beğenmeyiz; o ayrı.
miadı çoktan dolmuş ünlü. müzik alemine giriş yaptıktan sonra her zaman müslüm gürses ve diğer arabeskçilerin gölgesinde kalmış gerek sanat yönünden, gerekse kalite yönünden onları geçememiş, arabeski getirdikleri düzeyi yakalayamamıştır bile.
tiyatro ve dublaj sanatçısı şahsiyet. adalet cimcoz'un abisi.
şuan arabesk şarkıcısı olan ferdi tayfur'un asıl ismiyle turhan bayburt'un isim babasıdır.
babamın kendisini çok sevmesi hasabiyle, küçükken evimizde, arabada teypte, babamın iş yerinde, tv lerde filmlerde dınleyerek, bılıncaltıma yerlesmıs, ve hıc cıkmayacak olan arabeskın babası. adanın bagrından kopup gelmıs derbeder. fenomen.
(bkz: derbeder)
(bkz: batan güneş)
(bkz: yad eller)
(bkz: çeşme)
çocukken isyankâr olmamın sebebi, beni arebesk bir hayat yaşamaya mahkum eden insan..
gerek teyplerde (o zamanlar onlar vardı) gerek televizyonda bir türlü kurtulmama izin vermeyen, bazılarının melankolik bir ruh yapısı kazanmasına sebebiyet vermiştir.
sürekli ters giden işler, sürekli karşılıksız aşklar, tecavüzler, ihanetler...
herşey arebesk, kimse mutlu değil, herkesi allah lanetlemişcesine..
açıklama; "biz hayatın gerçeklerini göz önüne serdik"..
nasıl bir sergidir ki bu; sadece tek bir ressamın resimlerine bakıyoruz, yalnızca tek bir ustanın eserlerini gıpta ile destekliyoruz.
şarkı söylerken ağlama teknikleri adlı bir kitap çıkartsa heralde best-seller olabilecek şarkıcıdır.
şarkı söylemesini hiç beğenmediğim ama yersiz yurtsuz adlı dizideki oyunculuğuna bayıldığım sanatçı..doğrusu o kadar film çevirmişti ama bu bir başka..
meraklılarının efsane mertebesinde algıladıkları arabeskin divası. kendine has yorumu ile zamanında bir çok gönülleri çalmış, filimleri ile yaşayan diva.
entellik dantellik, üç boyutlu kavramlar, integralle ilgilenmek, cool olmak, sözlüklerde yazmak. bu tarzlara dalarsın. dalarsın ya. bu ferdi tayfur kişisi, öyle şarkılar yapmıştır ki, bir gün bir yerde sizi yakalar. biraz durgunlaştıysanız ilk kez dinliyorsanız bile kapılma ihtimaliniz yüksektir. büyülüdür.

kelimeyi klavye tuşlarına sıkı sıkı basarak yazıyorum ki, önemi anlaşılsın.
(bkz: klasik)
türkiye'nin ilk dublaj üstatlarından biridir.lorel hardi serilerinde her iki kafadarı birden seslendirmesini yapmıştır.
temiz yüzlü bir amca. o yüzden olsa gerek bütün filmlerinde mazlum, gariban, darbe yiyen, ezik karakterlere layık görülmüştür.
vikipedi ansiklopedi'den dili ingilizceye çevirdiğinizde bir dönem trinidad and tobago'da bile meşhur olduğunu öğrendiğim zattır.

ferdici:
-tanıl abiiiii sen dinlemiyon ama dwight yorke bile dinliyomuş bu adamı !!
tanıl abi:
- korkarım ki bu bağlamda arabesk ve trinidad and tobago arasında bi korelasyon kuramadım ama denilen o ki onlarda bu içler acısı varlığı içselleştirmişler. hssa..tir la ne diyom ben a.q dinleyecekler tabi lan boru mu ferdi?!
ferdici: ??!!^^'
türk sanat müziği nin derinliğini anlayıp içtenlikle içine dalmaya çalışan sanatçı. an itibarıyla kral tv de sevdiği parçaları icra etmektedir.

haliyle bazı eleştiriler alması muhtemeldir. makam usul vs tarzında.

lakin unutulmamalıdır ki, müzik ruhla yapılan bir sanattır. hissetmek gerekir. o bunu fazlasıyla yapıyor. *
(bkz: david vendetta feat ferdi tayfur) olsada dinlesek.
magazin programlarına konu olması şaşırtmış sanatçı.
(bkz: aşk olmayınca meşk olmaz)
dert paratoneri vazifesi gören bünyeleri ağlatmak amacıyla yeryüzüne gönderildiği sanılan sanatçı. öyle şarkıları vardır ki insanı kalbinden vurur. delik deşik eder adeta.

örnekse;

(bkz: ben de unuturum)
(bkz: senin için)
(bkz: bilmece)

ergenlik çağlarındaki gençlerin vazgeçilmez ses sanatçısıdır. hatta çoğu zaman ilahı haline gelebilir. onun şarkıları hüzünlerini dile getirir delikanlıların. 'ya bu ferdi babada bana yazıyo valla bu sözleri. beni anlatıyo. ' diye yorum yapanlar çoktur.
tarzi, sarkilari ve muzigi ile kesinlikle diger rakipleri ile karsilastirilmamasi gereken, 1945 adana dogumlu, usta sanatci. zira, bazilari orhan gencebay ile karsilastirma hatasina duserler; orhan gencebay muzikal anlamda oldukca farklidir; muslum gurses ise zamanla farkli bir alana kaymistir; ferdi tayfur da, bu uclu arasinda kendisine has bir yere sahip olan sanatcidir.
vakti zamanında sinema salonlarında insanları bol bol aglatmıs arabeskin kralı.
(bkz: şekerci çırağı)
merak etme sen,huzurum kalmadı,sanmaki yaşıyorum,bana sor,emmoğlu bigi klasikleriyle gerçek bir sanatçı.prangalar ve batan güneş isimli çalışmaları deneysel iki farklı çalışmadır kanımca.ortada sıfır nitelikteki zırzoplara bakınca,değeri daha iyi anlaşılan kişi.
gizli metalci
hakkında tam olarak ne düşünürsünüz bilmem ama sanatsal kabiliyetinin yanında kafası çok çalışan veaynı zamanda temiz kalpliliğine çok inandığım kimse ferdi tayfur.
emmoğlu, bizim sokaklar, kurtuldum, içimde bir his var, geçen yıl bu zamanlar gibi Ahmet Selçuk ilkan şarkılarına ses vermiş sanatçı. Konuşması gariptir ama sesi güzeldir.
akşam akşam gene şarkılarına yakalandığım büyük usta.
"her gün binbir umut bağlarım gelip geçen postacıya" diyerek ortalığı yıkmakta, yine kulaklık patlayacak. kalp zaten uçmuş gitmiş.
(bkz: yapma bunu yapma bunu)
(bkz: kaderimsin)
http://www.youtube.com/watch?v=TOQLi6agk8g
http://www.ferdibaba.com/
http://www.kralferdi.com/ fanları tarafından kurulan internet sitelerine sahip üstad. * * dinlenilesilerdendir.
kronik ve vazgeçilmez yalnızlıkların tek arkadaşı. şarkılarıyla sürekli konuşur. konuşmazsa müzik aleti çalar. bak gene konuşuyor. "ulu tanrım hangi kulun dayanır bu sonsuz acıya" diyor. hiç cevap vermeden dinliyorum. üzülme falan desem faydasız. seviyor böyle olmayı. bende onun bu halini seviyorum. hele hüzünlü sözlerinin arkasında çalan hızlı ritmler beni alıp götürüyor. bir bakıyorum ki sakarya - bolu arasında akıl almaz hız yapan bir makinanın içinde, ayağım gaz pedalında bastıkça basıyorum. o hala konuşuyor. "ilk gözağrımsın sen hayatımsın" bunun sohbeti bitmez. bitmesin de, o anlatsın ben dinleyeyim.

şimdi de sevgilisine dur dinle diyor.
arabeskin babasıdır, orhan ve müslüm canlı performans yapamazken, ferdi baba herzaman katıldığı her programlarda o güzel sesini bizlerden esirgememiştir,