bugün

ısrarla arabesk yapmıyorum der bu baba...filmleri de ayrı bir hoştur.
gereksiz yere aglayan adam.bütün filmlerinde agliyo,sarkilari aglar gibi söylüyo...
asıl ismi turhan bayburt olan arabesk sanatçısıdır. babalar üçlemesinin bir ayağıdır.
sabahci kahvesi sarkisiyla dinleyiciyi depresyona sokan arabesk sanatcisi.
o kadar çok şarkısı vardır ki. dikkat ederseniz şarkının birinde,yaşadığınız bir olayı anlatıyordur. bütün şarkıları süper değildir. ama onlarda da birileri kendilerinden birşeyler buluyor demek ki.
şanslı insanmış.birkaç nesil sonra doğsaymış filmlerinden dolayı emrah yerine ''ferdi koş'' başlıkları açılabilirmiş.

(bkz: ferdi tayfur filmleri)
olmasaydi derdimiz soylermiydi ferdi abimiz sloganının söylenmesine ilham veren arabesk/fantezi müziğinin baba ismi.

diğer babalar;
(bkz: orhan gencebay)
(bkz: müslüm gürses)
(bkz: noel baba)
ogün şanlısoy tarafından ben de özledim şarkısının coverı yapılmıştır.sözleri ise şöyledir:
ben de özledim ben de
resmin var şu an elimde
sana koşmak istedim
derman yok dizlerimde

ne kadar çok
aşka intizar eden
kimi çok seviliyor
kimi yoksun sevgiden

sen orada ben burada
bir şey gelmez elimizden
sen orada ben burada
ben de özledim ben de

ben de özledim ben de
resmin var şu an elimde
sana koşmak istedim
derman yok dizlerimde

canımdasın dilde değil
bu haykırış elde değil
bırakıp da giden sensin
bunun suçu bende değil

yavrunun anası gibi
sevenin sevdası gibi
derdimin dermanı gibi
ben de özledim ben de

ben de özledim ben de
resmin var şu an elimde
sana koşmak istedim
derman yok dizlerimde
kral fm'deki röportajında şu dialoğa vesile olmasının ardından gözümden düşen müzisyen.

gezegen memet - pekiyi abi kral ailesi olarak ferdi tayfurun radyomuza katkıları bunlar pekiyi ferdi tayfur'un gönlünde kral fm'in yeri nedir?
3.bizans kralı ferdi - aslında doğru konuşmak gerekirse.radyocular olmasaydıda bizim şarkılarımız gene çalınır yine kasetlerimiz satardı.

bu olaydan yıllar sonra kral fm'in başına geçen gezegen mehmet ilk röportajında artık arabesk yapmayan orhan ferdi müslüm ibo'ya ferdi tayfur'un eleştrisi kıvamında bazı demeçler vermiştir.
adana'da doğmuştur aynı zamanda kendisi..
(bkz: bu da mi adanali yaw)
(bkz: adanali unluler)
uzun süredir sessiz olan sanatçı yeni parçalar hazırlamaktadır.
sigarayı bıraktığını bile bir şarkı üzerinden duyuran geçmiş yılların efsanevi arabesk şarkıcısı.
adalet cimcoz un abisi eski dublaj sanatçısıdır aynı zamanda.
izledigim iki filminde zor durumda kaldığı için sevgilisine zarar veren bahtsız adamı oynayan insandır.filmin bi yerinde 'piç 'olduğunu öğreniyordu ve hüzün kaplıyordu abimizi.'demek ben piçim ha 'şeklinde bir cümle kurup acı içinde kaldırıma oturuyordu..*
an itibari ile (bkz: osman yağmurdereli) nin programında konuşurken her an ağlayacakmış gibi olan sanatçı..surat ifadesi ağlamadan bir önceki aşama olan hemşerim..
An itibariyle Osman Yağmurdereli'nin Hey gidi günler hey adlı programında, kapalı olmak, atatürkçülük ve din üzerine öyle düzgün, mantıklı şeyler söyledi ki; bu durum bilgisayarı açıp hakkında entry girmeme sebep olan şarkıcıdır. eşi necla nazır başı kapalı, oldukça muhafazakar bir kıyafetle, üniversite öğrencisi kızı da aynı programa dekolte bir giysi ile katılmıştır. Kısacası, düzgün bir aile profili ortaya koymuşlardır.
şarkı söylemek yerine ısrarla inlemeyi tercih eden, fakat bu tavrını yıllardır bozmamasıyla kendine tahammül gösterip takdir kazanan şarkıcı.
ağlar biçimdem şarkı söyleyen ama ağlamayan adam. efendi, saygılı, eski toprak. dinlemiyorum ama dinleyenlere ve müziğine saygım sonsuz.

3 babadan biridir.
diğerleri :

(bkz: müslüm baba)
(bkz: orhan baba)
ferdi tayfur dinlemek isteyecek kadar aşık olmamış bir erkek çok şey kaybetmiştir.
meşhur olmadan önce sakıp sabancı nın adana daki mısırlı ciftliğinde çalışmış sanatçı. *
ferdi-müslüm-orhan triosunun en hakiki sese sahip olanıdır.

üslubunu beğenmeyiz; o ayrı.
miadı çoktan dolmuş ünlü. müzik alemine giriş yaptıktan sonra her zaman müslüm gürses ve diğer arabeskçilerin gölgesinde kalmış gerek sanat yönünden, gerekse kalite yönünden onları geçememiş, arabeski getirdikleri düzeyi yakalayamamıştır bile.
tiyatro ve dublaj sanatçısı şahsiyet. adalet cimcoz'un abisi.
şuan arabesk şarkıcısı olan ferdi tayfur'un asıl ismiyle turhan bayburt'un isim babasıdır.
babamın kendisini çok sevmesi hasabiyle, küçükken evimizde, arabada teypte, babamın iş yerinde, tv lerde filmlerde dınleyerek, bılıncaltıma yerlesmıs, ve hıc cıkmayacak olan arabeskın babası. adanın bagrından kopup gelmıs derbeder. fenomen.
(bkz: derbeder)
(bkz: batan güneş)
(bkz: yad eller)
(bkz: çeşme)