bugün

"noel baba bir yalandır aldırmayın çocuklar gerçekleri diill noel babayı kovun evinizden
ma ma mamama mama mayrafon şow yo yo yo yoooo ayytttt" diye lyrics yazan ceza a.k.a keskinkılıç ı anımsamama neden olan başlık.
Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Lykia kenti olan Patara'da doğmuştur.

M.S. 300'e doğru Patara refah içindeyken kentte yaşayan zengin buğday tüccarının bir oğlu olur ve ona Nicholaos adı verilir. Doğduğunda göğün bir hediyesi, ana-babasının dualarının ve sundukları adakların bir meyvesi, fakirlerin bir kurtarıcısı olarak dünyaya geldiğine işaret edilmiştir. Daha gençliğinde bile mucizeler yarattığına inanılır. Bu inanca göre inşa halindeki bir kilisenin yıkılmasıyla enkaz altında kalan Nicholaos, annesi ağlayıp inlerken, üzerine yığılan taşların altından sağlam olarak kurtulmuştur.

Bir süre sonra babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olmuş ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar vermiştir. Bu sırada Patara'da önceleri çok zengin olan bir şahıs fakirleşmiş ve kızlarının çeyizini yapamayacak duruma gelmiştir. Çaresizlikten kızlarını satmayı bile düşündüğü bir anda, Nicholaos durumu görerek onlara yardım etmeye karar verir. Kendini belli etmemek ve aynı zamanda gururlarını kırmamak için kızların evine gece gider. Onlar uykuda iken büyük kızın açık olan penceresinden çeyizine yetecek olan bir kese altını içeri atar. Sabah parayı bulan büyük kız çok sevinir ve kötü durumdan kurtulur.

Daha sonra ortanca ve küçük kızın çeyiz paralarını da karşılamak isteyen Nicholaos, pencereleri kapalı olduğu için bacadan atar. işte Noel Baba'nın yılbaşında hediye bırakma öyküsü böylece doğar. ikonalarda ve resimlerde de Nicholaos'ın üç altın top ile gösterilmesi bu yüzdendir.
kendime göre düşüncesiz olarak yorumladığım patavatsız her eve izinsiz girdiği halde kimsenin hoop nereye dedeeee demeyi düşünmeyeceği tombalacık ve o göbekle hangi bacadan girebileceği meçhul muhterem zat
noel yortusu kutlayan hristiyan aleminin, özellikle de abd'de santa claus veya kısaca santa olarak tanıdığı yarı mitolojik karakter. abd menşeili noel filmlerinde tonton, beyaz sakallı ve sevecen tasvir edilen nicholas, eski avrupada eski elbiseler giyerdi ve sakalları yoktu. bu kostümleri walt disney stüdyolarından edinip, kuzey kutbuna taşınması ve ren geyikleri ve elflerle tuhaf dostluklar kurması, amerikaya taşınmasından sonra olmuş.

Kendisi aslında bir katolik mezhep kurmuş nikola'dır, bildiğin akdenizlidir. üstelik 1969 yılında katolik kilisesi (adam böyle şarlatan bir hal aldığı ve dinsiz kutuplara taşındığı için olabilir) azizliğini geri almıştır.
Noel Baba'nın geyiklerinin isimleri Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donder, Blitzen ve Kırmızı Burunlu Rudolphtur...
geyikler o kadar üstün yaratılmışlardır ki dünyayı bir adımda gezerler ve binlerce ton hediye taşırlar....
çocukken yılbaşlarında abimin vede kendimin çok sevdiği ama bir yılbaşı gecesinde görecem diye uyumayıp uyku numarası yaptığımda acı gerçeği öğrendiğim kişidir kendisi.
geyiklerinin adının dasher, dancer,prancer, vixen, comet, cupid, donder, blitzen ve kırmızı burunlu rudolph olduğunu yeni öğrendim. hemen ileteyim dedim..
bazı kesimlerin antalya da doğduğunu söyledikleri ve bu nedenle 100 ünlü türk büyüğünden biri olduğunu belirtikleri aziz.
bir bizim evin yolunu bilmeyen yaş 70 iş bitmiş bir uyduruk.
(bkz: noel dayı)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.