bugün

çocukken isyankâr olmamın sebebi, beni arebesk bir hayat yaşamaya mahkum eden insan..
gerek teyplerde (o zamanlar onlar vardı) gerek televizyonda bir türlü kurtulmama izin vermeyen, bazılarının melankolik bir ruh yapısı kazanmasına sebebiyet vermiştir.
sürekli ters giden işler, sürekli karşılıksız aşklar, tecavüzler, ihanetler...
herşey arebesk, kimse mutlu değil, herkesi allah lanetlemişcesine..
açıklama; "biz hayatın gerçeklerini göz önüne serdik"..
nasıl bir sergidir ki bu; sadece tek bir ressamın resimlerine bakıyoruz, yalnızca tek bir ustanın eserlerini gıpta ile destekliyoruz.
şarkı söylerken ağlama teknikleri adlı bir kitap çıkartsa heralde best-seller olabilecek şarkıcıdır.
şarkı söylemesini hiç beğenmediğim ama yersiz yurtsuz adlı dizideki oyunculuğuna bayıldığım sanatçı..doğrusu o kadar film çevirmişti ama bu bir başka..
meraklılarının efsane mertebesinde algıladıkları arabeskin divası. kendine has yorumu ile zamanında bir çok gönülleri çalmış, filimleri ile yaşayan diva.
entellik dantellik, üç boyutlu kavramlar, integralle ilgilenmek, cool olmak, sözlüklerde yazmak. bu tarzlara dalarsın. dalarsın ya. bu ferdi tayfur kişisi, öyle şarkılar yapmıştır ki, bir gün bir yerde sizi yakalar. biraz durgunlaştıysanız ilk kez dinliyorsanız bile kapılma ihtimaliniz yüksektir. büyülüdür.

kelimeyi klavye tuşlarına sıkı sıkı basarak yazıyorum ki, önemi anlaşılsın.
(bkz: klasik)
türkiye'nin ilk dublaj üstatlarından biridir.lorel hardi serilerinde her iki kafadarı birden seslendirmesini yapmıştır.
temiz yüzlü bir amca. o yüzden olsa gerek bütün filmlerinde mazlum, gariban, darbe yiyen, ezik karakterlere layık görülmüştür.
vikipedi ansiklopedi'den dili ingilizceye çevirdiğinizde bir dönem trinidad and tobago'da bile meşhur olduğunu öğrendiğim zattır.

ferdici:
-tanıl abiiiii sen dinlemiyon ama dwight yorke bile dinliyomuş bu adamı !!
tanıl abi:
- korkarım ki bu bağlamda arabesk ve trinidad and tobago arasında bi korelasyon kuramadım ama denilen o ki onlarda bu içler acısı varlığı içselleştirmişler. hssa..tir la ne diyom ben a.q dinleyecekler tabi lan boru mu ferdi?!
ferdici: ??!!^^'
türk sanat müziği nin derinliğini anlayıp içtenlikle içine dalmaya çalışan sanatçı. an itibarıyla kral tv de sevdiği parçaları icra etmektedir.

haliyle bazı eleştiriler alması muhtemeldir. makam usul vs tarzında.

lakin unutulmamalıdır ki, müzik ruhla yapılan bir sanattır. hissetmek gerekir. o bunu fazlasıyla yapıyor. *
(bkz: david vendetta feat ferdi tayfur) olsada dinlesek.
magazin programlarına konu olması şaşırtmış sanatçı.
(bkz: aşk olmayınca meşk olmaz)
dert paratoneri vazifesi gören bünyeleri ağlatmak amacıyla yeryüzüne gönderildiği sanılan sanatçı. öyle şarkıları vardır ki insanı kalbinden vurur. delik deşik eder adeta.

örnekse;

(bkz: ben de unuturum)
(bkz: senin için)
(bkz: bilmece)

ergenlik çağlarındaki gençlerin vazgeçilmez ses sanatçısıdır. hatta çoğu zaman ilahı haline gelebilir. onun şarkıları hüzünlerini dile getirir delikanlıların. 'ya bu ferdi babada bana yazıyo valla bu sözleri. beni anlatıyo. ' diye yorum yapanlar çoktur.
tarzi, sarkilari ve muzigi ile kesinlikle diger rakipleri ile karsilastirilmamasi gereken, 1945 adana dogumlu, usta sanatci. zira, bazilari orhan gencebay ile karsilastirma hatasina duserler; orhan gencebay muzikal anlamda oldukca farklidir; muslum gurses ise zamanla farkli bir alana kaymistir; ferdi tayfur da, bu uclu arasinda kendisine has bir yere sahip olan sanatcidir.
vakti zamanında sinema salonlarında insanları bol bol aglatmıs arabeskin kralı.
(bkz: şekerci çırağı)
merak etme sen,huzurum kalmadı,sanmaki yaşıyorum,bana sor,emmoğlu bigi klasikleriyle gerçek bir sanatçı.prangalar ve batan güneş isimli çalışmaları deneysel iki farklı çalışmadır kanımca.ortada sıfır nitelikteki zırzoplara bakınca,değeri daha iyi anlaşılan kişi.
gizli metalci
hakkında tam olarak ne düşünürsünüz bilmem ama sanatsal kabiliyetinin yanında kafası çok çalışan veaynı zamanda temiz kalpliliğine çok inandığım kimse ferdi tayfur.
emmoğlu, bizim sokaklar, kurtuldum, içimde bir his var, geçen yıl bu zamanlar gibi Ahmet Selçuk ilkan şarkılarına ses vermiş sanatçı. Konuşması gariptir ama sesi güzeldir.
akşam akşam gene şarkılarına yakalandığım büyük usta.
"her gün binbir umut bağlarım gelip geçen postacıya" diyerek ortalığı yıkmakta, yine kulaklık patlayacak. kalp zaten uçmuş gitmiş.
(bkz: yapma bunu yapma bunu)
(bkz: kaderimsin)
http://www.youtube.com/watch?v=TOQLi6agk8g
http://www.ferdibaba.com/
http://www.kralferdi.com/ fanları tarafından kurulan internet sitelerine sahip üstad. * * dinlenilesilerdendir.
kronik ve vazgeçilmez yalnızlıkların tek arkadaşı. şarkılarıyla sürekli konuşur. konuşmazsa müzik aleti çalar. bak gene konuşuyor. "ulu tanrım hangi kulun dayanır bu sonsuz acıya" diyor. hiç cevap vermeden dinliyorum. üzülme falan desem faydasız. seviyor böyle olmayı. bende onun bu halini seviyorum. hele hüzünlü sözlerinin arkasında çalan hızlı ritmler beni alıp götürüyor. bir bakıyorum ki sakarya - bolu arasında akıl almaz hız yapan bir makinanın içinde, ayağım gaz pedalında bastıkça basıyorum. o hala konuşuyor. "ilk gözağrımsın sen hayatımsın" bunun sohbeti bitmez. bitmesin de, o anlatsın ben dinleyeyim.

şimdi de sevgilisine dur dinle diyor.
arabeskin babasıdır, orhan ve müslüm canlı performans yapamazken, ferdi baba herzaman katıldığı her programlarda o güzel sesini bizlerden esirgememiştir,