bugün

ince anlamlı, düşündürücü ve şakalı söz, nükte..
yanlış yazımı için (bkz: espiri)
altıparmak'ta, stadın karşısında bulunan, içerisi loş ışıklarla süslü, tek başınıza gittiğinizde çok sıkılabileceğiniz alkollü mekanlardan, cafe-pub.
ayrıca yılbaşı partileri de çok eğlencelidir, tek girseniz bile çift çıkarsınız. * *
- abi ben sözlüğe yazdığımdan beri acayip esprili oldum yahu
- hani böyle acayip espriler yapıyorum artık
- bi anda hareketlendim dilim çözüldü
+ goork! ha geldik mi?
(bkz: espri bitmeden ayıp olmasın diye gülmek)
(bkz: espri bitince ayıp olmasın diye güldüğünün belli olması)
(bkz: espri bitince hakikatten gülmek)
bazılarının yapamadığından...
yapan hatun kişiye aşık olmamı sağlayan şeydir. ince bir şeydir bu herkesin esprisi bana işlemez benim esprim herkese işlemez, ama işleyeni buldum mu aşık olurum affetmem, romantizmden duygusallıktan daha önemli birşeydir bu benim için. yaşama sevinci gibi birşeydir.
-evladım nasıl bir kız arıyosun sen?
-espri yapsın abi
-olur mu öyle şey önce güzel mi akıllı mı sana bağlı mı...
-ya bırak tamam sus kuruttun içimi 2 dakkada ya
pri denen şeyin esmesine espri denir. * * * *
bir de bunu sıkça yapanlar için bir sıfat vardır: esprik
esprimakinasinin yapamadığı şey.**
Bülent Ersoy da çok ilerleyecekti, ama önünü kestiler o yüzden olmadı.
ikinci anlamı: yazıda, resimde, sözde ve davranışta ince, derin anlam, nükte.
edit: iyi yapanlar zeki olduklarını zanneder, kötü yapanlar veya
yapamayanlar 'espri sadece zekanın bir türüyle ilgili,
espri yeteneği diye birşey var o kadar. fazla abartmamak lazım' derler.
herkes istediğini söyler ama mizahsız hayat çok bayattır. bunu kim inkar edebilir?
(bkz: esperi)
Cem yılmazın kıçımdan uyduruyorum dediği sözcükler grubu.
Fransızca esprit kelimesinden dilimize geçmiştir. türkçe'de ince anlamlı, düşündürücü ve şakalı söz; nükte
manasına gelir.
yerinde ve zamanında yapıldığı anda fırtınaların kopmasına insanların kahkahaya boğulmasına sebeb olan ancak yersiz ve zamansız yapılması halinde insanı bunaltandır.tabi bir de espriyi iyi seçmek gerekir.bunun sıcağı var soğu var...

soru: medyum memiş kaç kardeştir?
cevap: dört kardeştir.

(bkz: small)
(bkz: medium)
(bkz: large)
(bkz: x large)
tamamen lisan ile alakalı olan güldürüdür. her dilin espiri anlayışı, o dilin yaşadığı kültüre göre değişir.
espri yapabilmek için ince bir zekaya sahip olmanız gerekmektedir. aksi taktirde sadece kendiniz gülersiniz.
hayata dayanamadığımız için "espri"yapıyoruz belkide.
(bkz: espri zehirlenmesi)
genellikle erkek arkadaş ortamında bel altı espriler yapılır. ama bu işler geliştirildikçe geliştirildi. Türkiye'de de bu işten ekmeğini çıkaranlar var. Örneğin; Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Ata Demirer...
facebookta dini şeyler paylaşıp sevap kazandığını sanan insanlar var. bende google earth ile kabe'nin etrafında dönüp hacı olayım bari.
bir çoğunun çevresini güldürmek, memnun ettirmek için girdiği gülünç durum.
kötü olanı yapandan soğutur insanı, iyisi ise mest eder keyif verir bu meretin. iyisi zeka ve yaratıcılık gerektirir. Yıllar önce lisede iken Bülent isimli bir arkadaş o zaman yayınlanan star gazetesi okuyordu sırasında. gazetenin özelliği ise ön sayfasının genelde tamamen bir resimle kaplı olmasıydı, etrafında ise baloncuklar içerisinde yorumlar yapılırdı. o gün o gazetenin üzerinde bir maymun resmi vardı, bir diğer arkadaşım bakıp şöyle demişti : "bülent gazete şeffaf lan burdan bakıp görebiliyorum seni". yıllar geçmesine rağmen unutamadığım bir örnektir.
iyisi az, kötüsü çok.
akılla birleştiğinde güzel, argoyla birleştiğinde çirkindir. ama ikisinin de müşterisi vardır.
şu anda galatasaraylıların yapmaya çalışıp yapamadıkları şey.