bugün

2000 veya 2001 öncesi camel sigarasıdır.

Sonrası bozdu zaten amk.
şu an iphone xs neyse 15 yıl önce de camel soft oydu.
Ne zaman ki camel 6.50 tlye düştü, işte o eski cameller üretilmez oldu.
Turkish and american blend olduğu dönem efsanyedi... özledim o sigarayı...

1999'da kırmızı paket full flawor vardı bir de o da efsane sigaraydı...

Buni yazan, 20 senedir camel içen basit bir yazar...
(bkz: eski kemancı)
(bkz: serbest çağrışım)
görsel
Büjganla nostalji treninde yolculuk..
Bonus: https://youtu.be/CT_uEV3q_ak
filitresiz kısa camel dönemini anımsayan bir yazar olarak derim ki büyük kayıp...
Fiyatı düştüğünde değişmedi diyerek naara attıkları. Zamanında milletin burun kıvırdığı fiyat düşünce güzel sigaraymış ya denilip o eski camelin tadını bilmemeyi yaşayan insanlar olmuştur. Özlenen sigaradır.
Çektiğiniz her nefes çelik yelek giydiginiz halde yakın mesafeden vurulmussunuz gibi göğüs ağrısı yapan eskinin kral sigarasi.
okul yıllarında baba parasının tatlılığını bastırmak için, camel daha camelken içerdim bu boku. kantinde dönen yılışık ve samimiyetsiz muhabbetlerden, birde sınıfın en nefret ettiğim tipinden, otlakçı taner'den biraz olsun kurtulmak ve nefes almak için kendimi okulun yakınlarında bulunan bir çay ocağına atardım. olum bu tip okulda öyle bir nam salmıştı ki hocaları bile bıktırmıştı. hocaların bile çoğu taner'e, taner yerine otlak diyordu. anlayın durumun vahametini. çay ocağı okulun yakınlarında olmasına rağmen öğrenci olan tek müşterisi bendim bu mekanın. sessiz sakin, yaş ortalaması elli olan bir mekandı.

çay ocağının patronu, garsonu, ocakçısı... tek başına dev bir kadroydu ibrahim abi. o sikindirik yıllarımı renklendiren yegane şahsiyetti. hani bazı kişiler vardır, genel olarak geçimsiz ve huysuz olarak bilinen. siyah beyaz bir filmin huysuz ihtiyarı tadındaydı ibrahim abi. ilginç laf sokmalarıyla meşhurdu. huysuzdu filan amma adamın hasıydı...

tanıştığımızda ibrahim abi sigarayı yeni bırakmıştı. otuz yıllık tiryakiydi ve zorunlu bir bırakıştı bu. ben, bu adam kadar zevkle sigara içen birini tanımadım. sigarayı bırakmıştı ama arada -patlat bir sigarada ciğerlerimiz şenlensin. derdi. karşılıklı sigaramızı içerken, -oğlum bırak lan bu boku, bu sigara adamı götveren eder. derdi.

yani anlayacağınız eski camel soft, rahmetli ibrahim abi gibi nostaljik bir şey..

ha birde sigara paketlerinin üstüne artık yeni kamu spotları bulunsun. insanlar aynı mesajları görmekten bıkıyor azizim. mesela "sigara içmek spermlere zarar vererek doğurganlığı azaltır." yazılacağına "bu sigara adamı götveren eder." yazılsa daha tesirli olmaz mı!?

not: götveren gibi kaka kelimelerden hazzetmeyenler, bu kaka kelimeyi organ bağışçısı olarak montaj edebilir.
görsel
belcikada nightshoplarin bazilainda bulabileceginiz, tanesi 3,5 euro olan tat.
efsanedir. american tobaccos a geçişi ile kalitesi yerlere düşmüştür. eski camel ile alakası kalmamıştır. eski camel soft içmeyen adamla sigara muhabbeti çevirmem şahsen. markaya olan bağlılık camel black ile süregelir.
filtresizdir. serçe parmağı kadar olan bu sigaranın içimi çok fazlaydı bünyeye. esrar etkisi bırakırdı.
7-8 sene önce bir paket geçmişti elime. tek bir paketi 4 ay falan idareli içmiştim. haftada 1. öyle de tutumluydum.

hesaplayan adamlar uzak dursun lütfen. haftada 1 tane içerek 4 aydan fazla olması lazım demesinler. otlakçılarım da vardı.
asıl efsane olanı kısa soft paketi olan efsane sigara. yıllarca kullandığım hayatımın unutulmaz sigarasıdır. tiryakisine doğal olarak gelmeyen ama alışık olmayanlara gelen sertliğinin temel nedenlerinden biri harmanında kullanılan özel bir mantardır. tiryaki zaten çok içendir lakin camel tiryakisi için bu günde iki paket demekti, sigara zararı yanında bir de bu zararı bulunan bir sigaraydı. döneminde bu sigaranın tiryakisi olupta çok az kişi görülürdü günü bir paket ile bitirebilen. çok özlediğim efsane eski sigaram kısaca.
(bkz: eskidendi çok eskiden)
bugün tabacco shopta bulduğum sigara.
ben artık üretilmiyor sanıyordum, ama avrupada satılıyormus meğer.yaşım yetmediğinden gerçek eski camel'la kıyaslayamıyorum ama bir camel içicisi olarak bayıldım diyebilirim.
yalnız bu sagarayı içen fazla yaşamaz, karbonmonoksit zehirlenmesinden öldürür adamı.
muhtemelen bir daha öylesi üretilmeyecek olandır.

piyasadan kalktıktan sonra yurtdışından gelen bir tanıdığın verdiği tek dalını, doğumgünümde 3 kişi içtiğimizi bilirim.
ayrıca sözlükte aratınca şöyle bir şey çıktı;

(bkz: istanbul da kacak filtresiz kisa camel satanlar)
(bkz: camel natural)
merak uyandıran sigaradır. 2 sayfa entry olduğuna göre güzeldir lan.
bütün sözlük ahalisinin ortak acısıdır kendisi.

ben böyle bir fikir birliği görmedim arkadaş. mükemmel tat, süper aroma, karizmatik paket...
siyasi liderlerin yerinde olsam, 12 eylül 2010 anayasa değişikliği referandumu kozu olarak kesinlikle eski camel'ı kullanırım.

eski camel'ı özledim rte,
yaşamak isterken delice.

edit: ulan harbiden özlettin kendini.
ben daha sigarayla tanışmadan önce babam bu meretin paketini biriktiriyordu. soft olanını. bir çekilişemi ne katılacaktı ne. sonra hepsi çöp olmuştu o ayrı konu. yetişmek isterdim o döneme.
babamın ısrarla övdüğü, mükemmeliyetinden emin olduğum ama tadına bakmak nasip olmayan camel. 30 yıllık marlboro içtim, ama camel bulamadım arkadaş.
bende bir camel içicisiyim efendim. gördüm ki eskisini içenler bir hayli üzgün. gözlerim dolu dolu. inanın zor yazmaktayım entryi. nerede bulabilirim ki bu efsaneyi diye kafa patlatmaktayım. hani içimden ulan bu entry bi yazar okusa. o yazar da eski camel olsa. bana özelden mesaj atıp adresini ver kargoyla gönderiyim dese. bi sevinirim anlatamam. kargo parasınıda öderim ha hiç problem değil. hani olurda biri göndermek falan isterse... *
yeni camel içicisi olarak eskisinin tadını çok merak ettiğim sigaradır.