bugün

fransa doğumlu türk yazar. özellikle aşk adlı romanıyla büyük çıkış yakalamıştır.halen daha türk edebiyat tarihininin en kısa sürede en çok satan edebi eserinin yazarı ünvanına sahiptir.

”Ya aşkı öğret bana ya da aşkın yokluğuna üzülmemeyi.”
Baba ve Piç adlı romanından alıntılar:

63. sayfa:
Bütün akrabalarını 1915'te kasap Türklerin ellerinde kaybetmiş soykırımzede bir sülalenin torunuyum. Köklerime ihanet etmeyi öğrenip, soykırımı inkar etmek üzere yetiştirildim.

65. sayfanın 4. paragrafı:
sen kalk gel Orta Asya?dan, dal dosdoğru Anadolu?nun bağrına, sonra bir bakmışsın her yerdeler! Orada yerleşik olan milyonlarca Ermeni'ye ne oldu peki? Asimile edildiler! Eridiler! Yetim bırakıldılar! Sürüldüler!Mal mülklerinden oldular! " "

130. sayfanın 7. paragrafında:
Sıradan Türklerle ne konuşacaksın? Eğitim görmüşleri bile ya milliyetçi ya cahil. Sıradan insanlar tarihi gerçekleri kabul eder mi sence? Sizi KATLiAMDAN geçirip sürdüğümüz, sonra da bütün bunları inkar ettiğimiz için özür dileriz mi diyecekler sanıyorsun?

170. sayfanın 1.paragrafı:
Ayaş'ta sağ kalan olmamış. Çankırı'ya götürülenler de peyderpey öldürülmüşler. Sopalarla, balta saplarıyla dövülmüşler?

171. sayfanın 6. paragrafı:
bazıları açlıktan ölmüş, bazıları da öldürülmüş.

172. sayfanın 3. ve 7. paragrafı:
Türkler yapmış, dedi Armanuş, söylediklerinin ucunun nereye vardığına dikkat etmeden...." "...Türklerdi 1915?te bunları
Ermenilere yapanlar?

185. sayfanın 10. ve 186. sayfanın 1. paragrafı:
1909 Adana katliamlarından ya da 1915 tehcirinden.. Bunlar sana bir şey hatırlattı mı? Ermeni soykırımı diye bir şey duymadın mı? Hiç.

192. sayfanın 1.paragrafı:
toprağımızdan kovulduk, eşyalarımızdan olduk, hayvan muamelesi gördük, koyun gibi kesildik. Doğru düzgün haysiyetli bir ölüm bile esirgendi bizden?

238. sayfanın 3. paragrafı:
Erkek bırakmıyorlar ortada. Silah arama bahanesiyle Ermenilerin evlerine girip, sonra da yağmalıyorlar.

diyerek Türklere kinini kusan Ermenidir..
yazarlık yapmaması gereken insan bundan birkaç sene önce bir salaklık yapıp kendisinin siyah süt adlı kitabını almıştım allahım almaz olaydım ellerim kırılsaydı da almasaydım eğer başladığınız kitabı bitirmek gibi bir takıntınız varsa asla ama asla uzak durmanız gereken yazarımsı insan. (tabiki bütün bunlar iskender adlı romanı için geçerli değildir.)
"Geride biraktiklarin mi var ?
Bosver, sana iyi gelenlerin geride ne isi var ?"
Diyen yazar.
sems parenin yazaridir.kitaplarini londrada yazip pazarlama kismini tufkiyede yapiyormus.
zengin bir ailede yetişmiştir kendisi. zamanında solcu geçinirken şimdi muhafazakar çizgiye kaymıştır. kitaplarını hiç okumadım okumayacağım da dolayısıyla yazarlığı hakkında bir şey diyemem ama okumamış da olsam asla bir orhan pamuk, bir hasan ali toptaş olmadığını iddia edebilirim.
altı çizilebilecek, ezberlenip özdeyiş olarak kullanılabilecek çok cümle bulabilirsiniz kitaplarından. aynı şey delicesine eleştirdiğim coelho için de geçerlidir ne var ki bunun iyi yazarlıkla uzaktan yakından alakası yoktur. söz konusu okunup etkilenilecek, ezberlenilecek, sağda solda gaz vermek için söylenecek ama özünde zaten bildiğimiz şeyleri tekrar eden boş cümlelerin değil de kaliteli cümlelerin altını çizmekse eğer hasan ali toptaş' ın tüm kitabını çizmeniz gerekir ayrıca.
kendisi radikal gazetesinin muhafazakar editörü eyüp can ile evlidir.
nedense kitaplarını ve her türlü yazısını beğenmediğim bi yazardır. Kendisini bi türlü sevemedim. Kitap kapaklarının çalıntı olduğunu duyunca iyice bi hoşlaşmama durumu oldu. Olmuyor efendim hiç sevmiyorum kendisini.
neredeyse klasik olmamis hicbir romani okumamam nedeniyle (bkz: evet cooluktan geberiyorum)herhangi bir kitabini okumadigim bayan. yalniz kendisinin ermeni soykirimindan baska bir seyle gündeme gelmemesi kendisini gözümde pek de okumaya deger biri yapmiyor. fransa ödül vermeyecek olsa baska konuda yazar yazmaz bilemem ama türkiye'de egitim almis birinin (ama orasinin egitim dili inglizjeee demesin kimse bosuna) baska dilde kitap yazip türkceye cevirdigini duyunca sesli güldüm. türk insaninin bu kompleksleri yok mu. popularitenin gözünde iki kat über, benim gözümde iki kat daha bayagi oldu.
Türkiye'de en çok kitap okuyan iki kesim var: ögrenci ve mühendisler. - demiş... ben bu iddiaya katılmıyorum. hekimler ve hukukçuların 3 ayda okuduğunu 1 yılda okumayan diğer meslek grupları var.
"Bir kadının en hassas olduğu 3 şey vardır.
Gururu, namusu ve yüreği..
Sakın gururunu incitmeyin,
Namusuna laf etmeyin.
Ve sevgisini kazandıysanız eğer;
O yürekten hiç gitmeyin.."

der güzel yazar.
iskender romanıyla beni benden alan yazardır. Daha sonra bütün romanlarını okudum. Tapılacak kadın, aşırı bilgilidir.
bu yazarı sevmeden önce biraz araştırın sonra isterseniz yine sevin tercihtir o; bu yazara büyük yazar demeden önce çok kitap okuyun sonra yine büyük yazar diyorsanız gidin biraz daha kitap okuyun. orhan pamuk, ihsan oktay anar, hasan ali toptaş gibi yazarlar varken çıkıp da elif şafak' a büyük romancı demek en naif tabirle ayıptır.
1971 doğumlu yazar. 1997 yılında yani 26 yaşındayken pinhan gibi bir romanı yazmıştır. boklamadan önce bir geçmişinize bakın. siz 26 yaşındayken ne yapıyordunuz?
kezbanların ve ergenlerin en çok okuduğu yazar.
Edebiyat vizyonunun tek sahibinin akademisyenler ve eski edebiyatçıların olmadığının delili olan kadındır kendileri.
türkiye'nin bağrından çıkan gurur kaynağıdır. her ne kadar çok eleştirilse de, iyi bir yazardır.
suya sabuna dokunmadan güvenli bir şekilde gemisini yürütüyor kendisi. olağanüstü ticari zekası var. şemspare adlı kitabı şimdiye dek yazdığı en sıkıcı kitap olsa gerek.
--spoiler--
madem gidecektin, neden gelecekten bahsettin?
--spoiler--
--spoiler--

aşktan yana yaşadıklarımı bilseydin eğer, hala sevebiliyor oluşuma aşık olurdun.

--spoiler--
kitap yazmayı bırakması gereken kişidir. Lakin kitap okuyarak şekil yapmaya çalışan ergen zihniyetlerin seçiminden başka bir şey değildir. Evet 1 kitabını okudum ve ama bak şu kitabını kesin okumalısın dendi sıktım dişimi onuda okudum ama şu çok daha güzel onuda okumalısın baskılarıyla toplamda 3-4 kitabını okudum ve isterse anam tavsiye etsin okunmaması gereken bir yazar olduğuna kanaat getirdim. Yassın yazmasın demiyorum ama satışı yapılmasın.
iskender'in okunmasını düşünüyorum. Katil abisini anlatıyor.
kitaplarının bir kaçını okudum ama , nedense bir anlam çıkartamadım pek fazla olaylar , kişiler ,yazım hep iç içe romanlarında..
--spoiler--
radikal'in başında gülen'nin (fethullah gülen) can'ı var (eyüp can sağlık) can'ın eşi elif hanım, roman okumayanlara roman yazmaktadır. idare ediyorlar, Elif şafak'ın arada bir doğru cümle kurduğu dahi görülmektedir. haberlerden anlıyoruz.
--spoiler--

yalçın küçük
aşk kitabıyla sıçmış kağıt helva ile sıvamış olan yazar. kapağı pembe olan bir kitabı, yobaz bir düşünce ile erkekler de alıp okusun diye gri kapaklısını çıkardı. dokuz kitabından seçmelerin yer aldığı derleme kitabı olan kağıt helva'yı yazdı. tadımlık olarak tanımladığı kitap sadece 22 türk lirasını satıldı. maalesef popüler olmanın verdiği ağırlığa yenik düştü.
popülist bir yazar. edebi kaygılar güttüğünü düşünmüyorum.