bugün

ulke sanılmasıyla meshur kahramanmaraş ilçesi, il olmak istemektedir ayrıca.
bir adet termik santral in bulundugu ilçemiz
Dulkadiroğulları beyliğinin başkentidir. Kahramanmaraş akdeniz bölgesi içerisinde olmasına rağmen bu ilçesi doğu anadolu bölgesi sınırlarında yer almaktadır. içmesi vardır. Bu acı suyun sağlık açısından faydaları olduğu söylenmektedir.
kahramanmaraş'ın en büyük ilçesidir. kuzeyinde darende ve gürün ilçeleri, güneyinde nurhak ve ekinözü, doğusunda canım malatya, doğanşehir ve akçadağ ilçeleri, batısında ise afşin ve göksun ilçeleri bulunur.

elbistan 130 bine yaklaşan nüfusuyla ve içinde barındırdığı ticaret ve oluşan sermaye açısından Türkiye'nin çoğu Doğu ve Batı illerinden daha büyük olup ancak il olamamış bir ilçedir.

Ayrıca Türkiye'nin en büyük linyit rezervlerine sahiptir. Bu nedenle iki termik santral bulunmaktadır. Ek termik santral projeleri devam etmekte olup, ekonomik ve nüfus yönünden Kahramanmaraş'ın en büyük ilçesidir.
Türkiyenin en ilginç ilçelerinden biridir. Mesela girişinde Elbistan iline hoşgeldiniz diye kocaman bir tabela vardır. Vallahi doğru diyorum. Her hanesinde enaz birkişi yurt dışındadır. Yazları hemen hemen hiç Türk parası kullanılmaz bu ilçede. çok komik bir şiveleri vardır -ne edicinnnnnnnn -gelicin diye konuşurlar anlamak için çok uğraşmayın derim size. Birde buranın gezecek hiçbir yeri yoktur. Linyit yataklarıyla ve tozuyla meşhurdur. iki tane otobüs firması var bildiğim kadarıyla can elbistan ve öz elbistan .otogarında günün belli saatlerinde bu iki firmanın çalışanlarının kavgalarına şahit olabilirsiniz. Ha birde ünlü yazar Tahsin yücel'in, Ünlü tarihçi Mükrimin Halil Yinanç'ın , Mihriban türküsünün şairi Abdurrahim karakoç'un memleketidir. Gördüğüm en tutucu yerleşim yerlerinden biridir. Kesinlikle bir kız arkadaşınızla sevgili olarak elele yürümek bir yana (evli olanlar bile elele yürümeye çekinir yürüyemezde)yanyana yürüyemeyeceğiniz yerlerdendir. Bunları bilerek gidin derim size .Tek iyi yanı farklı bir ülke çağrışımı veren ismidir. Ha birde buralılar nerelisin sorusuna Maraşlıyım demezler asla. Ve diyenlerden de hazetmezler ayrı bir cumhuriyet diye düşünürler yaşadıkları yeri. Hiç ot falan yemezler , taze sebzeleri tanımaz burda yaşayanlar ,et yerler hep sokakları et kokar buranın.
her haliyle oldukça güzel bir şehirdir. ceyhan nehri burdan doğar.
anne tarafım elbistanlı olduğu için çocukluğumda hemen hemen her yazı elbistanda geçirirdim. ilkokuldayken bizlere yaz tatilindeyken nerede ne yaptığımızı sorarlardı. ben elbistandaydım dediğimde arkadaşlarım ellerinde dünya atlası ve yüzlerinde şaşkın bir ifadeyle bana elbistan'ı göstermemi isterlerdi. gösteremezdim..
ahalisi kanserle mücadele eden ilçe, memleketim. termik santralin takılmayan filtreleri sebebiyle el kadar bebelerin bile kanser olduğu yer. bu ülkeye nükleer santral yapılması için kıçını yırtanların dönüp dönüp bakması ve utanması gereken topraklar, büyüdüğüm şehir. kapitalizm adın kalleş olsun, ne diyeyim...
sanıldığı kadar tutuculugu kalmamıştır, kendisi ve ahalisi hergün gelişmektedir.
il olmamasının sebebi bence mhp'nin buranın belediyesini yıllardır kazanması ve iktidar olan partinin de mhp'yi istememesi şeklinde basit bir mantıkla açıklanabilir.
bazen şöyle bir mantıkta çıkarılmaktadır; aşırı milliyetçi ve radikal sol eğilimli görüşlerin sahip olduğu memlekettir.

Ayrıca nüfus kimliğinizde doğum yeri olarak 'elbistan' yazıyorsa pasaport işlemlerinde hayli zorlamaktadırlar. büyükelçiliklere gittiğinizde resepsiyonda duran kişinin bunu ülke olarak algılaması vize işlemlerinde hayli sıkıntı çeknize neden olur. hele bir de shengen vizesi isterseniz hiç şansınız yoktur, vermezler.
memlük sultanı baybars'ın ikinci kez moğolları yendiği savaştır.
1-2 düzeltme.

şehirde 2 termik santral bulunmaktadır.

ayrıca aşık mahzuni şerif afşin'lidir. biz elbistanlılar sahiplenmişizdir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.