bugün

YiĞiT BiR ADAMDIR. AYNI ZAMANDA MUHAMMED'iN YALANINA KANMADIĞI iÇiN MANTIKLI BiR ADAMDIR
ebu leheb'in ismini hakem zanneden cahiller sürüsünü gözler önüne sermiş olaydır.

ulan hiç mi kitap açıp okumadınız da gelip burda saçmalıyorsunuz, aklınıza sokam sizin emi...

birincisi ebu leheb'in esas ismi abdüluzza'dır, ebu leheb denmesi kızıl suratlı olmasından ileri gelir, ikincisi hakem ismi ebu cehil'in künyesidir, cahiliye döneminde hikmetli olduğu düşünüldüğü için bu isim verilmiştir, üçüncüsü ebu leheb hastalıktan ölmüştür öyle suikas falan değildir, tebbet suresindeki lanet sebebiyle belasını bulmuştur, dördüncüsü ebu cehil bedir savaşında gebertilmiştir öyle suikast falan da değildir, evet başka sonunuz yoksa diyeceklerim bu kadar...

çok cahilsin keşke ölsen...
Bedir savaşının basit bir ticaret konvoyu yağması olduğunu bilmeyenlerin hakkında salladığı kisi. Zaten kimse gerçek adı hakem demedi . Dürüst olduğu için hakem denilirdi dedim.
rüyasında onu gören bir akrabası öbür dünyadaki halini sormuş, o da 'çok fena bir azap içindeyim, halim çok kötü ancak pazartesi günleri azabım bir miktar azaltılır' diye cevap vermiş. akrabası bunun nedenini merak edince 'yeğenim hz.muhammed (sav) pazartesi günü doğmuştu ve ben de bu habere sevindiğimden, haberi getiren köleye özgürlüğünü vermiştim. onun(sav) için yaptığım bu iyilikten dolayı azabım bir miktar azaltılıyor' diye açıklamış durumunu.
(bkz: adam gibi adam)
gelecek nesilleri tarafından pasif bırakılmış melunlardan biriydi.
"ebu leheblerin çoğalması, nemrutların artması .."
elleri kurusun ! kurudu da !

düsünsene koskaca tanrı evrenin sahibi sana lanet ediyor. müthis birsey sonsuza kadar yansan bile müthis birsey!

tanım : bir arap.
Ebu cehil ile karıştırılan dünyanın en büyük loseri. Niye loser? Koca bir dinin kitabında adına özel sue indirilmiş, Yüce allahın gazabını, nefretini bizzat üstüne çekmişsin daha kötü ne olabilir.

Okuduğumda kahkaha attığım bir kıssanın da kahramanıdır.

Leheb, hz muhammed'in evinin önüne durmadan hayvan pisliği atmaktadır. Bir gün yine iş üstündeyken hz hamza ya yakalanır tartışmaya başlarlar. Hamza utanmaz mısın bu yaptığından diye sorar hiddetle.

Leheb, verip veriştirir. Bizi atalarımızın dinini terk etmeye çağırıyor nasıl izin veririz minvalinde şarlayınca, Leheb'in putlara sadece ticari çıkarı için tapıyormuş gibi göründüğünü bilen hamza;

Sana ne putlardan? Sana faydası var mı der. Leheb bombayı patlatır ;

Var.. içki içiyorum kızmıyorlar, kumar oynuyorum, faiz yiyorum ilişmiyorlar, zina ediyorum karışmıyorlar.. Mhammed? Muhammed öyle mi? Bunların hepsini yasaklıyor, terketmemi istiyor...

insanlar, bir şeyleri kazanmak için bir şeylere taparlar. ineğe tapan da, portakala tapan da cenneti arzuladığı için ( kendi inanışına göre) bunu yapar ama bu Leheb denen adam kaybetmemek için tapıyormuş.

Karısı ile birlikte, allah'ın lanetine hem de isim verilerek özel olarak uğramıştır. Kaybetmek işte budur.
kahkaha attıran adammis. ben iciyorum, kumar oynuyorum, sevisiyorum. kimseye zarar vermeden yasayip gidiyorum. varsa senin tanrinin bir farki lehebin putundan yapsin yapabildiğini. yok sen ahirette gorecen demeler falan. varsa gören ahireti bekliyorum beyler.

(bkz: yine günlerden atarlıyım)
başlarda hz. Muhammed'i çok sevmesine rağmen peygamberlik verildikten sonra ondan epey nefret eden kişi. Onun geçtiği yollara diken koyuyormuş.

(bkz: tebbet suresi)
Leheb Süresi:
Ebu Leheb'in iki eli kurusun(yok olsun o); zaten kurudu da. Ona ne malı fayda verdi ne de kazandığı. O, bir alevli ateşe girecektir. Hanımı da odun hamalı olarak. Boynunda bükülmüş bir ip olduğu halde(ateşe atılacaktır.)
Akrabaya torpili helal gören ahmaklara anlatılması gerekir. Allah'ın en sevdiği kulu, Habibullah olan Peygamberimiz'in (S) amcasıdır fakat Allah-u teala tebbet suresinde ona lanet ediyor.

Subhanallah.
1500 yıl öncesinin insanı.
asıl ismi abdulluzza dır. yani uzza'nnın kulu. kardeşi abdullah. yani allah'ın kulu. babası abdulmuttalip. yani muttalip'in aslanı. biraz kafa karıştırıcı. 3 tanrı ismi baba ve çocuklarında.
adına ayet var.bence çok havalı.
Gerçekçi ahlakli ve dürüst bi adammis. Müslüman olup Muhammedin amcasi olarak rahat rahat yasamak varken gerçek yolunda savasmayi tercih etmis. Ruhu şad olsun.
muhtemelen aklı başında bir araptır veyahut diğeri gibi kendi çıkarının peşinde koşmuş bir araptır..
her ikisinde de sonuç kendinden daha güçlüsüne yenilmiş olmasıdır..

araplardan masallar..
el kremi lobisinin arkasındaki isimdir.
Cehennem çukurunda ateşe girmek icin bekleyen lanet insan. Bu adamın yaptıklarına övenler hanıma dost olarak gideceklerdir.
yaşadığı dönemin en büyük aydını. yaşadığı dönemin turan dursun, aziz nesin'i.
Adam öleli 15 asır oluyor ama 5 vakit "elleri kurusun" diye dua ediyor müslümanlar..
Günümüzde yaşasaydı, nemlendirici el kremi kullanarak derdine çare bulabilirdi. Şanssızlığı, kozmetik sektörünün gelişmediği bir çağda yaşaması.
taşakları kurusun.
Adam gibi adamdır.
uğruna ayetler yazılan ve 1400 den fazla yıldır okunan önemli bir şahıs. ayrıca elleri şimdiye kadar kurumuştur rahat bırakın lan adamı.