inak, nas.
yamulmuyorsam ki gecenin bu saatinde aksi muhtemeldir
monica belluci ve vincent cassel in irreversible haricinde beraber oynadıkları bi filmdi.
doğruluğu inanlarlar tarafından tartısılamayan, inanmanın sorgulamayla değil kabulle gerçeklestiği inanıs.
bi de dogma akımı vardır ki sinemada.
lars von trier öncülerindendir fakat sonra kendiside dogma akımının kalıplarını birazcık değiştirecektir.ilginçtir manifestosu vardır hatta filmlerin nası çekileceğini anlatan.
(bkz: din)
(bkz: bulmaca kelimeleri)
ben affleck,matt damon,alanis morissette,salma hayek gibi isimlerin oynadığı defalarca izlenmeye değer komedi-macera filmi.

edit: merak edenler alıp izlesin spoiler girmek yazarın adeti değildir.*
(bkz: doğmatik)
kurallarının kesinliği ve inanılırlığı tartışılamayan öğretiler bütünü.
ben affleck, matt damon, selma hayek gibi çok bilinen simaların yanında filmin yönetmenliğini yapan kevin smith'in de* oynadığı 1999 yapımı filmde komedi unsurunu hristiyanlığa yapılan aşmış göndermeler oluşturmaktadır.
film bittikten sonra, insanda bazı sahneleri kaçırdım mı acaba gibi bir his uyandırmakta ve izleyiciye adeta beni yeniden izle demektedir.
uzun zamandır izlediğim en iyi komedi filmi olan dogma hristiyanlığın keskin köşelerini-dogmalarını törpülüyor. aslında tüm dinlerin ortak olduğunu, sert köşeleri insanların oluşturduğunun altını çizen film, sadece hristiyanlıkla değil, tanrıdan çok kurallara inanan tüm insan ve dinleri tiye almaktadır. ayrıca, tanrının hiç de korkulacak biri olmadığını göstermeye de çalışmaktadır: zira filmdeki tanrı bahçede seke seke dolaşan genç ve güzel bir kızdır.
kısaca dogma, kesinlikle izlenmesi gereken, içinde harika göndermeler barındıran bir film.
Sinemadaki yaratıcılığı artırmak, ticari ortamı sanatsal bir tarzla değiştirmek amacıyla hazırlanan akım.
(bkz: dogma 95)
1 - Çekimler doğal mekanlarda, set kullanılmadan yapılmalı.

2 - Sesler görüntülerden bağımsız olarak üretilmemeli. Yani eğer film için çekilirken fonda yer almıyorsa müzik yasaktı.

3 - Film renkli olmalı. Yapay ışıklandırma kullanılmamalı. En fazla kameraya bir lamba takmaya izin var.

4 - Sadece el kamerası kullanılmalı. (Bu aslında çok önemli bir maddeydi. Sabit kamera kullanımında oyuncular belli bir çerçeve dahilinde kalmak zorundalardı. Oysa burada kamera oyuncuya uygun hareket ediyordu ve dolayısıyla çok daha serbest bir oyunculuk ortaya çıkıyordu.)

5 - Filtre kullanmak ve kurgu sırasında optik işlemlerle görsellikle oynamak yasak.

6 - Film günümüzde ve çekildiği yerde geçmek durumunda.

7 - Filmlerde cinayet, silah gibi şiddet öğeleri yer alamaz.

8 - Tür filmleri yapmak yasak.

9 - Film formatı 35 mm olmak zorunda.

10 - Yönetmenin adı jenerikte geçmemeli.
1) belirli bir konuda ileri sürülen bir görüşün, sorgulanamaz, tartışılamaz hakikatmiş gibi kabul edilmesi.
2) itiraz kabul etmeyen, tüm sorgulama süreçlerinin dışında tutulan önermelerden her biri.
Tanrı ya bakış açısı ile bir çok kesimden ağır eleştiriler almış, mutlaka izlenmesi gereken, güzel bir komedi filmi.
bu kadar dalga geçtikleri şeylerin sonsuz kudretine nasıl inanabiliyorlar diye düşündüren bir film. benim için vakit kaybıydı, artık bıktım saçmasapan ve tamamen dalga geçme üzerine kurulmuş filmlerde "güzel göndermeler" aramaktan. oyunculuklar ise şöyle söyleyeyim; türk dizilerindeki figüranlar kadar basitti.
sorgulanmadan, tartışılmadan kabul edilen, dayatılan doğrular... mesela din... ideolojilerde kısmen dogmadır...
önceden belirlenmiş prensip ve öğretileri eleştirmeye ihtiyaç duymadan kabul eden fikirler.
önyargı manasına gelmektedir.

(bkz: dogmalardan arınmak)
(bkz: zeytinyağlı dogma)
her türlü inceleme ve eleştirmenin üstünde tutulan, doğruluğu denemesiz ve tartışmasız kabul edilen ve değişmez sayılan düşünce.
lars von trier'in manifestosu.bu akım için çektiği film idiots beni içten içe bombalamış,dağıtmış ve anlamsız bir buhrana sürüklemişti.evde kendi kendime özürlü taklitleri yaptığım olmuştu.tabi çocukken izlemiştim.derinden etkilemiş olabilir.
kurulu ve geleneksel düzene koşulsuz itaat etmeyi ve değişmemeyi ilke edinmiş düşünme(!) biçimi.
dinin dogma olması mantıklı da -hani tapıyoz filan-şu insani ideolojileri dogma haline getirmek hiç de mantıklı değil.
farklarını anlatanlar oldukça afedersin götümle güldüğümdür.dokuz yaşında kızla evlenen birini kutsallaştırıyorsun.bak pedofili demiyorum sadece senin söylediğini dedim ama orospu çocuğu lafını işiten ben oldum.

ilk başta tanrı kutsaldır dediler eyvallah dendi.sonra peygamberin insanlığı unutulup kutsal yapıldı.yok gül gibi kokarmışda yok sıçmazmışda..camilerde allahın yanına muhammed yazdılar.sonra kitap kutsal oldu.sonra melek, in, cin, börtü, böcük kutsal oldu.sonra taşları kutsal yaptılar.sonra sahabeleri kutsal yaptılar sonra onları görenleri * kutsallaştırdılar.sonra yeni nesil jediüzzaman kutsallaştırıldı sonra tarikat reyisleri.sonrasında birileri kutsallaştırılıp amerikaya kaçtı.

hatta adamın biri varmış.ekmeğe sikini sürdü diye laf işitmiş.aa ekmekte kutsal oldu sanırım.

sonrada gelip isa neden kutsal.iykkkk yobaz kemalistler.orospu izmir!!11 diye bağırmayın farkınız yok..

inanmıyosan saygı duy diyenler için ;

şefkat peygamberiniz kabedeki putları kırmadı mı? onlar bencilde değildi ne güzel yiyip yiyip yenisini yapıyordu.
yine aynı şefkat peygamberi 800 kişiyi öldürtüp yahudi şeriatı demedimi? (bkz: ben i kurayza kabilesi)

he anam çok mantıklı.
inanç değil önemli olan ve olması gereken fikirdir gibi bir önermesi olan, matt damon, ben affleck, salma hayek gibi oyuncuları bünyesinde barındıran bir filmdir. tanrının kadın olarak lanse edilmesi, dünyayı kurtaranın kadın olması da ilginç detaylardır. (ya da daha önce denk gelmediğim için dikkatimi çekti) eğlenceli çerezlik film derim ben buna çünkü bu filmden önce the man from earthü izledim. the man from earth farklı bir kurguya ve farklı bir hikayeye sahip olsa da iki filmin temeli aynı konu.