1. 1.
  manderlay filminin setinde bir eşeği gerçekten öldürerek tepki almış bazı oyuncuların filmi bırakmasına neden olmuştur..
  4 ... panapa
 2. 2.
  karısını doğum yaptığı hafta hem de yeni tuttukları bebek bakıcısıyla kaçarak terk eden, malum bebek bakıcısı ile hala evli olan danimarkalı asmış yönetmen, kamera ustası, dahi.
  2 ... frijit jones
 3. 3.
  "antichrist" isimli proje ile, korku filmi çekme düşüncesini bir adım ileri götürmüş danimarkalı dahi yönetmen. filmin cast'ı ile ilgili herhangi bir bilgi henüz açıklanmamıştır.
  1 ... sciende
 4. 4.
  filmlerinde rol alan kadın oyuncuların muhteşem perfonsmanslar gösterdiği ama bunu nasıl başardığını merak ettiğim yönetmen. çünkü dancer in the dark tan sonra björk bir daha herhangi bir filmde rol almayacağını açıklamış, dogville in çekimlerinde ise nicole kidman sinir krizi geçirmiştir. *
  5 ... marvin
 5. 5.
  dogma95 akımının yaratıcısı. filmlerinde simgesel yaklaşımı ve otu boku sembolize etmeyi pek bir sever. işin ilginç yanı, bu temel sinema perspektifine sahip olmasının izleyiciyi kesinlikle bunaltmaması, sıkmaması ve filmlerini daha da izlenilir kılmasıdır. omuz kamerasını muhteşem ve her zaman tam yerinde kullanır. europe*, anlatımı ve işlenişi bakımından çok ama çok önemli bir filmdir. ancak kanımca en harika filmi için;

  (bkz: breaking the waves)
  1 ... louis cyphre
 6. 6.
  (bkz: dancer in the dark)
  ... serander
 7. 7.
  kendine has tarzıyla çektiği, teknoloji unsurlarının geniş yer kapladığı filmleriyle, mesaj kaygısı gütmese de beğenilen, 90' lardan beri aşama kaydeden başarılı yönetmen.
  ... legend of the stranger
 8. 8.
  cinayet sebebi adlı, cnbce ekranına da gelen filmde, senaryo, oyuncu seçimi ve ışıklandırma bakımından aştığını belli eden ünlü yönetmen.
  ... legend of the stranger
 9. 9.
  (bkz: dogville)

  bir film insanı bu kadar mı sasırtır, bu nasıl bir anlatımdır, bu nasıl bir tekniktir, bir adam boyle sert nasıl olabilir. basarılı, evet bana gore oldukca basarılı bir adam.
  3 ... kabaktadi
 10. 10.
  gerek yönetmenlik tekniği gerekse sinemaya getirdiği yeni anlayışla aşmış danimarkalı yönetmendir. dogma95 akımını yaratmıştır. filmlerinde sembolik sinema anlayışını bu kadar benimseyip, izleyiciyi sıkmadan, baymadan filmi kurgulayabilen yegane yönetmendir.

  en başarılı filmleri *;

  (bkz: breaking the waves)
  (bkz: dancer in the dark)
  (bkz: dogville)
  (bkz: europe)
  2 ... insomniac