1. 1.
  black metalle sürekli karıştırılır.
  (bkz: elenium)
  (bkz: forest of shadows)
  (bkz: fields of eternity)
  4 -1 ... archer
 2. 2.
  Gerçek müziktir.
  10 -5 ... baybars
 3. 3.
  adindan da anlasilacagi uzere solisti ha olmus ha olecek vaziyette olan ve bu sebeple bogurtu-nefes alma arasi acayip sesler cikarttigi gruplarin onculuk ettigi metal muzik cesididir.
  ve lakin zamanla butun muzik turlerinin ic ice gecmesiyle saf death metal muzik yapmayan gruplar da bu tarz muzikleri albumlerine almislardir, fena olmamistir
  6 -3 ... cassandra
 4. 4.
  (bkz: amon amarth)
  (bkz: at the gates)
  (bkz: in flames)
  9 ... wolfshade
 5. 5.
  death metal en esnek müzik türüdür. isterseniz caz***, , isterseniz bol melodi katarsınız**. isterseniz hız sınırlarını zorlarsınız*, isterseniz herkesin anlayamayacağı, weird olarak tanımlanabilecek bir müzik icra edersiniz*, isterseniz tekniğin sınırlarını zorlarsınız**, isterseniz olayı tamamen brutal bir ziyafete dönü$türürsünüz*, isterseniz bir konu seçersiniz, o konuda inanılmaz bir bilgi birikiminiz vardır ve o konu üstüne dö$ersiniz bütün albümlerinizi*, öyle $eyler yaparsınız ki dinlerken çok sert olmasına rağmen barındırdıklarıyla dinleyicilere kelimelerle ifade edilemeyecek hazlar ya$atıp bazen ağlamasına sebep olursunuz*.. ama ne olursa olsun istediğinizi yapabilirsiniz.. death metal istediğiniz her $eye açıktır.
  26 -2 ... randy
 6. 6.
  (bkz: florida death metal akımı)
  2 ... wolfshade
 7. 7.
  genellikle sözleri ölüm ve savaş üzerine yazılır.
  2 -1 ... monolith
 8. 8.
  florida swedish diye bir ikilemi vardır.

  (bkz: death)
  (bkz: dark tranquillity)
  2 -1 ... chazsmyr dhuunyl
 9. 9.
  vokaller brutaldir ve şarkılarda bir öfke mevcuttur konuları eski çağ ölüm vb. şeylerdir. Bu alanda çok örnek var;Morbid Angel, Vader, In flames, Children of Bodom, Amon amarth, Vile,Kalmah vs vs...
  3 ... inven
 10. 10.
  bu türün öncüsü death grubudur, zaten herşey ortadır. bu türü icra eden gruplar eger birde melodik riffler üzerine younlaşması başlıca dinleme sebebimdir. (bkz: in flames) (bkz: arch enemy) (bkz: death)
  4 -2 ... crucify excalibur