1. 1.
  1941 yapimi bir orson wellesfilmi. filmdeki bas karakterle orson welles in hayati arasindaki benzerlik dikkat cekicidir. sasirtici olan, bu benzerligin orson welles in filme kendi hayatindan enstantaneler koymasindan ileri gelmemesi, film piyasa suruldukten sonra hayatinin filmdeki karakterinkiyle * benzer bir kadere sahip olmasidir.
  7 ... dramtatatam
 2. 2.
  bir cok yeniligin mihenk tasi olan film olmasi acisindan sinema tarihi acisindan cok onemli bir flmdir. sinema kuramcisi andre bazin'in de cok deger verdigi bir filmdir, gunumuzde halen kullanilan bir cok teknik ilk olarak citizen kane'de kullanilmistir.
  5 ... laz pacino
 3. 3.
  writers guild of america tarafından sinema tarihinin en iyi 101 senaryosundan biri olarak seçilmiştir.
  2 ... panapa
 4. 4.
  (bkz: rosebud)

  --spoiler--
  filmin sonunda milletin deli divane aradığı rosebud adamın filmin başında çocukken kullandığı kızagının adıymış.
  --spoiler--
  2 -2 ... say
 5. 5.
  orson welles'in 1941 yılında 26 yaşındayken çektiği güzel bir film.

  http://www.imdb.com/title/tt0033467/
  1 ... pulp fiction
 6. 6.
  yüzyılın en iyi filmi seçilmiş başyapıt
  (bkz: yurttaş kane)
  2 ... letranger
 7. 7.
  Orson Welles in ilk belki de en iyi filmi, eleştirmenlerin yaptığı o ebedi 10 film listesinde, potemkin zırhlısı nın en büyük rakibidir hep.
  2 -1 ... 05snoopdogg05
 8. 8.
  en iyi 100 film listelerinde the godfather ile kapışırlar. nitekim uzun yıllar daha bu ikili arasında gidip gelecektir birincilik.
  1 ... mykalkan
 9. 9.
  medya imparatoru charles foster kanenin yaşamını anlatan dönemin de pek önemsenmese de günümüzde tüm sinema eleştirmenlerinin istisnasız godfatherla kıyasladığı kült film. ilk defa flasback kullanımı, kamera hareketleri ve oyunculuklarıyla bulunduğu konumu hak eden efsane film.
  2 ... sex files
 10. 10.
  --spoiler--
  filmin sonunda çöp diye çatır çatır yakılan ve altına rosebud kelimesi işlenmiş olan hede kane'in çocukluğunda kaydığı kızağıdır. kane ölmeden önce hayatı film şeridi gibi gözlerinin önünden geçmiştir ve saf mutluluğun hakim olduğu çocukluk dönemi yer edinmiştir o an kane'in aklında.
  --spoiler--
  2 ... kratostol